Milliyet Cadde 21.10.2011

Kanserde beslenme - 5 KORUYUCU KIŞ SEBZELERİ

Pırasa, karnabahar, beyaz lahana, kereviz ve karaturp gibi kış sebzelerinin kanserden korunmada etkili olduğunu söyleyen Prof. Dr. Erkan Topuz, "Tabii bunların organik olmasına dikkat etmek gerekiyor" diyor.

Milliyet Cadde'den Ayşegül Aydoğan Atakan'ın sorularını yanıtlayan Universal Hastaneler Grubu İtalyan ve Çamlıca Hastaneleri Tıbbi Onkoloji Direktörü Prof. Dr. Erkan Topuz, kanser ve beslenme ilişkisi hakkında merak edilen soruların yanıtlarını veriyor.

Kanserde beslenme - 5 KORUYUCU KIŞ SEBZELERİ

Günlük tüketilen tuz miktarı ne kadar olmalı?
Tercihen kaya tuzu kullanılmalı. Özellikle aşırı tuzlanmış etten ve konservelerden uzak durun. Aşırı tuzlu turşulardan kaçının, elma sirkesine kurulmuş turşuları tercih edin. Okyanus tuzunun ne derece hakiki olup olmadığı tartışmalı. Hakikisinin kullanılmasında zarar yok.

Kanserden korunmada ve tedavide şekerin yeri ne?
Rafine beyaz ve esmer şekeri aşırı miktarda tüketmek kansere zemin hazırlıyor. Şeker, kanseri azdıran bir gıda. O yüzden diyabetik hastalarda kanser daha kötü seyrediyor.

Mevsiminde tüketilmeyen sebze ve meyveler yarardan çok zarar getirir mi?
Genellikle meyve ve sebzeler aşırı miktarda hormon, tarım ve böcek ilaçlarına maruz kalıyor. Bunlar da kansere sebep oluyor. Her gıda mevsiminde yenmeli, organik olmalı. En faydalı brokoli bolca tüketildiğinde tüm kanserlere faydalı olmasına karşın hormon ve tarım ilacı verildiğinde bu özelliği azalıyor. Brokolinin işini gören lahana ve karnabaharsa bizi bu ilaçlardan koruyor. Havuç da faydalı ve ucuz bir gıda.

Kanserden koruyan kış sebzeleri hangileri?

Pırasa, soğan, elmanın ‘kuarsetin’ içerdiğinden baş, boyun tümörleri, mide, kolon kanserlerinden koruduğu yapılan çalışmalarda ispat edildi. Beyaz lahana, brokoli, karnabahar meme kanserinin düşmanı. En az haftada bir kez tüketilmeli.

Kereviz, yer elması, kolon, mide ve yumurtalık kanserlerinde koruyucu. Ancak östrojen reseptörü pozitifse, daha az kullanılmalı. Semizotu, omega-3 ihtiva ettiğinden özellikle meme kanserli hastalar tarafından tercih edilmeli.

Turunçgiller her bakımdan bağışıklık sistemini kanserden koruyor. Kırmızı portakalın pigmenti ‘astaxantinthin’, antioksidan bakımından faydalı. Karaturp, akciğer kanserinden en iyi koruyucu. Narsa elmayla birlikte en değerli antioksidan. Sarımsak ‘Rus penisilini’ olarak geçiyor, kalbi ve tansiyonu dengeleyen faydalı bir gıda.

Korunmada vitaminleri yarar-zarar dengesi açısından değerlendirebilir misiniz?

Özellikle A vitamininin baş, boyun ve böbrek tümörlerine, yemek borusu kanserlerine faydalı olduğu kobay deneylerinde gösterildi. D vitamini günde 800 ünite alınmalı, bütün kanserlerde faydalı. 400 ünite folik asit almak da kolon kanserinden koruyor. E vitamininin, prostat kanserlerinde, baş, boyun tümörlerinde faydalı olduğu kanıtlandı. C vitamininin kanser tedavisindeki yeri de önemli. Bazı tedavi gruplarında bağışıklık sistemini güçlendirdiği için yüksek dozda kullanılıyor. B12 vitaminiyse mide kanserinden koruyor.

CiLT KANSERiNE NAR SUYU
Nar suyu, konsantre olarak sürüldüğünde deriyi iyileştiriyor, kanseri tedavi ediyor.

ALKOL TÜM KANSERLERiN ANA NEDENi

ABD’de 67 bin kişi üzerinde yapılan bir çalışmaya göre, günde üç kadeh içki içen kadınların meme kanserine yakalanma riski yüzde 30. AB ülkelerindeki bir araştırmaysa bir kadeh şarap tüketenlerin aynı hastalığa yakalanma oranını, yüzde 10 olarak belirledi.


Kanserde beslenme - 1 KANSER HASTALARINA ORGANİK GIDA
Kanser tedavisi gören hastaların nasıl beslenmesi gerekir? Sorunun yanıtını bazı hastanelerde hastalara organik gıda servis edildiğini söyleyen Prof. Dr. Erkan Topuz veriyor...

Kanserde beslenme - 2 KİLO KAYBINI ÖNLEYİCİ BESLENME

Kilo kaybeden kanser hastasının bağışıklık sisteminin güçlenmesi ve kilo alması için nasıl beslenmesi gerekir? Prof. Dr. Erkan Topuz veriyor...

Kanserde beslenme - 3 RADYOTERAPİ SIRASINDA NELER YENMELİ?
Prof. Dr. Erkan Topuz, radyoterapi gören kanser hastalarının tuz ve maydanozdan uzak durmalarını, karpuz ve böğürtlen yemelerini öneriyor.

Kanserde beslenme - 4 BAKLİYATLARIN GÜCÜ
Prof. Dr. Erkan Topuz, "Gerek kanserden korunmada gerekse hastalığın tedavisi sırasında beslenmede, sebze-meyveleri mevsiminde tüketmek, pazarlardan tazelerini almak, işlemden geçmiş gıdalardan uzak durmak önemli" diyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER