@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 30.04.2014

Adet düzensizliği hastalık habercisi olabilir!

Adet düzensizliklerini ihmal etmeyin, ciddi hastalıkların habercisi olabilir. İşte düzensiz ve sık adet görme, adet gecikmesi sorunu nedenleri...

İZLE: ADET DÜZENSİZLİĞİ NEDENLERİ👇 
Adet düzensizliği sık görülen kadın sorunlarından biri. Geçici adet düzensizlikleri normal kabul edilse de uzun sürmesi durumunda başka hastalıkların belirtisi olacağı için ihmal edilmemeli. Pudra.com olarak adet düzensizliğinin nedenlerini ve ne zaman doktora başvurulması gerektiğini araştırdık.

Adet düzensizliği hastalık habercisi olabilir!

21 günden kısa veya 35 günden uzun süren adet döngüsüne düzensiz adet kanaması deniliyor.

Kadın Hastalıkları ve Doğum Uzmanı Op. Dr. Jale Dal, düzensiz adet kanaması oluşma nedenlerini, “hormonal düzensizlikler, yumurtalık kistleri, rahim içi yer kaplayıcı bazı tömürler, aşırı kilo alımı ya da aşırı kilo kaybı, çok ağır egzersizler, kötü beslenme, stres, depresyon, kadın döl yatağını ilgilendiren herhangi bir olay veya bu hormonları etkileyebilecek tümörler” olarak sıralıyor.

Dr. Jale Dal’a göre “Tekrarlayıcı nitelik taşıyan adet düzensizliklerinin yanı sıra başka bulgular da varsa, vücudunuzda değişiklikler hissediyorsanız ve bu düzensizlikler günlük hayatınızı etkiliyorsa bu bir patoloji göstergesi olabilir”.
 

Sık adet görme


Op. Dr. Nevra Topalismailoğlu, adet kanamalarının sürekli olarak erken görülmesinin nedeninin hormon dengesizliği olduğunu söylüyor. “Stres, egzersiz, gündelik hayattaki ani değişiklikler, fazla sigara ve kahve tüketimi de sık adet kanamasına neden olur” diyor.

Düzenli adet kanaması gören bir kadında kanamaların birden bire sıklaşması durumunda, bu kanama aslında bir ara kanama olabiliyor. Bu durumda ara kanamamı, adet düzensizliği mi olduğunu anlamak için mutlaka bir uzman doktora başvurmak gerekiyor.
 

Adet gecikmeleri


Cinsel hayatı aktif ve doğum kontrol hapı gibi etkin bir doğum kontrol yöntemi kullanmayan kadınlarda görülen adet kanaması gecikmesinin en olası sebebinin gebelik olduğunu vurgulayan Dr. Topalismailoğlu, diğer nedenleri de şöyle sıralıyor:

“Stres, mevsim değişiklikleri, ani kilo kaybı, seyahat gibi nedenler aniden ortaya çıkan adet gecikmelerine neden olabilir. Çoğu kez de ultrasonografide basit yumurta kistleri saptanıp tedavi edilebilir. Ayrıca adet gecikmesi, aylık korunma iğneleri, implanon ve diğer doğum kontrol haplarının içinde bulunan hormonların yan etkilerindendir. Kürtaj veya diğer cerrahi girişimler sonrasında rahim içinde oluşan yapışıklıklara bağlı olarak da gecikmeler görülebilir. 45 yaş üzeri kadınlarda ise menopoz öncesi dönemde adet kanamaları çok uzun aralıklarla gerçekleşebilir.”
 

Polikistik over sendromu


Dr. Burak Hacıhanefioğlu, adet düzensizliğinin bir başka nedeni olarak, polikistik over sendromu (çok sayıda kist içeren yumurtalık) rahatsızlığına dikkat çekiyor. Zira bu hastalığın en sık görülen belirtisi, adetlerde gecikme veya adet olamamak.

“Uzun süre adet olamama, rahim iç zarında kalınlaşmaya neden olur ve rahim iç zarı kanseri riskini artırır” diyen Dr. Hacıhanefioğlu, bu kadınların bir yıl içinde sekiz veya daha az adet olduklarını belirtiyor.

“Adet kanamasının olması yumurtlamanın olduğunu gösterir. Genel olarak bir yıl içinde görülen adet kanaması sayısı kadar yumurtlama olur. Buna karşılık polikistik over sendromu olan kadınlar, her ay düzenli adet olmalarına rağmen yumurtlama gerçekleşmez. Eğer her ay düzenli adet kanamasının olmasına rağmen, polikistik over sendromunun diğer tüm belirtileri varsa, yumurtlamanın olup olmadığının belirlenmesi gerekir” diyor.
 

Ara kanamalar


Ortalama 28 günde bir olan adet kanama düzeninin dışında oluşan kanamalara “ara kanama” deniliyor. Bu kanamaların miktarı damla şeklinde bir lekelenme olabileceği gibi adet kanamasındaki kadar belirgin de olabiliyor. Bu durum, bazı jinekolojik problemlerin habercisi olabileceğinden, ara kanamayla karşılaştığınızda mutlaka doktora başvurmanız gerekiyor.

Dr. Alper Mumcu, ara kanamaya neden olabilen durumları şöyle sıralıyor:
 • Farkında olunmayan gebelikte oluşan erken düşükler
 • Hormonal dalgalanma ve dengesizlikler
 • Doğum kontrol hapı ya da benzeri kombine hormonal doğum kontrol yöntemlerinin kullanılması
 • Tiroit hormon hastalıkları
 • Stres ve sıkıntı
 • Yumurtama dönemi
 • Bazı ilaçların kullanımı
 • Rahim içi araç (spiral) kullanımı
 • Vajinanın travmaya maruz kalması
 • Cinsel ilişki
 • Vajinada kuruluk olması
 • Rahim ağzı ya da rahim kanseri
 • Konizasyon ya da LEEP gibi rahim ağzına uygulanan cerrahi girişimler

Dr. Mumcu, eğer kanamanın şiddeti çok fazla ise zaman kaybetmeden doktora başvurmanız ve bu süre içinde kanın pıhtılaşmasını güçleştiren aspirin türü ilaçları almamaya özen göstermeniz konusunda uyarıyor.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Adet Düzensizliği Adet düzensizliği ne kadar gecikmelerde dikkate alınmalı? Ergenlikte ve menopoz döneminde nelere dikkat etmeli?

Adet öncesi sıkıntıları Adet öncesi yaşanan gerginliklerin nedenleri ve azaltmak için yapılabilecekler…

Doğum kontrol yöntemleri Kendinize ve yaşam biçiminize en uygun doğum kontrolü yöntemiyle istenmeyen gebeliklerden korunun.

Gebelik ve doğum tarihi hesaplamaları Gebeliğiniz kaç günlük? Peki bebeğinizin doğum tarihi ne zaman? İşte bu soruları cevaplamak için ihtiyacınız olan hesaplamalar…


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER