@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 16.04.2009

Stresle baş etmenin yolları…

Stresi yenecek gücü kendimizde bulmayı hangimiz istemeyiz ki? Birkaç pratik yöntemle stresiz, sakin bir gün geçirebilirsiniz.

Stressiz bir hayat mümkün değil. Ama korkmayın, çünkü azıcık stres aslında sağlıklı ve keyifli bir yaşam için gerekli. Elbet üzüntünün, mutluluğun, heyecanın bir dozu olduğu gibi yaşadığınız gerginliğin de bir dozu olmalı. Çünkü stres, dozunu aştığı anda hayatınıza ve çevrenize hiç de ummadığınız zararlar verebilecek bir güce sahiptir. En önemlisi; baş ağrısından kalp rahatsızlıklarına, yüksek tansiyondan mide hastalıklarına kadar birçok sağlık probleminin altından stres kendini gösterir.

Stresle baş etmenin yolları…

Stresi öngörmek, engellemek pek de kolay bir şey değil. Ama en azından onunla başa çıkmayı deneyebilirsiniz. Nasıl mı?

İlk adım stresi tetikleyen etkenleri bilmek ve bunları hayatınızdan çıkarmak. Yani içki içmemek, sigara tüketmemek, problemlerden korkup kaçmamak, ilaç kullanmamak ve aşırı yemeden uzak durmak…

İkinci adım sizi strese sokan şeyleri bulup, yavaş yavaş kendinizi onlardan uzaklaştırmak. Mesela sürekli bilgisayar ekranına bakmak sinirlerde gerginliğe sebep olabiliyor veya şehir trafiğinde -özellikle bir kadın olarak- saatlerinizi geçirmek oldukça negatif elektrik yüklenmenize neden oluyor. Bu gibi durumlarda bilgisayarın hayatınızdaki yerini azaltıp, araba yerine daha farklı ulaşım yollarını tercih edebilir ve bu şekilde stres kaynaklarını ortadan kaldırmış olabilirsiniz.

Üçüncü adım ise stresi hissettiğiniz anda yarım saatlik güzel bir uyku uyumak veya ortam buna elverişli değilse belki çıkıp biraz yürüyerek, bir süre yalnız kalıp kendinizle konuşmayı denemek. Ayrıca stres doluyken yaptıracağınız güzel bir masaj veya edineceğiniz keyifli bir hobi de vücudunuzun gevşemesini, kafanızın rahatlamasını sağlayacaktır.

Stresinizi yatıştırmak, sakinliğe kavuşmak için size birkaç keyifli önerimiz var:

• Sıcacık bir banyo da vücudumuzun tamamen gevşemesine yardımcı olur. Küvetinizi rahatlatıcı özellikte banyo ürünleri kullanarak doldurmanız da bu keyfi ikiye katlar. Bu konuda Lush’ın banyo toplarının üstüne yok! Su dolu küvetinize attığınızda erimeye başlayan bu aromalı ürünlerin arasından istediğinizi seçebilirsiniz.

• Kendinize mini meditasyon uygulayın. Bacaklarınızı kavuşturup yere oturun. Kalçanızın bitimine yastık koyun ve sırtınızı dik tutun. Tamamen nefesinize odaklanıp uzun ve derin nefes alıp verin. Ne kadar rahatlatıcı olduğuna inanamayacaksınız.

• İşten eve geldiğinizde bütün ışıkları kapatın ve mum yakın. Sessizlikte muma odaklanmak ve kafanızı boşaltmak oldukça sakinleştirici oluyor. Özellikle kokulu ve aromalı mumları tercih edebilirsiniz.

• Çayın rahatlatıcı etkisini değerlendirin. Mesela Lipton’un Zencefil Limon çayı limonun ferahlatıcı özelliği sayesinde hem dinlendirici, hem de lezzetli. Eğer onu tercih etmiyorsanız Doğadan’ın rahatlatıcı özellikli Melisa yaprağı, rezene ve nane içeren çayı Relax’i deneyebilirsiniz.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER