pudra.com 04.01.2010

Ağız ve diş sağlığı için öneriler

Ağız ve diş sağlığınız hakkında doğru bildiğiniz yanlışlar ve hiç bilmediğiniz detaylar burada… İşte ağız ve diş sağlığı için öneriler...

İZLE: DİŞ BAKIMINDA DİKKAT EDİLECEKLER👇 
Ağız ve diş sağlığı ile ilgili konuşulan konu, yazılan yazı o kadar çok ki… Ama sağlığımız için her zaman söz konusu olan doğru bilinen yanlışlara ağız ve diş sağlığında da dikkat etmemiz gerek. Memorial Etiler Tıp Merkezi Diş Hastalıkları Bölümü’nden Dt. Hacer Esved Alireisoğlu ağız ve diş sağlığıyle ilgili önemli önerilerini bizlerle paylaştı. Bunları biliyor muydunuz?

Ağız ve diş sağlığı için öneriler: Diş lekeleri, diş temizliği, diş bakımı...

Yemeğin hemen ardından diş fırçalamayın!

Yemeklerden hemen sonra dişleri fırçalamak besinlerdeki asitlerin ağızda dağılmasına neden olduğu için dişleri zayıflatıyor. Dişleri yemeklerden en az bir saat sonra fırçalamak daha uygun.

Diş macununu ıslatmadan dişlerinizi fırçalayın

Diş macununun bilinenin aksine suyla ıslatılmaması gerekir. Islanan diş macunu etken maddesini kaybeder. Diş macunu leblebi tanesi büyüklüğünde kullanılmalıdır. Unutmayalım ki; diş macunu sadece diş fırçalamayı kolaylaştırıcı bir ajandır.

“Ne kadar uzun süre fırçalarsam o kadar iyi” YANLIŞ

Diş temizliği hakkında bilinen yanlışlardan biri de dişleri uzun süre ve sert şekilde fırçalayarak daha çok bakteri öldürüldüğü inancıdır. Yapılan araştırmalar iki dakikayı aşan fırçalamanın daha çok bakteri öldürmediğini gösteriyor. Dişlerin günde en az bir kez iki dakika süreyle çok sert olmadan fırçalanması ve diş ipi kullanımıyla ideal bir diş temizliği sağlanabilir. Sigara, çay ve kahve tüketimi fazla olanlarda meydana gelen dil pası kokuya neden olabilir. Bu durumda dişler fırçalandıktan sonra dili de fırçalamak gerekir.

Arıtıcı gıdalar mekanik bir temizlik sağlar

Doğal diş fırçası olarak bilinen elmanın yanı sıra çiğ havuç, patlamış mısır ve kereviz özellikle yemek aralarında tüketildiğinde mekanik bir temizlik sağlayacaktır.

Elma sirkesi diş lekelerini ortadan kaldırır

Sabahları elma sirkesiyle gargara yapın ve sonra dişlerinizi fırçalayın. Sirke, lekelerin yok olmasına, dişlerinizin beyazlamasına ve dişetlerinizdeki mikropların ölmesine yardım eder.

Ağız kokusuna karşı kahve çekirdeği çiğneyebilirsiniz

Ağız kokusu gündelik yaşamda insanı sosyal ve psikolojik olarak etkileyen bir rahatsızlıktır. Kötü ağız kokusu, hem kişiyi etkiler hem de çoğu zaman mahçubiyete sebep olur. Ağız boşluğunda yaşayan bakterilerin artıkları olan sülfürlü bileşikler kötü kokuya yol açar. Kahve çekirdeği çiğnemek bu sülfür bileşenlerini ortadan kaldırır.

Peynir asidin zararlı etkilerini önler

Meyve suları, tatlılar, sert kıvamlı şekerler, karamel, muz gibi yiyecekler dişlerde çürük oluşturma riskini artırıyor. Tatlı yedikten sonra süt, ayran içmek ve peynir yemek, şekerin ve ortaya çıkan asidin zararlı etkilerini önler. Ph seviyesini kontrol ettiğinden dişler için koruyucu kalkan oluşturur.


Ağız ve diş sağlığı ile ilgili diğer yazılarımızı okumak için tıklayın:

Dişleriniz için beslenin Diş ve dişeti sağlığı için bu 4 mucize besini biliyor musunuz?

Diş sağlığı için 4 önemli yöntem Sağlıklı dişler için ne yapılması gerektiğini biliyor musunuz? Sadece dişleri fırçalamak dişleri korumak için yeterli değil...

Diş sağlığıyla ilgili doğru ve yanlışlar Bembeyaz dişlere sahip olmada ilk adım, diş sağlığı hakkında bilinçli olmaktır.

Diş fırçalamak deyip geçmeyin... Sağlıklı dişler için diş fırçası ve macunu seçimi önemli, ip kullanmak şart!

Bembeyaz, parlayan dişler demode İnci gibi dişlerin yerini artık ‘doğal uyumsuzluk’ içeren dişler aldı. Diş estetiğinde artık doğallık ön planda!


Etiket: sağlık, diş, diş bakımı, ağız bakımı, ağız kokusu ağız kokusu hangi hastalığın belirtisidir, ağız kokusu giderici, ağız kokusu giderme, devamı...
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER