pudra.com 10.11.2009

Diş hassasiyetine dikkat!

20-40 yaş aralığındaki her 3 kişiden 1’i diş hassasiyeti sorunu yaşıyor. Bu hastaların yüzde 50’si ise tedavi olmuyor!

Diş bakımı markalarından Sensodyne, Türkiye genelinde 15-54 yaş aralığında 1000 kişiyle bir araştırma yapmış ve Türkiye’de diş sağlığı konusundaki bilinci ortaya koymuş. İşte sonuçlar: Araştırmaya katılanların yüzde 73’ü günde en az 1 veya daha sık dişlerini fırçalıyor. Yüzde 8’lik bir kesim, hiç dişlerini fırçalamıyor.

Diş hassasiyetine dikkat!

Araştırma sonuçlarına göre 20-29 yaş aralığındaki eğitimli ve çalışan kadınlar, diş bakımına daha çok özen gösteriyor. Kişilerin diş fırçalamasının ilk sebebi, yüzde 70 oranında genel diş sağlığını korumak. Dişleri beyazlatmak, ağız kokusunu önlemek ve bakterileri engellemek de diğer sebepler arasında yer alıyor. Özellikle 20-29 yaş aralığındaki gençler, beyazlatmak için dişlerini fırçalıyor.

Tercih edilen diş macunları arasında ilk sırada yüzde 53 oranıyla naneli, ardından da yüzde 28 oranıyla ferahlatıcı diş macunları geliyor.

3 kişiden biri diş hassasiyeti sorunu yaşıyor.

Dişe şeklini veren, diş minesine destek olan ve diş minesinin alt kısmında yer alan yumuşak tabakaya dentin adı veriliyor. Dentin; sert fırçalama, diş eti çekilmesi ve asit erozyonu gibi nedenler yüzünden açığa çıkıyor ve soğuk-sıcak, tatlı-tuzlu yiyecek ve içecekler ya da fırçalamadan kaynaklanan dokunma etkisi sonucunda sızıya sebep oluyor. Yapılan araştırmalara göre 20-40 yaş arasındaki her 3 kişiden 1’i diş hassasiyeti sorunu yaşıyor.

Diş hassasiyetine karşı, uygun diş macunu kullanmak son derece önemli… Yapılan araştırmalar hassas dişlere sahip kişilerin yüzde 50’sinin bu pratik yöntemi tercih etmediğini gösteriyor. Araştırmaya göre;
- Kişiler, tüm faydaları bir arada sunan bir diş macunu kullanmayı tercih ediyor.
- Hassas dişler için özel olarak üretilen diş macunlarının sadece tek bir yönde faydasının olduğunu düşünülüyor.
- Hassas dişler için özel olarak üretilen diş macunlarının yaşlılar için olduğu sanılıyor.

Diş macunu tüpleri hala ortadan sıkılıyor


Komedi dizilerinin senaryolarına bile konu olan “ortadan sıkılmış diş macunu” kabusu ise devam ediyor. Araştırma sonuçlarına göre katılımcıların yüzde 48’i diş macunu tüpü ile problem yaşıyor. Özellikle şehirli kadınlardan oluşan % 24’lük grup, diş macunu tüpünün ortadan sıkılmasından rahatsız oluyor. Katılımcıların bir diğer şikayeti de, diş macununun kapağının açık bırakılması.

Diş hassasiyeti için pratik yöntemler
  • Günde iki defa hassas dişlere uygun diş macunu kullanın.
  • Yumuşak diş fırçası tercih edin.
  • Ağız temizliğine dikkat edin.
  • Yediğiniz ve içtiğiniz gıdalara dikkat edin; asitli, ekşi gıdaları tüketme sıklığınızı gözden geçirin.
  • Diş hekimi ile randevularınızı aksatmayın.Diş hassasiyetine karşı koruyan diş macunu
Sensodyne’in yeni diş macunu Iso-active, üstün teknolojisiyle standart diş macunlarından son derece farklı. Köpüren mikro temizleyici jel yapısıyla diş aralarında ulaşılması zor alanlara bile ulaşan Sensodyne iso-active, günlük diş macunu olarak kullanılıyor. Diş fırçalama sırasında dişi tamamen kaplıyor, temizliyor ve koruyor. Böylelikle diş hassasiyeti için her yönden koruma sağlıyor.
İlgili haberler

Diş fırçalamak deyip geçmeyin... Sağlıklı dişler için diş fırçası ve macunu seçimi önemli, ip kullanmak şart!

Evde diş beyazlatma yöntemleri Evde hazırlayacağınız karbonatlı karışımla ve beyazlatıcı diş macunlarıyla bembeyaz dişlere sahip olabilirsiniz.

Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışlar Bembeyaz dişlere sahip olmada ilk adım, diş sağlığı hakkında bilinçli olmaktır.

Diş ve dişeti hassasiyeti nedir? Soğuk içecek içerken, dondurma yerken dişlerim kamaşıyor diyorsanız bu önerilere dikkat edin!

Dişleriniz için beslenin Diş ve dişeti sağlığı için bu 4 mucize besini biliyor musunuz?

Da Vinci estetiği ile kusursuz dişler
Julia Roberts, Angelina Jolie gibi Hollywood yıldızlarının gülüşleriyle aynı etkiyi bırakmak istiyorsanız bu yazıyı okuyun.

Hamilelikte diş sağlığı Anne adayları hamilelik döneminde, diş sağlığına normal dönemlere göre daha fazla özen göstermelidir.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER