15.09.2020

Çok fazla ekran başında kalan çocuklara dijital süre uyarısı

Pandemi sonrası online ortama taşınan eğitim sonrası gününü daha fazla ekran başında geçiren çocuklara dijital süre kısıtlaması getirmek gerekiyor.

İZLE: ÇOCUK GELİŞİMİNE FAYDALI PROGRAMLAR👇 
KoçSistem ve AÇEV, salgın sürecinde evde kalan ve televizyon ve dijital araçları daha sık kullanan çocukların ailelerini sağlıklı teknoloji kullanımı konusunda dikkatli olmaya çağırıyor. 

Çok fazla ekran başında kalan çocuklara dijital süre uyarısı

Okulların açılmasıyla da çocukların televizyon ve dijital ekranlar karşısında geçirdiği zamanın süresi ve kalitesi büyük önem taşırken, KoçSistem ve AÇEV uyarıyor: “Aile bireyleri arasındaki iletişimin olumsuz yönde etkilenmemesi için ekranlar karşısında geçirilen sürenin, birlikte geçirilen “ekransız zamanlar”la dengesinin kurulması gerekiyor.”

İstanbul – Geleceği Keşfet söylemi ile iş dünyasına ileri teknoloji çözümleri sunan KoçSistem, sağlıklı ve bilinçli teknoloji kullanımına dikkat çeken sosyal sorumluluk projesi “Aile Saati” kapsamında çalışmalarına normalleşme sürecinde de devam ediyor. KoçSistem, “Aile Saati” projesi eğitim ortağı AÇEV ile salgın sürecinde evde kalan ve televizyon ve dijital ekranlar karşısında daha çok zaman geçiren çocukların, okulların başladığı bu dönemde teknolojiyi nasıl daha bilinçli kullanabilecekleri konusunda aileleri desteklemeye çalışıyor.

Evde teknoloji bağımlılığına daha çok dikkat etmeliyiz

KoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, işe geri dönüşlerin başlamasına rağmen evden çalışmada kalıcı modellerin konuşulduğu normalleşme döneminde dijital araçların ve ekranların ebeveynlerin gözetiminde bilinçli kullanılmasının önem kazandığının altını çizdi.

Mehmet Ali AkarcaKoçSistem Genel Müdürü Mehmet Ali Akarca, sözlerine şöyle devam etti: 

“COVİD-19 salgını nedeniyle toplum olarak alışkanlıklarımızı yeniden gözden geçirmek zorunda kaldık. Salgın, sağlığımızın yanı sıra sosyal yaşamımızı da kökten şekillendirdi. Evde daha fazla zaman geçirme durumu, en hareketli çağında özgür olmaya alışmış çocukların teknoloji ve ekran bağımlılığını tetiklerken, aynı zamanda onların eğitim alışkanlıklarında da değişimlere neden oluyor.

KoçSistem olarak, “Aile Saati” sosyal sorumluluk projemizin eğitim ortağı AÇEV ile ailelerimize çeşitli önerilerde bulunuyor ve onları teknolojinin doğru kullanılmadığında oluşabilecek risklere dikkat çekiyoruz.

Bildiğiniz üzere, Aile Saati projesi kapsamında eğitim ortağımız AÇEV tarafından uygulanan Anne ve Baba Destek Programları’nda verilen eğitimlerle, çocuklarda ve ebeveynlerde teknoloji kullanımı ile teknoloji bağımlılığı konularında farkındalığı yükseltmeyi amaçlıyoruz.

Pandemi döneminde de anneler ve babalarla buluşmalarımızı dijital ortamda sürdürürken, #haydikapatalım sloganıyla ebeveynlerin “ekransız zamanlarda” çocuklarının gelişimini nasıl destekleyebileceklerine dair bilgi sahibi olmalarını hedefliyoruz.” 

Ekran kullanımını düzenlemek ebeveynlerin elinde

Projenin eğitim ortağı AÇEV, pandemi döneminde çocukların ve ebeveynlerin fiziksel ve psikolojik iyi olma halini destekleme amacıyla anne ve babalarla çevrimiçi buluşmalar düzenliyor; sosyal medya kanalları üzerinden paylaşımlar yapıyor; uzman videoları ve çeşitli yayınlar aracılığıyla ev ortamında öğrenme olanaklarını destekleyici öneriler sunuyor.

AÇEV Genel Müdürü Burcu Gündüz Maşalacı,  çocukların gelişimleri için farklı deneyim fırsatları sunan okullarından ve sosyal çevrelerinden uzak kaldığı bu dönemde, evlerin içinde destekleyici bir ortam oluşturmanın öneminin daha da arttığına dikkat çekiyor.

Burcu Gündüz Maşalacı“Bu dönemde, çocuklar daha fazla ekran karşısında zaman geçirirken, ebeveynler dönemin koşulları itibariyle ekran kullanımını düzenlemek konusunda daha da zorlanabiliyor. Bu düzenlemeyi çocuğun gelişimini destekleyecek şekilde yapabilmenin sırrı aslında ekran başında geçirilen zamandan çok, ekransız geçirilen sürede gizli.

Ebeveynlerin doğru yönlendirmeyi yapabilmeleri için kendilerine ilk olarak "Çocuğum yeterince hareket ediyor mu, oyun oynuyor mu, ailedeki diğer kişilerle konuşuyor ve iletişim kuruyor mu, sağlıklı besleniyor ve yeterince uyuyor mu?" sorularını sorması, çocuğun gün içerisinde vaktini nasıl geçirdiğini gözden geçirmesi gerekiyor. Bu soruların her birine verilen cevap "evet" ise endişeye kapılmamaları, ama ekran kullanımını takip etmeye de devam etmelerini öneriyoruz.",,

Çocuğun ekran süresini belirleme ve kuralları düzenleme ile ilgili daha fazla detay için haberimize göz atın: 

Çocukların ekran kullanımı nasıl düzenlenmeli? 

Ekran süresi düzenlemesini çocuk gelişimini destekleyecek şekilde yapmanın sırrı, ekran başında geçirilen zamandan çok, ekransız geçirilen sürede gizli.

İlgili haberimiz:

Elektromanyetik kirlilik ve çocuk sağlığı
Teknolojik gelişmeler sonucunda ortaya çıkan ve önemli bir çevre sorunu olan elektromanyetik kirlilik çocuklarımızın da sağlığını tehdit ediyor. İşte bu konuda alabileceğimiz önlemler...

Çocuğunuz tatilini verimli geçirsin
Çocukların tatilinin hem verimli hem de eğlenerek geçirmesi için ailelerin dikkat etmesi gerekenleri Klinik Psikolog Emel Güler Pudra.com için açıkladı. 

Başarılı çocukların ebeveynlerinin yaptığı 8 ortak şey
Aile hayatınıza adapte edeceğiniz bu 8 kural ile çocuğunuzun ilerideki başarısını olumlu şekilde etkilemeye ne dersiniz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER