12.05.2020

Evdeyken formda kalmanın ipuçları

Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız egzersizler, temel ev aktiviteleriniz, size özel diyet ve akıllı bir asistanla yaza fit girebilirsiniz.

İZLE: 7 GÜNDE GÖBEK ERİTME👇 
Kıştan sonra formunuzu iyileştirmeyi planladınız, ancak içinde olduğumuz pandemi süreci planınızı engelledi mi? Çevrimiçi derslere katılmak veya kendi eğitiminizi yapmak için evinizden ayrılmak zorunda bile değilsiniz. Peki fit kalmak için neden aynısı geçerli olmasın? İşte, evdeyken formda kalmayı başarmanıza yardımcı olacak ipuçları.

Evdeyken formda kalmanın ipuçları

Evdeyken formda kalmak herkes için zor olsa da elbette mümkün. Kendi vücut ağırlığınızı kullanarak yapacağınız egzersizler, temel ev aktiviteleriniz, bünyenize uygun bir diyet ve akıllı bir asistanla yaza fit bir şekilde girebilirsiniz.

Yeme alışkanlıklarınızı düzenleyin
 
Evde beslenme


Evde daha uzun süre kalmak, buzdolabını daha sık ziyaret etmek yanlış yeme alışkanlıklarına yol açabilir. Bundan kaçınmaya çalışın ve diyetinizin mevcut fiziksel aktivite seviyesine bağlanması gerektiğini unutmayın. Günlük olarak çok aktif değilseniz ve evde kalmak daha az hareket etmenize sebep oluyorsa, daha az kaloriye ihtiyacınız olduğunu unutmayın.

Diyet sadece miktar (kalori) değil, aynı zamanda kalite ile de ilgilidir: Tatlılar, cipsler, şekerli içecekler ve alkol gibi besin değeri çok az olan yiyeceklerden kaçının.

Günlük temel fiziksel aktiviteler, düzenli egzersiz kadar önemli
 
Evde çocukla vakit geçirme

Günlük rutininizde bulunan fiziksel aktiviteler, en az egzersiz yapmak kadar önemlidir. Kalori dengesinde gün boyunca yürüyüş yapma, ortalığı toparlama, yemek pişirme, merdiven çıkma ve çocuklarla oynama gibi tüm hareketler önemli roller üstlenir. Tüm bu küçük aktiviteler, egzersiz seansından bile daha etkili bir şekilde, günde 2000 kaloriye kadar yakmanızı sağlayabilir.

İşte bu nedenle size su içmeyi hatırlatan telefon uygulamaları gibi, hareket etmeyi hatırlatacak uygulamalardan da faydalanabilirsiniz. Örneğin, Huawei'nin yeni saati WATCH GT 2e, kullanıcı bir saat boyunca boşta kaldığunda ayağa kalkmasını isteyen bir stand-up hatırlatıcıya sahip. Stresi azaltmak ve formda kalmak için birkaç dakika yürüyün ve dinlenin.

Uykuyu ihmal etmeyin

İyi uykuEvde kalmanın dinlenme alışkanlıklarınızı bozmasına izin vermeyin. Uyku, zihinsel ve fiziksel sağlığımız, yaşam kalitemiz ve tüm vücudumuzun genel sağlık durumu için gereklidir. Kaliteli dinlenme, hormon dengesinin korunmasına yardımcı olur ve bağışıklık sistemini destekler. Uzmanlar tarafından günde en az 7-8 saat uyku tavsiye edilir. Eksikliği kalp hastalıkları, böbrek hastalıkları, yüksek tansiyon, diyabet ve obezite riskini artırabilir.

Peki uyku düzeninizi nasıl sağlayacak ve takip edeceksiniz? Bunun için, akıllı saatlerden yardım alabilirsiniz. Örneğin, Huawei'nin akıllı saatleri ile entegre çalışan, Huawei Health uygulamasında HUAWEI TruSleep ile uyku kalitesini rahatlıkla takip edebiliyorsunuz. Akıllı saat, gerçek zamanlı kalp atış hızı izlemeyi, uyku sırasında nefes almayı ve uyku skorunu destekliyor. Buna ek olarak, gece uyku süresi, derin uyku oranı, hafif uyku oranı, hızlı göz hareketi uykusu, derin uyku süresi, uyanma sayısı, nefes kalitesi, kapsamlı uyku izleme ve analizi dahil olmak üzere uyku kalitesi raporu veriyor.

Yürüyüşe çıkın

YürüyüşGünde en az 10.000 adım atmayı hedeflemeniz önerilir. Evde kalırken bu sayıya ulaşmak imkansız mı? Daha zor olduğu kesin; ama bunu yapmanın da püf noktaları var. Örneğin, tuvalete giderken veya kahve yaparken fazladan birkaç adım daha atabilirsiniz. Bu tarz aktivitelerde 50 adıma kadar çıkın, böylece tuvalete bile günde en az 10 kez giderseniz 500 adıma ulaşırsınız. Elbette mümkünse kısa bir yürüyüşe çıkın.

Günlük adım miktarınızı, kullanıdığınız akıllı telefonlardaki sağlık uygulamalarından ve akıllı saatlerden takip edebilirsiniz. Kimi uygulamalar sadece adım saymakla kalmaz, aynı zamanda attığınız adımlarla yakılan kalori miktarını ve kaç kez durduğunuzu dahi kaydeder.Vücut ağırlığınızla egzersiz yapın
 
Kondusyon

Evde yapılan egzersizler, fitness salonundaki egzersizlerle aynı etkilere sahip olabilir. Koçla çevrimiçi antrenman yapmak istemiyorsanız, bunu kendiniz yapın:

Gereksiz yaralanmalardan kaçınmak için düzgün bir şekilde ısınmayı unutmayın. Isınma hareketleri sadece 10 dakikanızı alır ve vücut sıcaklığını yükseltip sakatlanmaları engellemek için olmazsa olmazdır. Tüm kaslar, tendonlar, eklemler ve bağlar onları daha elastik hale getirmek için doğru harekete ihtiyaç duyar. Egzersiz sırasında tüm dolaşım sistemi "daha yüksek devirlere" atlar.Şınav, squat, plank, dağ tırmanış hareketi gibi sadece vücut ağırlığınızla yapabileceğiniz birçok egzersiz bulunuyor.

Farklı zorluk derecelerinde en az beş egzersiz seçin (daha kolay egzersizlerle başlamalısınız). Egzersiz için farklı grup kaslarını hedefleyin. 2-3 seriden oluşan egzersiz yapın ve etkili olması için en az 20 dakika sürmesine dikkat edin. Egzersiz çalışmalarınızın kalıcı etkilerini hissetmek için haftada en az 3 kez yapmalısınız.

İlgili haberimiz: Kalça dikleştiren 8 hareket
Yaza dik kalçalar, sütun gibi bacaklarla girmek için ihtiyacınız olan tek şey bir mat ve istikrar. Her gün 30 tekrar ile yapacağınız egzersizler Pudra'da!

Evde egzersiz yapmanın 7 altın kuralı
Ortopedi ve Travmatoloji Uzmanı Op. Dr. Selim Muğrabi, evde spor aktiviteleri yaparken sakatlanmamamız için önemli tavsiyelerde bulundu.

Kendiniz için en iyi olanı keşfedin

Farklı egzersiz türleriyle denemeler yapın. Belki size uygun en iyi aktivite dans etmek, belki de bir yoga insanısınız. Evde kaldığımız şu süreç, kendinizi keşfetmeniz için de harika bir fırsat.

İlgili haberimiz: Kilo verdiren en iyi 6 dans
Kilo vermenin en eğlenceli yolu kuşkusuz dans etmek. Peki, hangi danslar daha çok kalori yakmaya yardımcı dersiniz? İşte Pudra.com’un 6 dans türü önerisi...

huawei-watch-gt2Huawei Watch GT 2e, çok çeşitli 100 spor için izleme işlevi sunuyor. Orijinal 15 spor moduna ek olarak, 85 özelleştirilmiş spor izleme modu bulunuyor. Huawei'nin akıllı saati saat, egzersiz süresi, kalori, kalp atış hızı, egzersiz sonuçları, iyileşme süresi ve diğer dahili verileri kaydediyor. Ayrıca sadece bir düğmeye tıklayarak, sosyal ağ platformlarında paylaşmak için bir grafik oluşturabiliyorsunuz.

85 özelleştirilmiş spor izleme modu; ekstrem sporları, fitness, su sporları, top oyunları, kış sporları, hip-hop dansı, kaya tırmanışı, yoga, bale ve boks gibi sporları içeriyor.

Fiyat: Huawei Online Mağazalarında 1.099 TL


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER