pudra.com 18.06.2009

Güneşin vücuda faydaları

Günde 5 dakika güneşlenerek D vitamini almak pek çok hastalığı önlüyor.

Günde yalnızca 5 dakika güneş ışınlarını içinize çekerek kemik erimesi, depresyon, kanser, obezite ve diyabet gibi hastalıkların önüne geçebileceğinizi ve güneş ışığında bulunan D vitamininin en etkili terapi yöntemlerinden biri olduğunu biliyor musunuz?

Güneşin vücuda faydaları

Vücudun D vitamini gereksinimi, büyük ölçüde güneş tarafından sağlanır. D vitamini sağlık açısından vazgeçilmez bir vitamin. Yüzyıllar boyunca şifacı ve doktorların başvurduğu “Helyoterapi” de kaynağını güneşten almakta. Bu konuda yapılan araştırmalar sağlıklı güneş ışınlarının vücutta D vitaminini ortaya çıkardığı, başta raşitizm ve kemik erimesi gibi kemik hastalıkları olmak üzere, cilt sorunları, depresyon, kanser, obezite gibi pek çok hastalığı önlediğini ve iyileştirdiğini ortaya koyuyor.

D vitamini, kalsiyum ve fosforun sindirim yollarında kullanımı ve emilimi ile özellikle çocuklarda büyüme için gerekli vitamin.

Ayrıca, D vitamini kas zayıflığına karşı vücudu korur, kalp atışının düzenlenmesinde etkilidir, bağışıklık sistemini kuvvetlendirir, tiroit fonksiyonları ve normal kan pıhtılaşması için gereklidir. Sindirim sisteminden kalsiyum emilimini artırır ve kemiklerde kalsiyum birikimine yardım eder. Ön maddesi deri altında bulunur. Güneş ışınlarının etkisiyle D vitaminine dönüşür. Kuvvetli kemik ve dişler, bu vitaminin kalsiyumu buralara yerleştirmesiyle olur.

Pek çok besin maddesi D vitamini içermekte. Örneğin gün boyunca ihtiyacımız olan D vitaminini almak için 10 bardak portakal suyu ve haftada 5 öğün somon tüketmemiz gerekiyor. Bu noktada en doğal enerji kaynağı yardımımıza koşuyor ve ışınlarını cömertçe bizimle paylaşıyor; üstelik hiç bir karşılık beklemeden! Güneşi içimize çekerek yapacağımız kısa bir yürüyüş ile vücudumuza D vitamini depolayabiliriz. Bu muhteşem kaynağın tadını birkaç basit kuralı aklımızdan çıkarmamak kaydı ile çıkartabiliriz:
  • Güneşe bakan bir camın önünde veya arabada maruz kalacağınız güneş ışığının kanıtlanmış bir faydası bulunmamakta. Bu yüzden üşenmeyin ve dışarı çıkın!
  • Koyu cilt pigmentlerine sahipseniz güneş ışınlarına daha fazla ihtiyacınız var demektir.
  • D vitamini bedenimizde aktive olmak için bağırsak ve karaciğerinizin yardımına ihtiyaç duyar. Yorgun ve hasta bağırsak ve karaciğerler ile D vitamini etkisini ve şifa özelliğini kaybeder. İşte size bağırsak ve karaciğerlerinize iyi bakmak ve onları temiz tutmak için bir sebep daha!
  • D vitamini bedenimizde depolanabilir. Bu yüzden her gün bol miktarda güneş ışığı ileriki yaşlarda kemik erimesi gibi rahatsızlıkların kapımızı çalmasını önleyecektir. Önleminizi alın!
  • Bedenimiz yaz boyunca biriktirdiği D vitaminini kış aylarında kullanmak üzere yağ hücrelerinde saklar. İşte bu yüzden yaz boyunca güneşin tadını çıkartmayı ve içinize bol bol güneş ışını çekmeyi unutmayın! (Elbette makul saatlerde!)
  • Atmosferik şartlar gereği açık bir cilt tonuna sahipseniz daha fazla koruma gereği hissedebilirsiniz. Güneşin en dik olduğu saatlerde güneşe çıkmaktan kaçının ve koruma kullanmayı unutmayın. Eğer hassas ve güneşten yıpranmaya müsait bir cildiniz varsa yüz, boyun, omuzlar ve ellerin korumasına özen gösterin. Bu gibi durumlarda güneş ışınlarından faydalanmak için bedeninizin bacaklar ve karın gibi yıpranmaya daha az meyilli bölümlerini açıkta bırakabilir ve güneşi almalarına izin verebilirsiniz.

    Kaynak: The LifeCo


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER