02.05.2024

Tatlı krizini atlatmanın 4 yolu

Çikolata krizlerini ve açlık ataklarını fazla kalori almadan atlatmanız için kanıtlanmış 4 yöntemi öğrenmek istiyorsanız, haberimizi okuyun.

Çikolataya hayır demek çok zor. Tatlı yiyeceklerin modunuzu ve beyin gücünüzü olumlu yönde etkilediğini gösteren çalışmalar var. Bu araştırmalara göre çikolataya aşermek o kadar da kötü bir şey değil. Ama çikolata diyetinizi mahvedebilecek şeker ve yağa sahip. 250 kalori değerindeki çikolata paketini yemek üzereyseniz, bu önerilerden birini denemelisiniz.

Çikolata krizini atlatmanın 4 yolu

1. 15 DAKİKA YÜRÜYÜŞ YAPIN

Avusturya'daki Innsbruck Üniversitesi'nde yapılan araştırmalara göre 15 dakika egzersiz yapmak tatlıya olan düşkünlüğümüzü azaltıyor. Bu deney "aşırı kilolu ve şekerli atıştırmalara düşkün" 47 kişiyle yapılmış. Bu insanların her biri günde en azından 100 gram çikolata ve başka tatlılar tükettiklerini belirtmişler.

Deneyden önceki 3 gün boyunca tatlı krizlerini artırmak için herhangi bir şekilde tatlı tüketmemeleri istenmiş. Bir kısmı 15 dakika boyunca tempolu yürüyüş yaparken diğer grup 15 dakika boyunca oturmuş. Ardından araştırmacılar, çikolata isteklerini daha da artırmak için çalışmalar yapmış. İki grup da stres seviyelerini artıracak bir teste tabi tutulduklarında stresin artmasıyla yüksek kalorili yiyeceklere yöneldikleri görülmüş.

İki grup da tatlıların sergilendiği bir yere götürülmüş, seçtikleri bir atıştırmalığı ellerinde 30 saniye boyunca tutmaları ama yememeleri söylenmiş.

15 dakika boyunca yürüyen katılımcıların diğer katılımcılara göre tatlıya karşı daha az istekli oldukları görülmüş. Üstelik egzersiz yapmanın stresle ve yeme isteğini bastırmayla başa çıkabildiği görülmüş. Sonuçlar, katılımcıların çikolataya isteklerini ölçmek için sorulara ve diğer detaylara dayanıyor.

Today'in sağlık ve beslenme editörü Madelyn Fernstrom; "Bu aşermeler aniden geliyor ve kendimizi kontrol edebilirsek 15 dakika içerisinde yok oluyor. Bu yüzden bu çalışma, yürümenin süresi düşünüldüğünde akla yatıyor. Buna tamamen aktiviteleri takas etmek." diyor.

2. KONTROLLÜ TÜKETİN

Madelyn Fernstrom, tatlı krizi yönetiminin bazen o yiyecekleri tüketerek olabileceğini belirtiyor. Yani, 50 - 100 kalorilik bir şeyi atıştırmak sizi kocaman bir şekeri tüketmekten vazgeçirebilir.

Fernstrom'un önerileri şöyle:
  • Kakao serpilmiş latte veya kapuçino tercih edin ya da bir çay kaşığı sıcak çikolatayla sade kahveyi karıştırın.
  • Çikolataya batırılmış iki ya da üç çilek size çikolata hissi verir ve meyve de yemiş olursunuz.
  • İki ya da üç ufak çikolata yiyebilirsiniz yavaşça tüketin.
  • Fernstrom "Porsiyonlarınızı siz seçin, pakette önerilen tüketim miktarını tüketmek zorunda değilsiniz." diyor.

3. ÇİKOLATAYI DİYETİNİZİN İÇİNE KATIN

Beslenme uzmanı ve "Read It Before You Eat It" kitabının yazarı Bonnie Taub-Dix çikolata krizlerini aşmak için şu önerileri veriyor:
  • Sıcak çikolatayı su yerine yağsız sütle yapın. Süt proteini sizi doyuracak ve bir parça çikolatadan daha uzun süre tatmin edecektir.
  • Bitter çikolata cipslerini tuzsuz ceviz ve kuru meyve ile karıştırın. "Bu çıtır, gevrek ve lezzetli üçleme çikolata isteğinizi tatmin ederken size protein ve sağlıklı yağ sağlayacak." diyor.
  • Yoğurt içine bir ya da iki kaşık kakao ekleyin. Yoğurt diyetiniz için gerekli proteini verip, açlığınızı yatıştırırken çikolata aroması da isteğinizi yatıştırabilir.

DİLERSENİZ ŞU TARİFİ DENEYİN: Tatlının en masum hali: Hindistan Cevizli Çikolata Topları
Şekersiz çikolata topları tarifi ile kilo almadan tatlı krizinin önüne geçebilirsiniz. Dr. Fevzi Özgönül'ün masum çikolata tarifi hem pratik hem lezzetli.

4. DİKKATİNİZİ BAŞKA ŞEYLERE YÖNLENDİRİN

"Çikolata istediğiniz zamanlarda dürtülerinize kontrolsüz bir şekilde yenik düşme halinizi değiştirmek isteyebilirsiniz." diyor Fernstrom. "Dikkatinizi yemekten ayırmak için 10 dakikalığına arkadaşınızı arayın. Yürüyüş yapacak zamanınız yoksa masanızda esneme hareketleri yapın. Çekmecenizi düzenleyin, bu ellerinizi üretken bir faaliyette birkaç dakikalığına meşgul edecektir. Tatlı krizlerini kontrol etme yöntemleri söz konusu olduğunda bir çözüm herkese uymaz." diyor Fernstrom. Kendiniz için en uygun olanı seçmelisiniz.

İLGİLİ HABERLERİMİZ:

Açlık krizleri nasıl önlenir?
Kilo aldığınızda ya da abur cubur yediğimizde çoğumuz iştahımızı suçlarız, ama “sahte açlık krizlerinizi” anlayabilirseniz, sürekli formda kalmanın yolunu da bulabilirsiniz.

Kilo vermek için sabah mı yürünmeli akşam mı?
Hangisi daha hızlı kilo verdirir, akşam yürümek mi sabah mı diyorsanız, cevabı bu haberimizde!

Aç kalarak, spor yapmadan kilo verebilir miyim?
"Sadece az yiyerek, aç kalarak, egzersiz yapmadan kilo verebilir miyim?” diyorsanız, cevap için doğru yerdesiniz!

Selahattin Dönmez'den 7 günlük zayıflama programı
Uzman Diyetisyen Selahattin Dönmez'in yeni kitabı Dönmez Diyeti'nden hazırladığımız bu 7 günlük program, ideal kilo ve vücut hatları isteyenlere yol gösterecek.

Uyumadan önce yiyebileceğiniz 7 besin
Gece yatmadan önce midenizi bastıracak, kilo aldırmayan bir şeyler yemek istiyorsanız, bu haberimiz tam size göre. Uyumadan önce yiyebileceğiniz 7 besin Pudra.com'da.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER