04.01.2017

Soğuk havalarda bebekler nasıl giydirilmeli?

Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile ilgili bilgi verdi.

Soğuk hava, sert rüzgar bebekleri birçok sağlık sorunu ile karşı karşıya bırakıyor. Bu yüzden bebeklerin nasıl giydirileceği çok önemli. Özellikle küçük bebeklerin çok kolay ısı kaybedebilecekleri için soğuğa karşı daha dikkatli olunması gerektiğini söyleyen Liv Hospital Çocuk Sağlığı ve Hastalıkları Uzmanı Doç. Dr. Nermin Tansuğ kış aylarında bebeklerin nasıl giydirilmesi gerektiği ile öneriler verdi.

Soğuk havalarda bebekler nasıl giydirilmeli?
 
  • Genellikle fanila gibi ince bir pamuklu giysi üzerine kalın yünlü bir kazak giydirilir. Oysa tek kat kalın giysi yerine üst üste pamuklu, yumuşak ve vücudu saran ince giysiler giydirildiğinde aralarındaki hava tabakası bebeği üşümekten korur. Dışarı çıkıldığında bu giysilerden en üsteki yün olduğunda daha iyi korur. Ortam sıcaklığı değiştiğinde gerektiğinde bir kat azaltılır veya artırılır. Bu yöntem ile bebeği sıkan, ağırlaştıran kıyafetlerden bunalması engellenir.

İlgili yazımız: Bebeğinizi giydirirken nelere dikkat etmelisiniz? ​
 
  • Çok soğuk havalarda dışarı çıkıldığında ısıyı koruyan, soğuğu geçirmeyen kuş tüyü tulum tarzı giysiler uygun olur.
  • Vücut ısısının büyük kısmı baştan kaybedildiğinden mutlaka kulakları örten şapka, eldiven, kalın çoraplar ve botlar giydirilmeli.
  • Yürüyen bebeklerde, yağmurlu havalarda botlarının su geçirmediğinden emin olunmalı.
  • Arabayla dışarı çıkıldığında aşırı ısınmayı önlemek için şapka ve üstündeki giysilerden bir katı çıkartılabilir ya da araba serinletilir. Eğer otobüs gibi toplu taşıma aracında ise elbisesinin bir kısmını çıkartılabilir.
soğuk havalarda bebek nasıl giydirilmeli? 2
  • Bebek arabası ile dışarı çıkıldığında arabanın içine koruyucu ve soğuğu önleyici bir örtü ve bebeğin üzerine de ayrı bir battaniye örtülmeli. Ya da bebek arabalarında kullanılan zarf gibi giysiler giydirilebilir. Yağmurlu, rüzgarlı havalarda arabanın koruyucu rüzgarlığı kullanılmalı.
  • Rüzgarlı bir havada dışarı çıkıldığında bebeğin rüzgara karşı açık kalan kısımlarına çatlamayı önlemek için hafif bir nemlendirici sürülmeli.

İlgili yazımız: Bebek kıyafeti nasıl seçilir?
 
  • Karlı ve güneşli havada dışarıda kalınacaksa bebeğin cildini korumak için siperli şapka giydirilmeli, yüzüne güneşten koruyucu ürünler sürülmeli. Çünkü kar güneşin ultraviyole ışınlarının yüzde 85’ini yansıttığı için en az yaz güneşi kadar tehlikeli olabilir ve güneş yanığı oluşturabilir. Özellikle bebeğinizin hassa cildi için bu tehlikeli bir durumdur.
  • Kış aylarında doğan bebekler üşümemesi için sıkı sıkı giydirildiğinden yaşamlarının ilk aylarında güneşle tanışamaz. Oysa güneş ışığı aracılığıyla vücutta aktif hale gelen D vitamini, kemiklerin gelişimi için önemli. Bu nedenle, havanın güzel olduğu günlerde kolları ve yüzü açık kalacak şeklide bebekler mutlaka 10-15 dakika güneş ışığına çıkartılmalı.
  • Soğuk havada ısı üretimi için daha çok kalori gerekir. Öğünlerinde kalori miktarı biraz artırılabilir.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Bebek arabasında sıcak çarpmasına dikkat!
Bebek arabasının üzerine örtülen örtüler sıcak çarpmasına neden olabiliyor. Bebek arabasında güvenlik nasıl sağlanır? Pudra.com yazdı.

Bebeklere güneş kremi sürülür mü?
Küçük bebeklere güneş kremi sürmek doğru mu? Güneş koruyucu kremler bebek cildine zarar verebilir mi? Bebekleri güneşten korurken nelere dikkat etmeniz gerektiğini Pudra.com yazdı.

Kışın çocukların okulda karşılaşabileceği tehlikeler
Kış aylarında okula giden çocuklar hastalıklara ve kazalara karşı daha savunmasız hale gelebiliyor. Prof. Dr. Özgür Karcıoğlu çocukların karşılaşabileceği 7 tehlikeyi ve hayat kurtaran ilk yardım yöntemlerini anlattı.

Yeni nesil annelerin 10 takıntısı
Zaman değiştikçe, anneler de değişiyor. Yeni nesil annelerin takıntılarını, endişelerini ve en çok nelere kafa yorduklarını yazdık.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER