@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 15.12.2009

Eğlenceli bir çocuk doğumgünü oyunu

Çocuğunuzun doğum gününü eğitici oyunlarla renklendirip unutulmaz bir doğum günü yapabilirsiniz.

Eğlenceli bir çocuk doğumgünü oyunu
“Çocuklar doğum günü partilerinde eğlensinler bari, orada eğitimin ne işi var?” demeyin! Eğlenirken öğrenilen yenilik kalıcıdır, unutmayın!


Doğum günleri çocuklarımızın hayatında en değerli, en önemli günler. Hemen her çocuk doğum günü yaklaşınca ona gelecek hediyeleri, sevdikleriyle geçireceği anları, doğum günü partisi sırasında arkadaşlarıyla nasıl eğleneceğini hayal etmeye başlar. Size de istekleriyle ilgili dolaylı veya dolaysız ipuçları vermeyi de ihmal etmez. Bu ipuçlarından faydalanarak siz de evde ya da bir mekanda düzenleyeceğiniz doğum günü partisinin hazırlıklarını yapmaya başlarsınız.

Çocukları eğlendirecek oyunlar, güzel yemekler, cicili bicili süslemeler ve o özel günü çocuğunuzun en mutlu günlerinden biri haline getirebilecek her ufak ayrıntıyı düşünürsünüz.

Böyle düzenlemeler yaparken, içine bir kaç tane de eğitici oyun sıkıştırmayı unutmayın. Kendi yaşantıları içinde yaşayarak öğrendikleri her yenilik, kitaplardan saatlerce çalışarak öğrendiklerinden daha etkili olacaktır.

Bugün size önereceğim oyun çocuklara kelime öğretirken kullandığımız, modern İngilizce öğretim yöntemleri arasında yer alan oyunlardan biri aslında. Oynarken çocukların ne kadar eğlendiğini siz de görmek istemez misiniz?

Hazır mısınız? Oyuna başlıyoruz…

Öncelikle doğum gününe gelecek çocukların İngilizce hangi kelimeleri bildiklerini öğrenmeye çalışın. Oğlunuz veya kızınız seve seve verecektir bu bilgiyi. Eğer pek emin olamadıysanız, çocuğunuzun kullandığı İngilizce kitabından hangi üniteye geldiklerini öğrenip, kitaptan o güne kadar öğrendikleri kelimelerle ilgili bilgi toplayın.

Seçtiğiniz kelimeler vücudun parçaları, renkler, hayvanlar, oyuncaklar, sınıftaki eşyalar, evin bölümleri, aile bireyleri vb. olabilir. Yapmanız gereken, seçtiğiniz kelimeler için birbirine eş iki set halinde resimler hazırlamak çünkü oyunumuz iki takım halinde oynanıyor. Son olarak, iki adet sinek raketine ihtiyacınız var.

Oyuna başlamadan önce bir duvar veya varsa panoyu iki eşit parçaya bölerek resimlerin bir setini bir tarafa, diğer setini öteki tarafa yapıştıracağız. Daha sonra pano veya duvardan bir metre geride yere renkli, uzun bir bant veya bir ip koyacağız. Bu bizim sınır çizgimiz. Bir kenara da puan tablosu hazırlayacağız. Takımlara “A, B” den ziyade “tavşanlar, yunuslar” gibi sevimli isimler koyarak oyunu daha da keyifli kılabilirsiniz.

Peki, oyun nasıl oynanacak?

Çocukları iki takım halinde organize edin. Sınır çizgisinin ardında tek sıra yapmalarını isteyin. Sıranın en önündeki çocukların ellerine renkli sinek raketlerini verin. Oyunun hakemi olarak yapmanız gereken, seçtiğiniz kelimeleri hızlıca söylemek. Çocuklar ellerindeki raketlerle doğru kelimenin üzerine şaplağı yapıştıracaklar…

Şaşırtmaca için aynı kelimeyi peş peşe söyleyebilirsiniz. Kurallardan biri siz kelimeyi söylemeden önce sınır çizgisi geçilemez… Hangi takım temsilcisi doğru kelimeyi önce bulursa takımın hanesine bir puan yazılacak. Aynı anda doğru resmi buldularsa her iki takıma da birer puan verilecek. Bu puanları birer çiçek, kalp şeklinde belirtebilirsiniz. Oyunun sonunda bu puanlar toplanacak. En çok puan hangi takımınsa o takım kazanmış olacak.

Oyunun kurallarını başlamadan önce anlatmak gerekiyor. Kuralların anlaşılıp anlaşılmadığını anlamak için her takımdan bir iki kişiye anlattırmak yararınıza olacaktır. Bir ısındırma turu da şart.

Ödülleri ihmal etmeyin!

Oyun sonunda hem kazananlara hem de diğer çocuklara mutlaka birer ödülünüz olsun. Kazanan grubunkini diğerlerinden farklı yapmayı da unutmayın. Onlar kazanan, biraz farkları olmalı.

Bir set siz oynattıktan sonra çocuklardan birini hakem olarak görevlendirip, siz de oyuna katılabilirsiniz.

“Çocukların sayısı tek olduğunda nasıl olacak peki?” diye sorduğunuzu duyar gibiyim. Çözümü kolay, görevi biten takım elemanlarından birini hakem tayin edip açıkta kalan çocukla oyunu siz yürütebilirsiniz. Veya bu oyunu bir takım oyunu olmaktan çıkarıp, her çocuğu birer yarışmacı haline getirip, en çok puanı alana büyük ödülü verebilirsiniz.

Gördüğünüz gibi, eğitici oyunlar bir doğum günü partisini sıkıcı bir ders haline getirmek şöyle dursun, onu kat kat zenginleştirip renklendirecek çok değerli etkinliler olabilir.

Bir sonraki parti ne zaman? Bence denemeye değer.

Çocuklarınıza şimdiden nice mutlu yıllar diliyorum. Sevgiyle kalın.

Evren Gürkaynak


Konuyla ilgili diğer haberlerimizi okumak için tıklayın:

Eğitici ve eğlendirici oyunlar 1 ‘Anne çok sıkıldıııım!’ krizlerini eğlenceli ve eğitici oyunlarla atlatabilirsiniz.

Çocuk doğumgünü mekanları Çocuğunuza arkadaşlarıyla birlikte unutulmaz bir doğumgünü eğlencesi yaşatmak için bu mekanlara mutlaka göz atın!

Çocuğuma yabancı dili nasıl sevdirebilirim?
Anne babalar, yabancı dil öğrenmeyi oyun oynamak kadar keyifli bir hale getirebilirler.

Çocuğum dil öğrenmeye kaç yaşında başlamalı? Çocukların erkenden yabancı dil öğrenmeleri çok önemli. Onları yabancı dille nasıl tanıştırabiliriz?

Eğlendirerek İngilizce öğreten kitaplar Çocuğunuzun İngilizce öğrenmesine yardımcı olmak için profesyonel ellerden çıkmış kaynakları nasıl bulabilirsiniz?


POPÜLER GALERİLER
fransiz manikuru ornekleri 10
tuvanam couture koleksiyonu 1
hande yener miin defile resize
db berdan burcu ozberk 1
EN YENİLER