drbebetter.com 08.12.2009

Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılmalı?

Dr. Burak Başarır, sağlıklı beslenme, estetik müdahaleler ve egzersiz yaşlanmayı geciktirmenin üç yolu olduğunu belirtiyor...

Anti aging yaşlanma karşıtı anlamına geliyor. Yaşlanmayı mümkün olduğu kadar yavaşlatmak için beslenme düzenine dikkat etmek, yaşlanma etkilerini azaltan hafif estetik önlemler almak ve tabii günlük yaşamda spor ve egzersize yer vermek gerekiyor. Dr. Burak Başarır, yaşlanmayı geciktirmek için alabileceğimiz önlemleri anlatıyor:

Yaşlanmayı geciktirmek için neler yapılmalı?

İnsanlığın tümünü ilgilendiren bu konu her geçen gün giderek daha popüler olamaya devam ediyor.Gen teknolojisi ve klonlamanın gelmiş olduğu teknolojik düzeyi düşünürseniz, yaşlanma etkilerini geciktirmek kadar, ömrü daha da uzatabilmek gibi hedefler içermektedir.Başka bir deyişle insanoğlu tüm gücüyle ölümsüzlüğü aramaktadır. Antiaging uygulamalarını 3 ana başlık altında incelemek gerekir.

1 - Beslenme

Japonya'nın Okinawa adası uzun yıllar en uzun yaşama sıralamasında dünyada ilk sıraları kimseye kaptırmamıştır. İkinci dünya savaşı sonrasında Amerikan istilası ve tüm ülkede görülen fast food zincirlerinin ada ya da nüfuz etmesi sonucunda yaşam sürelerinde belirgin azalmalar gözlemlenmektedir.

Dünyadan başka bir örnek de son derece kapalı bir toplum olan Girit adasıdır. Yaşamlarını ada üzerinde izole geçiren Giritliler’in başka bir özelliği de kalp damar hastalıkları ve felç, dolaşım sistemi gibi sağlık problemlerinin hemen hiç gözükmemesidir. Giritliler’in beslenme düzeni araştırıldığında iki detay tespit edilmiştir. Birincisi protein tercihlerini balıktan yana kullanmaları, ikincisi ise sadece zeytinyağı ile hazırladıklar bol sebze tüketmeleridir.

Yukarıdaki örnekler ışığında beslenme düzeni ve tarzının yaşlanma ve ömür üzerinde birincil ve çok önemli rol oynadığı artık kesinleşmiştir.

Kafein ve alkolden olabildiğince uzak durulmalı, su, yeşil çay, meyve çayları ve taze meyve suları tercih edilmelidir. Unutulmaması gereken bedenin yıpranmasını azaltıcı etkisi olduğuna inandığımız bazı eser elementlerin ve antioksidanların öncelikle gıdalardan(günde en az 4-5 porsiyon taze sebze meyve) alınmaya çalışılması, yetersiz kalınan durumlardan bir uzman tarafından düzenlenen destek tedavilerine başvurulması gereğidir.

Bunlardan en önemlileri:

  • Alfa lipoik asit
  • Vit C ve E
  • Koenzim Q10, Selenyum,
  • Kalsiyum, magnezyum, Çinko
  • Karotenoid ve flavanoidler (meyve sebze ve baklagillerde bulunan doğal renk verici maddeler)
  • Yeşil çay ve üzüm çekirdeği ekstresi,
  • DHEA ve glutatyon

Yukarıda sayılan maddelerin bir bölümü kombinasyon halinde bazı ürünlerin içinde bulunur, fakat dozajlar yetersiz olabilir. İlaç etkileşimleri veya cinsiyetlere göre ayrım gösterilmesi gereken durumlar söz konusu olabileceğinden, mutlaka uzman tarafından tavsiye edilmelidir.

2 - Estetik

Bu anlamda özellikle yüzde ve vücutta ilerleyen yaşlarda oluşan bazı değişikliklerin soft estetik girişimler ile azaltılmaya çalışılmasıdır.

Yüzde en sık görülen değişimler derin ve yüzeysel olarak kabaca ayrılan kırışıklıklar ve sarkmalardır. Kırışıklıkların bulunduğu bölgeye ve seviyesine göre botoks, dolgu tedavisi veya protein ve vitamin karışımı ile tüm yüze uygulanan ve lifting etkisi gösteren mezolift uygulanabilir. Tüm bu işlemler yaklaşık 30 -60 dk. gibi sürede yapılan yüzeysel ve geri dönüşümlü girişimlerdir.

Vücudun yaşla görülen en sık reaksiyonu yağ dokusunda artma, kas dokusunda azalma yönünde eğilim göstermesidir. Kas dokusunu korumaya ve yağın azaltılmasını amaçlayan bir beslenme düzeni gerekli vitamin ve mineral desteği ile yapılacak öncelikli işlerin başındadır. Tabi ki yağın artması ve kasın azalması ile gözlemlenen değişiklikler bölgesel yağlanma ve sarkmalar olmaktadır. Bölgesel sorunlara yönelik lipoliz, karboksiterapi ve mezoterapi gibi tedavi yöntemleri uygulanabilir.

3- Egzersiz ve dinlenme


Sportif aktivite kas kütlesinin azalmasını engellemek, kemik yapıyı uyarmak ve kalp damar sağlığını korumak bazında en büyük önemi taşır. Dikkat edilmesi gereken egzersiz süresi ve yoğunluğudur. Sağlıklı yaşamın son gelişmeleri ışığında egzersiz süresinin hiçbir zaman 60 dakika üzerinde olmaması, 30 dakikanın aerobik aktiviteye yönelik (koşu, bisiklet, kürek, cross trainer, step, dans) egzersizlerden oluşması, diğer 30 dk. bölümün karın ve bütün vücut adalelerinin çalışmasına yönelik hazırlanan bir ağırlık programı ile geçirilmesi gereğidir.

Özellikle altını çizmek isteriz ki 60 dakika üzerindeki sportif aktiviteler ile istenen sonuçlara ulaşmak mümkün değildir. Diğer önemli konu da spordan önce ve sonra mutlaka esneme hareketlerinin yapılmasıdır, ancak böylece kas kalitenizi arttırabilirsiniz.

Dr. Burak Başarır
www.drbebetter.comKonuyla ilgili diğer haberlerimiz için tıklayın:

Hangi yaşta hangi spor yapılır? 20’li, 30’lı ve 40’lı yaşlarda yapılması uygun olan sporları; bu sporları nasıl yapmamız ve nelere dikkat etmemiz gerektiğini biliyor muydunuz?

30’lu ve 40’lı yaşlarda cilt bakımı Cildimize uygulayacağımız anti aging bakım ürünlerinden, yaşlanmayı önlemek için beslenmeye kadar her şey burada!

En iyi yüz serumları Cilde bin bir fayda sağlayan yüz serumları yaşlanma karşıtı ‘anti-aging’ etkileriyle öne çıkıyor...

Yaşlanmayı geciktirmek için altın öneriler Yaşlanmayı geciktirmek aslında hiç de zor değil. İşte, genç kalmanın sırları…

Genç kalma sırları! Daha uzun ve sağlıklı ve zinde bir hayat için beslenmenizde dikkat etmeniz gerekenler...

Uzun ve sağlıklı yaşam diyeti Sağlıklı ve uzun bir hayat sürmek için ne yapmalı, nasıl beslenmeli, nelerden uzak durmalıyız?

Yaşlanmayı önleyen yiyecekler
Bu 8 yiyeceği beslenme programınızda mutlaka bulundurun. Doğru beslenerek yaşlanmayı geciktirmenin sırrı onlarda!

Bizi neler yaşlandırıyor? Hafıza, işitme, gözler ve kemiklerimizin yaşlanmasına nelerin sebep olduğunu öğrenmeye ve onları önlemeye ne dersiniz?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER