dr ayca kaya
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Alkali su bir aldatmaca mı?

Hava sıcaklıklarının artmaya başladığı bu günlerde su tüketimine dikkat etmek gerekiyor. Dr. Ayça Kaya hangi suyun sağlıklı olduğunu, alkali su aldatmacasını ve su içerken neler dikkat etmemiz gerektiğini Pudra.com için yazdı.

İnsan yaşamı için oksijenden sonra en değerli madde sudur. İnsan açlığa kırk gün dayanabilirken susuzluğa en fazla yedi gün dayanabilir. Vücuttaki bütün metabolik faaliyetler için su gerekli. Hücrelerin temizlenmesi, bağırsakların çalışması, vücuttaki elektrolit dengesinin sağlanması, kanın akışkanlığının sağlanması, beynin çalışması, böbreklerin zararlı atıkları vücuttan uzaklaştırması... İşte tüm bunlar ve daha fazlası su ile gerçekleşiyor.

Alkali su bir aldatmaca mı?

Günlük suyu daha çok idrarla kaybederiz. Bununla birlikte büyük abdesti yaparken, terleme ve solunumla da su kaybederiz. Tüm bu metabolik faaliyetler sonrasında ortalama günlük 2-2,5 litre su ihtiyacımız olur.

Hangi su sağlıklı?
Günlük yaşantımızda kullandığımız suyu üç başlıkta düşünebiliriz. Doğal kaynak suları, şehir şebeke suları ve doğal mineralli sular. Birçoğumuz şehir şebeke suyuna kuşku ile yaklaşırız ancak Dünya Sağlık Örgütü’nün önerisine göre eğer bir su, musluktan bizim kullanımımız için evimize kadar geliyorsa, sağlıklı olmak zorunda. Bu suların sağlıklı olması için zaman zaman klorlama ve dezenfeksiyon yöntemleri kullanılabilir. Ancak şehir şebeke sularının içerdiği elektrolit kombinasyonu doğal kaynak suları veya doğal mineralli sular kadar zengin değildir. Hele hele bir de üzerine evde arıtma cihazları da kullanılıyorsa bu suyun içindeki minerallierin tamamen kaybına neden olup içimi kolay saf su haline getirse de besleyicilik oranının düşmesine neden oluyor. Yine bu arıtma cihazlarının bakımı iyi yapılmaz ise bu suyun mikrop yuvası haline gelmesine de neden olabiliyor.

Doğal kaynak sularında ve doğal mineralli sularda kalsiyum, magnezyum, bikarbonat, demir gibi elementler bulunur. Suyun içindeki kalsiyum miktarı 250 mg’a, magnezyum miktarı 75 mg’a, bikarbonat miktarı 600 mg’a yakınsa bu suyun elektrolit açısından zengin olduğunu söyleyebiliriz. Suyun sertliği kalitesini belirler. Sert sular sağlıklı sulardır. Ancak sert suyun içimi biraz daha zordur. Aynı zamanda sabunla zor köpüren sular da sert sulardır.

Alkali su nedir?
Suyun vücut için değerliliğini belirleyen bir diğer etmen de suyun Ph derecesi. Son günlerde bu konu ile de ilgili şehir efsaneleri üretiliyor, suyu alkali yapabilmek için damlalar satılıyor, karbonatlar öneriliyor. Ancak suyun kendi alkalilik değerini okuyarak da bu konuda bir yorum yapılabilir. Ph değeri 7, nötr olarak kabul ediliyor. Ph değeri 8,5’a kadar vücut için daha sağlıklı olduğu anlamına geliyor. Yani satın aldığınız suyun üzerindeki Ph değeri 7,2’den başlayarak 8,5’a kadar olabilir. Suyu ayrıca alkali yapmak için bu tür damlalar ve karbonatlar kullanmaya gerek yok.

Suyu nasıl saklanmalı?
Suyu en iyi saklama yolu cam şişedir. Ancak kullanım kolaylığı ve taşıma kolaylığı açısından çoğu zaman da pet şişler veya polikarbon şişeler avantaj sağlar. Eğer bu şişelerde suyu satın alıyorsanız evde kullanırken direkt cam şişeye boşaltabilirsiniz.

Su içerken nelere dikkat etmeli?
  • Suyu susama hissini beklemeden içmek gerekiyor. Vücudun suya doyduğu idrar renginden belli olur. İdrar rengi koyu çıkıyorsa yeteri kadar su içilmediği anlamına gelir. İdrar rengi berrak ve kokusuz oluyorsa bu yeteri kadar su içildiğinin göstergesi olur. Özellikle çocukların yeteri kadar su içip içmediğinin takibi açısından bu önemli. İdrar renginiz sağlığınız hakkında ipuçları veriyor başlıklı yazımızdan idrar rengi hakkında merak edilenleri bulabilirsiniz.
  • Suyu günde en az 8 bardak mümkünse 10 bardağa yakın içmek gerekir. Sabah aç karnına oda sıcaklığında su içilmesi bağırsaklar açısından çok faydalı. Bununla beraber her yemekte 2’şer bardak yemekle beraber yudum yudum su içmeye özen göstermelisiniz. Kiloya göre günde ne kadar su içmeli? sorusunun cevabını arıyorsanız, tıklayın.
  • Eğer tansiyon, böbrek veya kalp yetmezliği gibi bir hastalık yoksa günlük su tüketiminin 600 ml’si doğal mineralli kaynak suları (maden suları) şeklinde olabilir.
  • Su satın alıken Ph değeri olarak 7,2’nin üzeri suları tercih etmelisiniz.
  • Suyun tadı nedeni ile su içilmiyorsa; suya çilek, limon, portakal gibi taze mevsim meyveleri ekleyerek tatlandırarak içebilirsiniz.

Su tüketimizi artırmak istiyorsanız, Su içmenin faydaları başlıklı yazımızdaki önerilerimizi hayatınıza adapte etmeye başlayabilirsiniz.


 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER