29.07.2020

Kurban eti tüketirken bilmeniz gerekenler

Kurban bayramında mide ve kronik rahatsızlığı olanlar kurban etini tüketmeden önce birkaç gün dinlendirmeli. İşte kurban eti tüketirken dikkat edilecekler.

İZLE: KURBAN ETİ NASIL SAKLANIR?👇 
Kurban bayramında özellikle artan et tüketimi ve her gün yenen tatlılar, sadece kilomuzu değil, sağlığımızı da etkiliyor. Özellikle bu tür dönemlerde yüksek tansiyon, kalp-damar, mide, diyabet (şeker) hastalığı olanların ve beden kitle indeksi yüksek olan kişilerin beslenmelerine daha fazla dikkat etmesi gerekiyor. 

Kurban eti tüketirken bilmeniz gerekenler

Türkiye İş Bankası iştiraki Bayındır Kavaklıdere Hastanesi’nden Diyetisyen Esra Örün İncekara “Özellikle mide bağırsak hastalığı çekenler kurban etini dolapta dinlendirdikten birkaç gün sonra tüketmeli, kurban etinin pişirilmesinde fırın, haşlama ya da ızgara gibi yöntemler tercih edilmeli kızartmalardan kaçınılmalı, etlerin yanında muhakkak sebze, salata veya taze sıkılmış meyve suları olmalı, yüksek miktarda yağ ve şeker içeren hamur tatlıları yerine sütlü ve meyveli tatlılar tercih edilmeli” diyerek uyarılarda bulundu.
 
Kurban bayramında, bayram geleneklerimizden olan tatlı ve şeker tüketimine ek olarak kırmızı et tüketiminin miktarı ve sıklığı da artıyor. Bayram kahvaltılarında başlayan et kavurmaları, diğer öğünlerde de kırmızın etin tercih edilmesi ve porsiyon kontrollerinin yapılmaması sonucunda mide yanmaları ve bağırsak problemleri de açığa çıkabiliyor.
 
Kurban bayramında; sağlıklı beslenmenin temel prensiplerine, yiyecek seçimine, porsiyon kontrolüne ve besin gruplarının dengeli dağılması için alınması gereken önlemlerin herkes için geçerli olduğu unutulmayıp her zaman özen gösterilmesi gerekiyor. Bayramda sağlığımıza dikkat etmek için  kırmızı et tüketimine, pişirme şekline ve eti saklama koşullarına da dikkat etmemiz gerekiyor.

Et yemeklerini öğle vakitlerinde tercih edin
"Mide-bağırsak hastalığı olan kişiler kurban etlerini hemen tüketmemeli" diyen Bayındır Kavaklıdere Hastanesi Diyetisyeni Esra Örün İncekara “Etler sindirimi zor olan besinlerdir. Yeni kesilmiş hayvanların etlerindeki sertlik, hem pişirmede hem de sindirimde zorluğa yol açar, etler buzdolabında birkaç gün bekletildikten sonra, gün içerisinde 1 öğünü geçmeyecek şekilde mümkünse öğle yemeğinde etin yağsız kısmından tüketilmelidir” dedi.

İlgili haberlerimiz: 

Kırmızı et nasıl tüketilmeli?
Pek çok diyetisyenin eti mutlaka haşlanmış sebze ile veya salata ile tüketin demesinin önemli bir nedeni var. İşte et tüketirken dikkat etmeniz gerekenler.

​Kurban bayramında beslenme önerileri
9 günlük bir tatile dönüşen kurban bayramında bol çeşitli sofralar kurulacak. Ancak sıcak yaz günlerinde beslenmeye çok dikkat etmek gerekiyor.

​Eti sağlıklı tüketme yolları
"Her gün mutlaka protein değeri yüksek olan yiyeceklerden tüketilmelidir" diyen Dr. Ayça Kaya, et tüketirken dikkat edilmesi gerekenleri Pudra.com okuyucuları için anlatıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER