28.08.2023

Emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de çok faydalı!

Anne sütünde bebeğin fiziksel olarak ihtiyacı olan tüm besinler yer alıyor. Üstelik emzirme anne-bebeğin bağını güçlendiriyor. Peki ya çalışan anneler?

Bebeklerin büyümesi ve gelişmesi üzerinde büyük rol oynayan anne sütü, yaşayan bir besin olma özelliği ile adeta ‘mucizevi’ bir etki bırakıyor. İçeriği bir anneden diğerine, aynı annede gün içinde ya da emzirmenin başı ve sonu arasında bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebilen anne sütü sayesinde, her anne bebeğine uygun mucizeler yaratıyor.

Emzirmek sadece bebeğe değil, anneye de çok faydalı!

Hem fiziksel hem psikolojik hem de sosyal açıdan birçok fayda sağlayan anne sütünün tüm bu iyi etkilerinin bilinmesi ve anne sütü ile beslenmenin desteklenmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Laden Jaferi, bebeklerin ilk 6 ay boyunca D ve K vitamini hariç tüm gereksinimlerini karşılayan anne sütünün, içerdiği antikor ve hücrelerle enfeksiyon ve alerjenlere karşı da koruyucu etki gösterdiğini açıkladı.

Bebeğin yaşı ve durumuna göre şekillenebilen anne sütünün yaşayan bir besin olduğunu belirten Dr. Jaferi, anne sütünün içeriğinin bir anneden diğerine, aynı annede gün içinde, emzirmenin başı ve sonu arasında bebeğin ihtiyaçlarına göre değişkenlik gösterebildiğini belirtti.

"Hatta öyle ki, prematüre bebeklerin annelerinin sütünde protein miktarı daha fazla oluyor. Aynı memeden ilk başta protein ve su içeriği fazla olan, sonrasında ise yağlı olan süt gelmeye başlıyor. Böylece kısa süreli emen bebekler protein ve suyu almış oluyor ve daha hızlı acıkıp, daha sık emiyor. Aslında kısaca her anne bebeği için uygun mucizeyi yaratıyor. Anne sütü ayrıca erişkin yaştaki yaşamı da etkiliyor ve uzun vadede bazı hastalıklardan koruyor. Bunun yanı sıra annenin ruhsal ve bedensel iyilik haline de katkıda bulunuyor” 

ANNE SÜTÜNÜN BEBEĞE FAYDALARI
 • Anne sütü hem enfeksiyonları ve beslenme bozukluklarını engellediği için hem de ani bebek ölümü sendromunu azalttığı için, bebeklerde ölüm hızını da azaltıyor.
 • Akut orta kulak enfeksiyonu, solunum yolu ve mide, bağırsak ve idrar yolu enfeksiyonlarını önlüyor.
 • Anne sütüyle beslenen bebeklerde lenfoma ve lösemi gibi çocukluk çağı kanserlerinin nadir gözlendiği de biliniyor.
 • Çocukluk çağı astımı, atopik dermatit gibi alerjik durumlar anne sütüyle beslenmiş bebeklerde daha nadir görülüyor.
 • Ayrıca tip 1 diyabet ve çölyak hastalığı için de koruyucu olduğu düşünülüyor.
 • Büyüme ve gelişim açısından anne ve bebek arasındaki bağlanmayı güçlendiriyor ve aralarındaki ilişkiyi kuvvetlendiriyor.
 • Emzirilen bebeklerde çene ve diş gelişimi aynı zamanda dil ve motor gelişim daha iyi oluyor.
 • Anne sütü çocukları otizm ve dikkat eksikliği hiperaktivite gibi nörogelişim hastalıklarından da koruyor.
 • Emzirmenin erişkin hayatta obezite, tip 2 diyabet, inflamatuvar bağırsak hastalıkları, dislipidemi ile kalp ve damar hastalıklarını engellediği de ispatlanan gerçekler arasında yer alıyor.

EMZİRMENİN ANNEYE FAYDALARI

Anne sütüyle beslenme sadece bebek için fiziksel faydalar sunmuyor. Emzirme aynı zamanda anne için de oldukça yararlı etkiler yaratıyor.
 • Anne emzirirken oldukça fazla enerji sarf ediyor ve bu annenin doğum öncesi kilosuna dönmesini kolaylaştırıyor.
 • Emzirmek hormonları harekete geçirerek rahimdeki kasların kasılmasını sağlıyor, böylece rahim kolayca eski boyutuna dönüyor ve kanama azalıyor.
 • Adet döngüsünü baskıladığı için kısmen gebelikten korumayı sağlıyor.
 • Anne ile bebek arasındaki bağı güçlendirmesiyle annelik duygusunun daha da gelişmesini, annenin sakinleşmesini sağlayarak doğum sonrası depresyon riskini azaltıyor.
 • Tüm bunların yanında emzirmek anneyi osteoporozdan koruyor, yumurtalık ve meme kanseri riskini azaltıyor.

ANNENİN EMZİRMESİ İÇİN GEREKEN DESTEK NASIL OLMALI?
Anne sütünün oldukça ekonomik, ulaşılabilir, taze ve temiz olmasının çok avantaj sağladığını, bu nedenle yaygınlaşması için çaba sarf edilmesi gerektiğini belirten Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Dr. Laden Jaferi, annenin emzirme sürecine çok daha kolay ve hızlı bir şekilde girebilmesi için verilmesi gereken destekleri şu şekilde sıraladı:
 • Doğum öncesi ve sonrası anneye emzirme konusunda destek olunmalı ve anne yüreklendirilmeli.
 • Mümkünse doğum sonrası anne ile bebeğin ten tene teması ve bebeğin ilk 1 saat içinde emmesi sağlanmalı.
 • Bebeğin ilk 6 ay sadece anne sütü alması sağlanmalı ve bu konuda anneye destek verilmeli.
 • Altı aydan sonra uygun tamamlayıcı beslenme ile birlikte 2 yaşa kadar anne sütüne devam edilmesi konusunda anne bilgilendirilmeli.

ANNE SÜTÜNÜ ARTIRMANIN YOLLARI!
Anne sütü üretimini artırmak için annenin bunun için istekli olması ve bu konuda yeterli destek alıp öz güvenli olması gerektiğini vurgulayan Dr. Laden Jaferi, “Doğum sonrası erken temas, erken emzirme, memenin düzenli ve tam boşaltılması, gece emzirme, hatta anne bebeğin aynı odada olması sütü artıran en önemli etmen olarak öne çıkıyor. Ayrıca yeterli sıvı alımı oldukça önem taşıyor. En temel kuralı bol sıvı alımı ve memenin etkin boşaltılması oluşturuyor. Annenin isteksiz, mutsuz ve kaygılı olması, çevreden destek olmaması, her ağlamanın açlık olarak yorumlanması, memenin etkin boşaltılmaması süt üretimini azaltan etkenler olarak rol oynuyor.” dedi.

​BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR:

Emziren anne nasıl beslenmeli? Anne sütünü artırmaya yardımcı besinler!
Anne sütü kimi durumlarda yetersiz gelebiliyor ancak korkmayın! Doğru bir beslenme ve psikolojik iyi oluş haliyle sütünüzü ve kalitesini artırabilirsiniz!

Anne sütü nasıl artırılır? Anne sütü hangi durumlarda azalır?
Annenin yetersiz beslenmesi, beslenmesine engel olan fiziksel ve ruhsal sorunlar anne sütünün azalmasına yol açabiliyor. Peki nasıl artırılabilir?

Anne sütü nasıl saklanır?
Anne sütünü sağdıktan sonra hijyenik bir şeklide nasıl dondurabilirsiniz? Anne sütünün saklanması ile ilgili bilgiler pudra.com'da...

ÜRÜN ÖNERİSİ: ÇALIŞAN ANNELER SÜTÜNÜ NASIL GÜVENLE SAKLAYABİLİR?
 
Chicco biberon emzik


Çalışan anneler, bebeklerin anne sütünü düzenli alabilmeleri için sütlerini sağma yöntemi uygulayabilir. Bu sayede bebeğin asıl ihtiyacı olan besin düzenli bir şekilde bebeğe sağlanabiliyor. 

Bu haber ilginizi çekebilir: Anne sütü pompayla nasıl sağılır?
Sütü olduğu halde, çalışan ya da herhangi bir nedenle bebeğini emziremeyen anneler sütünü sağarak bebeğe verebilir. İşte, pompayla süt sağma yöntemleri...

Bunun için süt pompaları kullanılabiliyor. Bunun için Chicco'nun klasik, wellbeing manuel ve elektrikli olmak üzere 3 farklı çeşit süt pompası var. Anneler bebekleri için sütlerini sağdığında, bunları özel anne sütü saklama kaplarında tutabilir, beslenme zamanı geldiğinde bebeklerini Chicco NaturalFeeling Biberon ile besleyebilirler. 

Chicco NaturalFeeling Biberon, annelerin gerektiğinde kendi sütlerini sağarak bebeklerine ihtiyacı olan besini kolayca vermelerini sağlıyor. Chicco PhysioForma® Soft Emzik de bebeklerin emme reflekslerini güçlendirerek, onları sakinleştiriyor.
 
Chicco NaturalFeeling Biberon: 259,22 ₺
Chicco PhysioForma® Soft Emzik: 182,95 ₺

Bu haber ilginizi çekebilir: Süt pompası nasıl seçilir?
Özellikle çalışan anneler için ideal çözüm olan süt sağma makinelerinden (süt pompası) size en ugun olanı hangisi?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER