› 
 › 
12.08.2023

Klima neden soğutmuyor? Klimanın yeterli soğutmama nedenleri nelerdir?

Klimanız yeterince soğutmuyor mu? Bunaltıcı yaz günlerinde evinize sığındığınızda klimanızdan yeterli verim alamıyorsanız, bu haberimize göz atın.

Özellikle sıcak yaz günlerinde en çok ihtiyaç duyulan ürünlerin başında gelen klimaların ortamı soğutmamasına neden olabilecek olasılıklar hakkında bilgi veren Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, çözüm önerileri konusunda da tavsiyeler verdi.  

Klimanın düzgün çalışmamasının nedenleri
 
Farklı büyüklükteki mekânların iklimlendirilmesini sağlayan klimalar yazın iç ortamdaki fazla ısıyı dışarıya atarak serinlik verir. Bu sırada havanın fazla nemi alınırken içeride gerekli hızda hava dolaşımı sağlar. Ancak kimi zaman klimaların en önemli kullanım amaçlarından biri olan serinletme ve soğutma işlevinden faydalanılamaz. Bu tür durumların bir problem ya da arızaya işaret ettiğini ifade eden Toshiba Ürün Yöneticisi Caner Doğan, sorunun çözümü için önerilerde bulundu. 

KUMANDANIZ BOZUK YA DA ARIZALI OLABİLİR

Doğan, kumandası bozuk ya da arızalı olduğu için klimanın soğutma işlevini yerine getirmiyor olabileceğine dikkat çekti. Bir diğer önemli konu ise klima gazının eksik ya da fazla olması...

KLİMA GAZI ÖLÇÜMÜNÜZÜ YAPTIRDINIZ MI? 

Klimanın yeterince soğutmama nedenlerinden biri de klima gazının eksik ya da fazla olması. Klima gazını ölçebilmek için manifold ve gaz saatleri kullanılıyor. Eğer gaz eksikse cihaza gaz şarjı yapılıyor, yüksekse de fazla gazı deşarj ediliyor. Fakat boru hattında ezilme ya da kaçak varsa, gaz şarjına rağmen kimanın gazı azalır. 

BORU HATLARINDA EZİK OLUP OLMADIĞINI KONTROL EDİN

Doğan, klima soğutmuyor ise iç ve dış ünite fanının kontrol edilmesinin, fanlarda sorun görülürse gerekli işlemlerin vakit kaybetmeden yapılmasının altını çizdi.

"Eğer boru hattında ezilme ya da kaçak durumları varsa klima gazı eksiktir. Dolayısıyla böyle bir durumda da klima soğutma yapmaz. Klimaya her ne kadar gaz basımı yapılsa da boru hattında sorun olduğu sürece gaz kaçağı devam eder ve sürekli gaz basma işleminin uygulanması gerekir. Bu yüzden boru hattında bir arıza durumu varsa hemen müdahale edilmelidir”
 
Klima neden soğutmaz
KLİMA KOMPONENT ARIZALARI NEDENİYLE YETERİNCE SOĞUTMAYABİLİR

Klimanın soğutmama sebeplerinden biri de kompresör veya kart gibi ana komponent arızaları. Bu yüzden ilgili ana komponentlerde arıza olup olmadığına baktırın ve arızalıysa değiştirin.
 

SİNYAL KABLOLARINI KONTROL EDİN

Caner Doğan, klima soğutmuyor ise servis tarafından yapılması gereken işlemlerden birinin de klimanın sinyal kablosunu kontrol etmek olduğunu söyledi.

“Eğer sinyal kablosunda sorun varsa cihaz, kumandadan gelen sinyali okumadığı için soğutma yapmıyor olabilir. Bu yüzden de sinyal kablosunu değiştirmek gerekir. "

YETERSİZ KAPASİTELİ KLİMA SEÇİMİ DE MEKANI YETERİNCE SERİNLETMEYE YETMEYEBİLİR

Ayrıca klimanın yeterli miktarda soğutma yapmamasının sebeplerinden biri de mekâna göre yetersiz kapasitede klima seçimi yapmış olmak. Bunun yanı sıra klima montajının yapıldığı yer de büyük önem taşır. Tüm bunlara rağmen klimanız yeterli derecede soğutma yapmıyorsa mutlaka yetkili servisten yardım alın.

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

İdeal klima derecesi ne olmalı? Yaz aylarında klima kullanırken dikkat!
Yaz aylarında kullanımı artan klimalar bizi biraz olsun rahatlatıyor olsa da uzmanlar iç ve dış ortamdaki ısı farkının çok olmaması gerektiğini söylüyor.

Dikkat, klima çarpabilir!
Sıcakların bunaltıcı etkisine karşı son derece faydalı cihazlar olan klimaların doğru kullanılmadığında ciddi sağlık sorunlarına yol açabileceklerini biliyor muydunuz?

Sıcak hava sizi de mi çarptı? Sıcak çarpmasında ne yapmalısınız?
Son günlerde, nefes alamayacağımız kadar sıcak hava dalgasına maruz kaldık. Peki vücudumuz bu dalgaya nasıl cevap veriyor?

​Klimayla serinlerken dikkatli olun
Ev, iş yeri ve arabalarımızda sıkça kullandığımız klimalar dikkatsiz ve yanlış kullanıldığında hangi sağlık sorunlarına yol açar? Klima kullanırken nelere dikkat etmek gerekir? İşte, yanıtları...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER