@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 21.03.2011

Ne kadar su içmeli?

Kilo kaybetmek, kilo korumak ve fazla yemek yemeyi engellemek için bol su içmek gerekiyor. Peki ama suyu ne kadar ve ne şekilde tüketmeli? Pudra.com'da...

Yaz geliyor. Sağlıklı, fit, güzel bir vücut için şimdiden diyet çalışmaları başladı. Metabolizmayı hızlandırıp yakma gücünü artıran su, tokluk hissi vererek fazla yemeyi de engelliyor. Kilo kaybetmek, kilo korumak ve fazla besin alımını engellemek için bol su içilmesi gerekiyor.

Ne kadar su içmeli?

"Bütün metabolik olaylar, zararlı maddelerin taşınması ve atılması, vücut ısısının denetimi, besinlerin sindirimi, emilimi ve hücre içine taşınması gibi birçok faydası olan ve aynı zamanda tokluk hissi vererek iştahı da azaltıyor. Dolayısıyla kilo vermeye yardımcı oluyor" diyen Özel FGM Polikliniği’nden Diyetisyen Kamuran Olgun, formda ve sağlıklı kalmak için suyu nasıl tüketmemiz gerektiği konusunda soruları yanıtlıyor..

Günlük su tüketimi ne kadar olmalıdır?
Günde 8-10 bardak su yeterlidir.

Gün içinde tükettiğimiz içecekler su ihtiyacımızı karşılıyor mu?
Su yerine kolalı içecekler, çay ve kahve içmek suya olan gereksinimi karşılamadığı gibi içerdikleri kafein nedeniyle vücuttaki suyu atmaya neden olarak suya olan ihtiyacı da arttırabilirler. Bu yüzden sıvı gıdamızı, su olarak almak gerekir.

Yemekten önce su içilmeli mi?
Yemekten önce içilecek bir bardak su, tokluk hissi vereceği için faydalı olacaktır. Ayrıca sindirim sisteminin daha iyi çalışması için sabah aç karnına bir bardak ılık su içmek iyi gelir.

Fazla su içmek zararlı mıdır?
Her şeyde olduğu gibi suyun da aşırı tüketilmesi zararlıdır. Aşırı su, kandaki sodyum oranının düşmesine (hiponatremi), böbreklerin arıtma yeteneklerinin aşılmasına, hücrelerin aşırı su alarak şişmesine bu nedenlerden dolayı da beyinde ödeme ve ölüme neden olabilir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER