29.07.2021

Mide ekşimesini azaltan besinler

Gastrointestinal hastalıklardan veya yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bir semptom olan mide ekşimesine iyi gelecek besinler!

İZLE: MİDE YANMASINA İYİ GELEN BESİNLER👇 
Gastrointestinal hastalıklardan veya yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bir semptom olan mide ekşimesinin altında bu yanma hissini tetikleyen birçok sindirim sistemi hastalığı olabilir. Bunların başlılacaları ülser, gastroözofajel reflü, gastrit, mide kanseri, besin intoleransı olarak sayılabilir. Peki mide ekşimesine karşı kişinin nasıl beslenmesi gerekir? Diyetisyen Tuğba Yaprak'tan öğreniyoruz...

Mide yanmasına ne iyi gelir

Mide yanması/ekşimesi, mide de ve yemek borusunda hissedilen Gastrointestinal hastalıklardan veya yanlış beslenme alışkanlıklarından kaynaklanan bir semptom. Diyetisyen ve Yaşam Koçu Tuğba Yaprak, bazı ilaçların kullanımından kaynaklı olarak da mide yanmasının gözlemlenen semptomlar arasında olduğunu belirtiyor. Yaprak'ın açıklamalarına göre bu hastalıklar dışında yanma/ekşime hissi tüketilen besinlerden ve mide hassasiyetinden de kaynaklanabiliyor. Bu nedenle Diyetisyen Tuğba Yaprak, "haftada üç defadan fazla yanma/ekşime hissi oluştuğunda bir hekime başvurulması gerekir." diyor.

Mide ekşimesi neden olur?

​Tüketilen besinlerin sonrasında oluşan yanma hissinin, diyet tedavisi ve beslenme davranışı değişikliği ile önüne geçilebiliyor. Yemek yendikten sonraki hissedilen mide ekşimesinin en temel sebepleri ise şu şekilde sıralanıyor:
 
 • Sağlıksız beslenme düzeni
 • Tıkanırcasına yemek yeme
 • Yemek yedikten hemen sonra uyuma/uzanma. Oysaki öğün sonrasında en az 3 saat beklenilmesi gerekiyor.
 • Aç karnına sigara tüketimi
 • Günlük alınması gerekenden fazla alkol tüketimi (Kadınların günde ortalama 15gr'dan, erkeklerin ise günde 30 gr'dan fazla alkol içeren içecek tüketmemesi gerekiyor)
 • Düzensiz uyku
 • Aşırı stres

Mide ekşimesini etkileyen faktörler
 • Aşırı yağlı ve işlenmiş besinler
 • Sigara-alkol ve çok sıcak besinler
 • Çikolata
 • Koyu çay ve kahvea gibi kafein oranı yüksek besinler:
 • Acı baharatlar, karbonatlı içecekler, domates, turunçgiller, soğan ve sarımsak gibi uyarıcı besinler
 
Mide ekşimesine ne iyi gelir?
 
Mide yanmasına iyi gelen besinler: Soğuk süt, elma

Diyetisyen Tuğba Yaprak'ın verdiği bilgilere göre sağlıklı besinler içeren bir diyet uygulayarak, az fakat sık yemek yiyerek, lif içeriği yüksek ve probiyotik özelliği olan besinler tüketerek beslenme davranış değişikliği yapabilirsiniz.

Diyetisyen Tuğba Yaprak, mide ekşimesi yaşayan hastaların besin tüketimi ve semptom takibi yapmasının da hangi besinlerin onda rahatsızlık hissi uyandırdığını tespit edebilmesinin önemli olduğunu belirtiyor ve sözlerine şöyle devam ediyor: "Besin tüketiminden sonra yanma hissi oluştuğunda, hangi besini tükettikten sonra oluştuğuna dikkat edilmelidir. Bu durum besin intolaransının sebebi olabilmektedir."
 
Yanma hissi oluştuğunda hafifletmek için tüketilebilecek besinler
 
 • Zencefil: Hazımsızlığa, mide şişkinliklerine ve mide bulantısına yardımcı olmaktadır.
 • Karbonatlı su karışımı: Karbonatlı Su vücudun pH dengesini korumaya yardımcı olmaktadır. Mide asidini nötreleyebilecek bu karışım sayesine yanma hissinin önüne geçilebilir.
 • Soğuk süt: Sütün sindirim sistemine etkisi bireyden bireye farklılık gösterebilmektedir. Eğer ki laktoz intoleransınız yoksa, mide yanmasının engellemek adına bir bardak soğuk süt içilebilir.
 • Meyan kökü: Ülser ve kabızlık gibi sindirim sistemi rahatsızlıklarını hafifletebilen şifalı bir bitkidir.
 • Elma: Lif içeriği yüksek olduğundan, sindirim sürecine yardımcı olmaktadır ve mide rahatsızlıklarının önlenmesini sağlamaktadır.
 • Badem: İçeriğinde bulunan lif, antioksidan ve mineraller sayesinde mide asidini nötrleştirmede etkilidir. Günde 10-15 adet çiğ olarak tüketilebilir.
 • Bal: Sindirim sistemini düzene sokmakta yararlı olan en doğal çözümlerden biridir. Günde 1 tk bal tüketebilirsiniz/ çayınıza veya ılık suya ekleyebilirsiniz.

İlgili haberlerimiz: 

​Mide yanması neden olur?
Mide yanması nasıl tedavi edilir? Zevkle yediğimiz yemeği zehre çeviren mide yanması problemiyle nasıl baş edebileceğinizi biliyor musunuz? İşte yanıtı...

Aç olan mideniz mi beyniniz mi?
Beynimiz istediği için mi yoksa midemiz istediği için mi yemek yediğimizi nasıl anlayabiliriz? İşte, Pudra.com sayfalarındaki bu bilgilerle…

​Reflü nedenleri ve tedavisi
Beslenme hataları ve stresin tetiklediği reflü hastalığının tedavisi ileri laparoskopik yöntemlerle mümkün…

​Mide yanması nasıl geçer?
Mide yanması sorununun üstesinden gelmek için nasıl bir tedavi gerekir? Neleri yemeli, nelerden uzak durmalı? Pudra.com yanıtlıyor…


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER