Pudra.com 07.07.2014

Tatilde kilo almamak için ne yapmalı?

Tatilde sağlıklı beslenmeye ve kilo almamaya mutlaka özen göstermek gerekiyor. Uzman Diyetisyen Yeşim Çelik tatilde sağlıklı beslenme ve egzersiz önerilerini yazdı.

Yaz tatili öncesinde diyetlerle fazla kilolarınızdan kurtulmuş olabilirsiniz, ancak işin önemli kısmı şimdi başlıyor. Tatilde birbirinden lezzetli yemeklere karşı koymak, sağlıklı beslenmek ve kilo almamak için bazı önlemler almakta fayda var. Memorial Şişli Hastanesi Beslenme ve Diyet Bölümü’nden Uz. Dyt. Yeşim Çelik tatilde nasıl sağlıklı beslenebileceğimizi anlatıyor.

Tatilde kilo almamak için ne yapmalı?

Açık büfelerin cazibesine kapılmayın
Son yıllarda büyük şehirlerde yaşayan ve dinlenmeye az zaman ayırabilen, çalışan insanların tatil anlayışı "her şey dahil" hizmetlere dönüştü. Ancak sınırlı da olsa bu tatil günleri bazen kilo konusunda sıkıntılara hatta sağlık sorunlarına neden olabiliyor. 1-2 dakikada yenilen kalorili bir yiyeceğin yakılması için 2 saatten uzun süre egzersiz yapılması gerektiğini her zaman akılda tutmak gerekiyor. Bu nedenle tatil döneminde "Nasıl olsa yüzüyorum" diyerek besin alımını artırmak doğru değil.

Ballı reçelli kahvaltıdan uzak durmak gerekiyor
Kahvaltıda bal ve reçel gibi tatlı yiyecekleri tüketmemek gerekiyor. Çünkü ilerleyen saatlerde dondurma, meyve veya tatlı da yemek istenebiliyor. Tatlı için arkadaşlar veya aile için ortak tabak hazırlamayı deneyebilirsiniz. Sadece tadımlık birkaç lokma almalı ve çok hafif tatlıları tercih etmelisiniz. Sütlü tatlı, dondurma, meyve salatası, buzlu meyveli içecek seçerek, şerbetli ve hamurlu tatlılardan uzak durmanızda fayda var. Tatlı yanında, kaymak ve krema gibi yağları tüketilmemelisiniz.

Baharatlar iştah açıyor
Yemeklerle beraber en çok tüketilen besin ekmek olduğundan, tatildeyken masada ekmek bulundurmamak veya 1-2 dilim tahıllı ekmek almak yeterli. Yemeklere konulan baharatlar, tatları değiştirerek iştahın artmasına neden olabiliyor. Özellikle bol baharatlı ve acılı besinlerin tüketiminden kaçınılmalı. Öğün atlamak bir sonraki öğünde aşırı besin tüketilmesine yani gereksiz kalori alımına neden olabilir. Atlanan öğünden sonra tüketilen besinlerin çoğu, yağ olarak vücutta depolanıyor.

Günde en az 2- 3 litre su için
Vücut suyunu dengede tutabilmek için günde en az 2-3 litre su içilmeli. Her yemekten önce bir bardak su tüketmeyi alışkanlık haline getirebilirsiniz. Yaz günlerinde serinletici alternatifler olan meyveli sodalar ve karışımlar hararetinizi gidermeye yardımcı olabilir.

Egzersize ara verilmemeli
“Tatil demek, dinlenmek demek” düşüncesi ile fiziksel aktivitelere ara vermeyin. Yazın yüzme, hafif yürüyüşler ve bisiklet binme gibi aktiviteler tatilde de formunuzu korumaya yardımcı olacak.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER