Pudra.com 29.05.2015

Göz sağlığını bozan alışkanlıklar

Gözlerinizin sağlığına ve bakımına önem veriyor muyuz? Sağlıklı ve ışıl ışıl bakan gözlerin iyi bakımla mümkün olabileceğini belirten Op. Dr. Alp Kayıran, göz sağlığıyla ilgili önemli bilgiler anlattı.

Yüzümüzde ilk olarak fark edilen gözlerimiz, duygularımızı ve ruh halimizi ortaya koyar. İyi bir göz bakımı da, gözlerimizin özgüvenle parlamasını sağlar. Göz sağlığı ve bakımında en çok yapılan hataları Dünya Göz Hastanesi'nden Op. Dr. Alp Kayıran anlatıyor.

Göz sağlığını bozan alışkanlıklar

Kontak lensler ile uyumak
Kontakt lensler, gözümüzde görme bozukluklarının düzeltilmesinde, kornea hastalıklarının tedavisinde veya kozmetik amaçlı olarak göz renginin değiştirilmesi amacıyla kullanılıyor. Rahat kullanım olanağı ve çeşitliliği, kontakt lensin gittikçe daha da popüler olmasını sağlıyor. Kontakt lenslerin temizlik ve bakımına özen gösterilmeli, kullanım sürelerine uyulmalı ve akşam yatarken lensler gözden çıkarılmalı.

Gözleri ovuşturmak ve kaşımak
Gözlerimizi fazla ovuşturmak ve kaşımak, genetik olarak yatkınlığı olan kişilerde keratokonus hastalığının oluşumuna sebebiyet verebiliyor. Alerji sebebiyle kaşıntı yaşayan kişilerin uygun şekilde tedavi edilmesi gerekiyor.

Bilgisayar başında uzun saatler geçirmek
Günümüzde, yoğun bir iş hayatına sahip olan kişilerin bilgisayar başında olma süreleri yaklaşık 7-8 saati buluyor. Sürekli bilgisayara ve ekrana bakılarak çalışılması ise gözlerde olumsuz etkilere yol açabiliyor. Gün içinde iş yerinde sürekli olarak kullandığımız bilgisayarlar, dikkat edilmediğinde göz sağlığına zarar veriyor. Bu zararları minimuma indirmek için bilgisayar başındayken daha fazla gözlerinizi kırpın. Monitörünü tam karşıya almak yerine, monitöre üstten bakabilecek şekilde oturun. Çalıştığınız ortamı iyice havalandırın ve mutlaka belirli aralıklarla ekrandan uzaklaşarak gözlerinizi dinlendirin.

Yanlış güneş gözlüğü takmak
Birçok insan güneş ışınlarının cilde zarar verdiğini bilse de gözler için zararlı olduğuna dikkat etmiyor. Hava kapalı olsa da gözü yeterince koruyacak büyüklükte güneş gözlüğü takmak gerekiyor. Sokağa çıkıldığında güneşin altında gözlerimizi kısmak, gözümüzü kaçırmak birçok sorunu beraberinde getirebiliyor. Yaz aylarında uygun filtrelere sahip güneş gözlüğü kullanımı önemli oluyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER