taylankumeli.com 30.07.2009

Yaşlanma karşıtı öneriler

Daha uzun ve sağlıklı ve zinde bir hayat için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler nelerdir? İşte yaşlanma karşıtı anti-aging yöntemleri.

İZLE: YAŞLANMA NEDENLERİ👇 
Yaşlanma deyince cildin kırışması, belin bükülmesi, gözlerin iyi görmemesi, hafıza kaybı ve bazı hastalıkların ortaya çıkması anlaşılır. Aksine insanın doğduğu tarihle hesaplanan yaşla, hissettiği yaş arasında büyük farklılıklar yaşanabilir. Bu durum fiziksel ve ruhsal sağlığımıza, beslenmemize ne kadar dikkat ettiğimize bağlıdır.

Yaşlanma karşıtı öneriler

Günümüzde gelişmemiş ülkelerde ortalama yaşam süresi 48 yıl iken, Japonya'da 80 yıldır. Ama bilim adamlarına göre insanlar 150 yıl yaşayabilirler. Bunu başarabilmek için yeterli ve dengeli beslenmek, fiziksel aktivite ve stressiz yaşam gerekmektedir.

Yapılan çalışmalarda yaşlılarda besinsel eksikliklerin çok sık olduğu gözlenmiştir. Bilgisizlik, eve kapanma, bedensel yetersizlik, yoksulluk, hastalıklar, artan gereksinim, emilim bozuklukları, diş sorunları nedeni ile çiğnemede güçlükler, alkol ve ilaç kullanımı, iştahsızlık besin eksikliklerinin temel nedenleridir.

Yaşı ilerlemiş çoğu insanda A, B1, B2, B3, B12, C, E vitaminleri, folik asit, demir, krom, çinko eksiklikleri bulunmaktadır. Bu vitaminlerin çoğu vücudun bağışıklık sistemini güçlendirerek hastalıklara yakalanma riskini de azaltmaktadır. Bu besin öğelerinin yaşlılıkta değil orta yaşlarda miktarının artırılması ve yaşamın her anında beslenmeye dikkat edilmesi gerekmektedir.

Hücrelerin yıpranmasına neden olan ve yaşlanmayı yaratan mekanizmalar genlerin kontrolünden de etkilenmektedir. Genetiğe bağlı olarak ilerleyen bu hücre yıkımının kökeninde doğrudan ya da dolaylı olarak beslenmenin kalitesine bağlıdır. Son zamanlarda birçok çalışma yapılmıştır. Örneğin büyüme hormonumuz bağışıklık sistemimizi korumaktadır, fakat yaşla beraber daha az salgılanmaktadır. DHEA hormonu elli yaş sonrasında normaldekinin yüzde 30'u kadar üretilmeye başlar. Deney hayvanlarına verilen büyüme hormonu ve DHEA olumlu sonuçlar vermiştir. Bir tür antioksidan olan alfa lipoic asit de yaşlanmayı azaltan etkenlerden biridir. Vücutta glikozun zararını azaltıp yaşlanma sürecini uzatmaktadır.

Yaşlanmayı önleyen mucizevi bir yiyecek yoktur, genel olarak iyi bir beslenme alışkanlığı edinilmesi sağlıklı yaşlanmaya katkıda bulunur.

Yaşlanmayı geciktirmek için genel öneriler
 • Yağ, şeker, tuz tüketiminizi azaltın.
 • Yağı alınmış süt ve yoğurt kullanın.
 • Günde ortalama 2.5 litre su için.
 • Diyet lifi içeren sebze, meyve, tahıl, kuru baklagilleri tüketin
 • Kan bulgularınıza uygun olarak antioksidan vitaminler alın.
 • Haftada 2 kez balık tüketin.
 • Etli pişirilen yemeklere dışarıdan yağ ilave etmeyin, eti kendi yağı ile pişirin.
 • Katı yağ tüketiminizi azaltın.
 • Yemeklerinize fındık yağ, ayçiçek, soya, mısırözü yağlarını karışım halinde kullanın.
 • Salatalarınıza zeytin yağ kullanın.
 • Beyaz ekmek yerine kepekli, esmer ekmeği tercih edin.
 • Sigara, alkol, kafein tüketiminizi azaltın.
 • Ağız ve diş sağlığınıza dikkat edin.
 • Yaşama sarılın, stresi yenme veya azaltma yollarını bulmaya çalışın
 • Düzenli olarak egzersiz yapın.
 • Uygun vücut ağırlığınızı koruyun, şişmanlıktan sakının.

İlgili haberlerimiz:

​Yaşlanma karşıtı 12 ipucu
Yaşlanmayı durdurmak elbette imkansız. Bilim adamları henüz bu mucizevi olayı keşfetmediler! Ama yaşlanmayı ertelemek mümkün. İşte, yaşlanma karşıtı 12 ipucu...

​Yaşlanma karşıtı yiyecekler
Cerrahi bir müdahaleye başvurmadan iyi gözükmenin yolu aslında oldukça kolay ve çok yakınınızda: Size en yakın yiyecek marketinizde...

Yaşlanma karşıtı cilt bakımında “soya” mucizesi
Günümüzde, birçok hastalığın tedavisinde kullanılan ve güzelleştirici etkisi olan soya, Çin’de kutsal kabul edilen 5 bitki arasında yer alıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER