Pudra.com 30.10.2013

Kahve, karaciğer kanseri riskini azaltıyor

Kahvenin insan sağlığı üzerindeki olumlu etkisi bir kez daha kanıtlandı. Dünyada en sık ölümle sonuçlanan üçüncü kanser türü olan karaciğer kanserine karşı, kahvenin risk azaltan önemli bir etkisi var.

Amerikan Gastroenteroloji Birliği'nin resmi klinik uygulama dergisi “Klinik Gastroenteroloji ve Hepatoloji”de yayımlanan yeni bir araştırmaya göre kahve, en sık görülen karaciğer kanseri türü olan “hepatoselüler karsinom” (HCC) riskini azaltıyor. Araştırmaya göre, günde üç bardak kahve tüketimi, karaciğer kanserine yakalanma riskini yüzde 50’nin üstünde azaltıyor.

Kahve, karaciğer kanseri riskini azaltıyor

Araştırmaya göre, dünyada en sık görülen altıncı, en sık ölümle sonuçlanan üçüncü kanser türü olan karaciğer kanserine karşı, kahvenin risk azaltan önemli bir etkisi var. Karaciğer kanserinin ana türü olan ve dünyadaki vakaların yüzde 90’ından fazlasını oluşturan HCC’ye yakalanma riski, günde üç bardak kahve tüketenlerde yüzde 50 daha az.

Araştırma sonuçlarına dönük olarak İtalya’dan Istituto di Ricerche Farmacologiche “Mario Negri” epidemiyoloji departmanı ve Università Degli Studi di Milan klinik bilimler ve halk sağlığı çalışanı, yazar Dr. Carlo La Vecchia şunları söylüyor: “Araştırma, kahvenin başta karaciğer olmak üzere sağlığımız için yararlı olduğu ile ilgili geçmişteki iddiaları onaylıyor. Kahvenin karaciğer kanserine karşı olumlu etkisi, kahvenin bu hastalık ile ilgili risk faktörü olan şeker hastalığını engellemesi veya siroz ile karaciğer enzimleri üzerindeki olumlu etkisiyle açıklanabilir.”


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER