@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 08.12.2009

Beş temel besin grubu

Her gün tüketilmesi gereken beş besin grubu ve su sağlıklı bir yaşamın vazgeçilmezi.

Sağlıklı beslenme ile ilgili mutlaka herkesin bir fikri, bilgisi vardır. Fakat temel besin gruplarını bilmek sağlıklı beslenme ile ilgili öğrendiğimiz şeylerin doğruluğunu, yanlışlığını değerlendirmemizi sağlayacaktır. Peki, nedir bu beş temel besin grubu?

Beş temel besin grubu

Meyve ve sebzeler
Meyve ve sebzeler günlük besin ihtiyacımızın üçte birini oluşturur. Taze sebze ve meyve içeren bir beslenme tarzı kolesterolü ve yüksek kan basıncını azaltmaya yardım eder, beynimizin genç kalmasını sağlar. Uzmanlar da bu besin grubunun faydalarını göz önünde bulundurarak, her gün mutlaka beş porsiyon sebze ve meyve tüketmemizi önerir.

Ekmek, pirinç, patates ve makarna
Bu besin grubu da meyve ve sebzeler gibi günlük sağlıklı beslenme programının üçte birini kapsar. Çünkü ekmek, pirinç, patates ve makarna gibi besinler vücudumuzun enerji kaynağı olan katı karbonhidrat içerir. Burada önemli olan yiyecek seçimi yaparken işlenmiş karbonhidratlardan (beyaz undan yapılan yiyecekler) ziyade işlenmemiş olanları (tam buğdaydan yapılmış yiyecekler) seçmeye özen göstermek. Çünkü işlenmemiş karbonhidrat tahılın tamamını içerir ve tam tahıllı besinler bazı kanser, diyabet ve kalp rahatsızlıklarının riskini azaltır.

Süt ve süt ürünleri
Süt ve süt ürünleri yüksek oranda doymuş yağ içerdiklerinden, aşırıya kaçmadan alınması gereken gıdalardır. Ama aynı zamanda çok önemli bir kalsiyum kaynağı olmalarından dolayı sağlıklı kemik ve dişlere sahip olmak için dozunda tüketilmesi gerekir. Süt ürünlerini seçerken az yağlı olanlarını tercih etmek daha sağlıklı olacaktır.

Et, balık, yumurta ve baklagiller
Hayvansal gıdalar ve baklagiller en önemli protein kaynaklarıdır. Protein de bildiğimiz gibi hücre yapısının temel organik maddesidir. Bu nedenle besinle aldığımız protein vücuda hem enerji sağlar, hem de vücudun gelişimine yardımcı olur. Protein ayrıca bağışıklık sistemini korur, metabolizmanın hızlı çalışmasını sağlar.

Yağlı ve şekerli yiyecekler
Diyetler için önerilmese de yağ ve şekeri içeren besinler önemli bir enerji kaynağıdır. Fakat çok az ve dikkatli bir şekilde tüketilmeleri gerekir. Uzmanlar, bu grubu salata, et, meyve gibi sağlıklı yiyeceklerin yanında lezzet katmaları açısından az ve ufak porsiyonlarda tüketilmesine dikkat çekiyor.

Bu besin grupları içinde yer almayan ancak sağlıklı yaşamın vazgeçilmezi suyu da unutmamak gerekir. Günde iki litre su tüketmek hem vücudumuzun su dengesini korumamızı hem de zararlı toksinleri atmamızı sağlayacaktır.


Sağlıklı beslenme ve diyet ile ilgili aradığnız herşey burada...

Besin grupları... Sağlıklı beslenmenin temelinde yatan 5 besin grubunu Dilara Koçak anlatıyor.

Meyve ve sebzeler... Sağlık deposu, vitamin kaynağı sebze ve meyveleri günlük beslenmemizdeki yeri...

Sağlık veren 20 süper besin... Sudan çikolataya, zeytinyağından sarımsağa, balıktan naneye kadar sağlık sunan 20 süper besin ve faydaları.

Bitki çaylarının faydaları... A'dan Z'ye çayını içerek şifa bulabileceğimiz tüm bitkiler, bu bitki çaylarının faydaları pudra.com'da...


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER