29.12.2017

Yılbaşı gecesi beslenmenizde dikkat etmeniz gereken 3 nokta

2018'e daha sağlıklı girebilmek için Doç. Dr. Burak Pamukçu, yılbaşı sofrasında kaçınılması gereken 3 hatayı anlattı, önemli uyarılarda bulundu.

Yağlı ve şekerli yiyecekler
2/5

1) Yağlı ve şekerli yiyecekler


Çerezler, cipsler, patlamış mısırlar gibi aşırı tuzlu yiyecekler ile soda, ayran, şalgam suyu tarzında tuzu bol içeceklerin fazla tüketimi kısa sürede kan basıncında yükselmeye neden oluyor. Ani kan basıncı yükselmesi ile kalp krizinden beyin kanamasına dek riskler artarken, kalp damar hastalığı veya kalp yetersizliği olan kişilerde akciğer ödemine yol açabiliyor. Yoğun bakımda yatarak tedaviyi gerektiren bu sorunlar, hayati risk oluşturabiliyor. Bu nedenle, yılbaşı sofrasında ana yemekten mezelere, kuruyemişten meyveye ve içeceğe kadar çok dikkatli olmanızda fayda var.  

​Tuzun zararları neler?
Aşırı tuz tüketimi an basıncını yükselterek başta kalp rahatsızlıkları olmak üzere pek çok ciddi hastalığa neden olur. Aşırı tuz tüketen sağlıklı kişiler bile hasta olabilir. Tuzu az tüketmek hipertansiyon, mide kanseri ve böbrek hastalığı riskini düşürür.

Neden daha az tuz tüketmeliyiz?
Aşırı tuz tüketimi hangi sağlık sorunlarına yol açar? Neden çok tuz tüketiyoruz? Tüketmemiz gereken ideal tuz miktarı ne olmalı? Tuzu azaltmak için ne yapmalıyız? İşte uzmanların Pudra.com’a verdiği yanıtlar…
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2