cocuk dis hekimi dt tamara pelin gundogdu
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Çocuğunuzun burnunu 5 dakikada açın

Çocuklarda burun tıkanıklığı, çocuğun iyi nefes alamamasına, uykusunu iyi alamamasına yol açıyor. Bu da genel durumunu etkiliyor.

Pandemiden dolayı uzun zamandır evlerimizdeydik. Bu sürede hastalanmamak için elimizden geleni yaparken grip virüsü de hazırlıklarını eksik etmedi ve güçlenerek geri döndü. Okulların açılmasıyla grip virüsünün yayılımı da hızlandı. Burunlar tıkalı, ağızlar açık... Sizlere bu yazımda çocuklarda ağız solunumunun etkilerini ve çok soru aldığım evde burun açma yöntemlerinden bahsedeceğim.

Çocuklarda burun tıkanıklığı nasıl geçer?

Burun ve ağızdan aldığınız nefes, boğazda birleşip ortak havayolundan geçerek akciğerlere ulaşır. Burundan boğaza kadar olan havayolunda, sinüslerin tıkanması veya tonsillerin şişmesinden dolayı bir tıkanıklık varsa vücut istemsizce kısa süreli çözüm yöntemi olarak ağzı açar. Ama ağzımız nefes almak için uygun değildir ve ağız solunumu ile vücudunuz yeterince oksijenlenemez ve çocukluktan itibaren yapılan ağız solunumu vücutta kalıcı hasarlara sebep olabilir.

Araştırmalar, ağız solunumu yapan çocukların %17 ile %50 arasında olduğunu gösteriyor. Her ne kadar çocuğunuz sadece hasta olduğunda ağız solunumu yapıyor olsa da ağız solunumu hızlı şekilde alışkanlığa dönüşebilir. Günümüzde alışkanlığa dönüşmüş ağız solunumu için, Kulak Burun Boğaz uzmanları ve Diş Hekimleri beraber çalışmakta ve erken yaşta koruyucu ve önleyici tedaviler uygulamaktadırlar.

AĞIZDAN NEFES ALMAK SADECE SOLUNUMU, AĞIZ VE DİŞ SAĞLIĞINI ETKİLEMİYOR!
 
Uzun dönemli ağız solunumu birçok sağlık problemini beraberinde getirir. Bunları şu şekilde sıralayabilirim: 
 
 • Ağız kuruluğu, ağız kokusu
 • Hızla çürüyen dişler ve dişeti iltihabı
 • Çene darlığı ve diş çapraşıklığı
 • Orta kulak iltihabı
 • Sinüslerin gelişememesi ve uzun yüz görünümü
 • Başın önde konumlanması ve kambur duruş
 • Alerji ve astım riskinde artış
 • Sık tekrarlayan üst solunum yolu hastalığı 
 • Mide asidinde artış, reflü
 • Bağırsaklarda şişlik ve ağrı
 • Horlama, uyku apnesi ve beyin oksijenlenmesinde düşüş
 • Dikkat dağınıklığı ve hiperaktivite
 • Hipertansiyon

Çocuğunuz ve sizin için 5 dakikada burun açma yöntemleri
 
Özellikle gece yatmadan önce okyanus suyu burun spreyi ya da nazal yıkama kitleri kullanarak çocuğunuzun burnunun açılmasını kolaylaştırabilirsiniz.
Yıkama sonrası çocuğunuzla beraber şu egzersizleri uygulayın.
 
 1. Nefes alırken başınızı öne ve geriye doğru yavaşça hareket ettirin.
 2. Burnunuzun yanlarından çekerek burun deliklerinin açılmasını sağlayın. 4’e kadar sayarak derin nefes alın, 7’ye kadar nefesinizi tutun, 8’e kadar sayarak nefesinizi yavaşça verin.
 3. Derin bir nefes alın ve burnunuzu elinizle kapatın. Başınızı öne geriye sallayın. Tekrar nefes almak isteyene kadar nefesinizi tutun ve burnunuzu açıp yavaşça burnunuzdan nefes verin.
 4. Sol burun deliğini kapatıp sağ burun deliğinden derin bir derin nefes alın, 7’ye kadar sayıp bu kez sağ burun deliğini kapatıp sol burun deliğinde nefes verin. Aynısını sağ burun deliğiniz kapalıyken sol burun deliğinizle tekrarların.

Bu egzersizler sırasında ağzınızın kapalı olması ve dilinizin üst damağa oturmuş olması gerekmektedir. 

Tüm egzersizleri 5-7 defa tekrarlayabilirsiniz.
 
Unutmayın, yemek yemeden birkaç hafta, su içmeden birkaç gün yaşayabilirsiniz ama nefes almadan birkaç dakika yaşayamazsınız. Vücudunuza, onun en çok ihtiyaç duyduğu şeyi verin. Sağlıkla kalın.
 
Uzman Çocuk Diş Hekimi
Tamara Pelin Gündoğdu Özdal


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER