@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 19.12.2016

İlişkilerde bir manipülasyon yöntemi: Gaslighting

Gaslighting nedir? İlişkinizde manipülasyona uğradığınızı nasıl anlarsınız? Bu durumda ne yapmanız gerekir? Cevabı Pudra.com'da.

Gaslighting, genellikle narsist ve sosyopatlar tarafından, karşısındaki insana uygulanan psikolojik manipülasyon tekniği. Amacı ise uygulanan kişinin zamanla kendinden şüphe etmesini sağlamak. Gaslighting özellikle duygusal ilişkilerde sıkça kullanılıyor.

İlişkilerde bir manipülasyon yöntemi: Gaslighting

Gaslighting terimi son zamanlarda görünür olsa da aslında 1944’te Ingrid Bergman ve Charles Boyer’in rol aldığı Gaslight filminden çıkan bir terim. Filmde Boyer, Bergman’ı büyük bir romantizm ile evliliğe ikna eder. Evlendikten sonra eşi Bergman’a akıl oyunları oynamaya başlar. Her gece ışıkları biraz daha kısar. Bergman “Gaz lambası giderek daha mı az ışık veriyor?” dediğinde Boyer’den sert tepkiler alır. Boyer’in amacı, Bergman’ı aklını kaybettiğine inandırarak mücevherlerine sahip olmaktır. Ve Bergman’ı aklını kaybetmeye başladığına ikna eder. Sağlıklı bir kadın zamanla gerçeklik duygusunu kaybeder.

Bu boyutta olmasa bile aslında hepimiz bu tür manipülasyonlarla karşılaşabiliriz. Eşimiz, sevgilimiz, aile üyemiz, arkadaşımız ya da partnerimiz bunu yapan kişi olabilir. Ancak çoğunlukla romantik ilişkilerde kadının mağdur olduğu şekliyle karşımıza çıkar. Gaslighting süreci aşamalarla gerçekleşir, bu aşamalar her zaman doğrusal olarak ilerlemese de hepsi farklı bir duygusal/psikolojik etki yaratır.

İlk aşama inanamama: Daha ilk anda içinde bulunduğunuz tartışmanın saçma ya da gereksiz olduğunu bilirsiniz ancak yine de devam edersiniz. Hislerinizle, hayat görüşünüzle ilgili saatlerce tartışırsınız. Aslında bunların tartışmaya açık konular olmadığını bilirsiniz ama karşınızdakinin onayını almak için çabalamaya devam edersiniz. İlk olarak bu aşamada kendinize olan inancınız zedelenir.

İkinci aşama ciddiye alma: Bu aşamada karşınızdaki kişinin görüşlerini daha çok önemsemeye başlarsınız ve onun da sizi ciddiye almasını istersiniz. Bu yüzden de kendinizi ona kanıtlamaya çalışırsınız ve tartışmalar daha da hızla devam eder. Bu aşama beraberinde reddetmeyi de getirir. Karşınızdakinin kötü biri olmadığını kendinize ispatlamak için sizi manipüle ettiğini reddedersiniz. Hatayı kendinizde aramak onda aramaktan daha kolay gelir, özellikle de duygusal ilişkilerde.

Son aşama depresyon: Bu aşamada hayat sevincinizi kaybetmiş gibi hissedersiniz ve artık kendinize tamamen yabancılaşmışsınızdır. Bazı davranışlarınıza kendiniz bile anlam veremezsiniz, çevrenizdeki insanlar sürekli ne kadar değiştiğinizi söyler ve hatta çevrenizde kimse kalmaz. Siz sorunun ne olduğunu fark edemeseniz de arkadaşlarınız ve ailenizden sürekli eleştiriler duymaya başlarsınız.
mutsuz kadın
Gaslihgting sinsi bir süreçtir ve çoğu zaman çok geç olmadan fark edilmez bile. Ancak ilişkinize başka bir gözle bakarsanız, çok açık işaretler olduğunu görebilirsiniz. İşte o işaretler…

1-Sürekli kendinizi sorgulamanıza sebep oluyorsa
2-Her şeyi çok abarttığınızı, fazla duygusal ve hassas olduğunuzu düşünmeye başladıysanız
3-Sık sık kafanız karışıyorsa ve çevrenizdekilerin bile fak ettiği bir unutkanlık başladıysa
4-Her tartışmada partnerinizden özür dileyen siz oluyorsanız
5-Sadece kendi davranışlarınız için değil, partnerinizin davranışları için de suçlu hissediyorsanız
6-Bir şeylerin yanlış gittiğini anlıyor ancak sorunun nerede olduğunu bilmiyorsanız
7-Partneriniz için yeterince iyi olmadığınızı düşünüyorsanız ve hatta bunu açıkça duyuyorsanız
8-Sosyal hayatınızdan size koparıyor ve diğer insanların size zarar verdiğini söylüyorsa
9-Her hareketinizi sürekli sorguluyor, her şeyin hesabını soruyorsa
10-Normal olmadığınızı, başka insanların sizin gibi davranmadığını sık sık dile getiriyorsa

Tüm bunlar, gaslighting'e uğradığınızın işaretleri olabilir. Bu durumu dile getirdiğinizde ise, sizin iyiliğiniz için böyle davrandığını, sizi çok sevdiği için hayatınızı ve sizi “iyileştirmeye” çalıştığını söyleyecektir. Kişisel alanınızı daha da işgal ederek, kendi karakterinizi kaybetmenize dahi neden olabilir. Bu sebeple çözüm yüzleşmek değil, bu ilişkiden kurtulmak olacaktır.

Sizin gerçekleriniz tartışmaya açık bir konu değil ve kimseye kendinizi ispatlamak zorunda değilsiniz. Bu durumda yapabileceğiniz en doğru şey uzaklaşmak ve kendinizi tekrar bulmak, bunun için de gerekirse ailenizden, arkadaşlarınızdan veya bir uzmandan yardım almak.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Toksik ilişki nedir?
Kendinizi sürekli kötü hissettiğiniz ve mutlu olmadığınız ilişkilere toksik ilişki deniyor. Toksik bir ilişkide olduğunuzu gösteren işaretler Pudra.com'da.

Bir erkek için bunları asla yapmayın!
Bazen aşkın gözü gerçekten de kör olabiliyor ve bizi hatalara sürüklüyor. Bir ilişki için vazgeçmemeniz gereken önemli şeyler Pudra.com'da...

Arıza erkeklerle baş etme sanatı
Sorunlu bir erkekle birlikte olmak yıpratıcı olsa da bazen vazgeçmek mümkün olmuyor. İlişki kurması zor erkek tipleri ve baş etme yöntemleri Pudra.com'da.

İlişkide öfke kontrolü nasıl sağlanır?
Her ilişkide zaman zaman sorunlar yaşanabilir ve partnerinize sinirlenebilirsiniz. Önemli olan öfkenizi birbirinize zarar vermeden gösterebilmeniz. Pudra.com'un öfke kontrolü için önerilerine kulak verin.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER