› 
 › 
28.03.2023

Maksimalist tarz: Maksimalizm ışığında ev dekorasyonu

Dekorasyonda gösterişli mobilya sevenler maksimalist dekorasyon tarzının sıcak kollarında huzur bulacak. Ancak konu tabii ki sadece gösteriş değil.

Maksimalist dekorasyon, her geçen gün değişip, gelişen ve ardı arkası kesilmeden yenileriyle karşılaştığımız dekorasyon anlayışlarından yalnızca bir tanesi. Maksimalist dekorasyon, minimalist dekorasyonla hayatımıza giren “less is more” yani “az, fazladır” anlayışını yıkarak, adeta “az, azdır” ve “az sıkıcıdır” diyor! 

Maksimalist dekorasyon nedir?
 
Maksimalist dekorasyon, her mobilyaya, her renge, her aksesuara uygun zemin hazırlayan bir tarz. Belki ilk bakışta 'büyük bir karmaşa olacak' gibi gözükse de aslında yalnızca zıtlıkların yarattığı ahenkten ve yaşam alanlarımızı saran büyülü bir atmosferden besleniyor. Özellikle özgün olmaktan vazgeçemeyen ve uyguladığı her objeye kimlik kazandıran yaratıcı zihinlerin tercihleri arasına giriyor.
 
Peki, maksimalist dekorasyon nedir? Hangi özellikleriyle ön plana çıkıyor? Niçin tercih edilir? Diğer dekorasyon anlayışlarından ayıran unsurlar nelerdir?
 
Maksimalist dekorasyon tarzı

Dekorasyon anlayışları söz konusu olunca, her birimiz hem kalite ve konfordan vazgeçemiyor hem de trendlerden geride kalmak istemiyoruz. Çünkü dekorasyonun adı konmamış, görünmeyen bir yarış hali olduğunu biliyoruz! Ancak bu yarışın inceliklerini takip etmek kimi zaman zorlaşabiliyor. Özellikle de içinde bulunduğumuz çağda, her an her saniye dekorasyon anlayışları kendilerini yenilediğinden, bizlere de bu yenilikleri keşfetmek düşüyor!
 
Maksimalist dekorasyonun ayırt edici özellikleri
 
Maksimalist dekorasyon için temelde en kısa ifadeyle, minimalist dekorasyonun tam tersi diyebiliriz. Her dekorasyon anlayışında olduğu gibi maksimalist dekorasyon da kendi için özel, özgün ve ayırt edici özellikler barındırıyor.
 
'Maksimalist dekorasyon nedir' diye merak eden ve ayırt edici özelliklerini keşfetmek isteyenlerin oldukça uzun yanıtlara kendilerini hazırlamaları gerekiyor. Geniş mekânlar, iddialı tasarımlar, bir o kadar iddialı renkler ve bu renklerle oluşturulan kontrastlar, bolca aksesuar, duvar kağıtları, tablolar, klasik mobilyalar, antik görünümlü büyük eşyalar! Hepsi ve daha fazlası bir arada maksimalist dekorasyonu oluşturuyor! 
 
Maksimalist dekorasyon, minimalist anlayıştaki sadeliği ve kalabalıktan uzak seçimleri bir kenara bırakıyor. Ve büyük hatta devasa denebilecek mobilyalara yer açıyor. Hem de her zevke uygun tasarımlarla birlikte!
 
Maksimalist dekorasyon

Deri koltuklardan ahşap koltuklara, modern kumaşlardan klasik desenlere, mat renklerden canlı renklere, oval hatlardan köşeli kesimlere kadar her şey bu dekorasyon anlayışında kendisine muhakkak yer bulmayı başarıyor.
 
Maksimalist dekorasyon, minimalist dekorasyonla hayatımıza giren “less is more” yani “az, fazladır” anlayışını yıkarak, adeta “az, azdır” ve “az sıkıcıdır” diyor! 
 
Dekorasyonda gösterişli mobilya tercih edenlerin tarzı: Maksimalist dekorasyon!

 
Maksimalist dekorasyon nedir sorusuna verilebilecek bir başka cevap ise “dekorasyonda gösterişi benimseyenlerin tercihi!” diyebiliriz. Çünkü kalabalığın ve zıtlıkların bir arada oluşturduğu cazibeden yararlanan bu özel dekorasyon anlayışı, her eşya ve aksesuarın tüm bu kalabalığa rağmen öne çıkmasını sağlıyor. Oluşturulan çoklu konseptler öylesine çarpıcı bir hal alıyor ki; insanı ister istemez bütün objeleri tek tek incelemeye yöneltiyor!

Özetlemek gerekirse, maksimalist dekorasyon aslında mekan içerisinde görkemli ve iddialı bir görünüm yakalanması temeline dayanıyor. Maksimalist anlayışta; minimalist akımdaki gibi sade çizgide yaşam alanları ve az eşyadan ziyade antik, büyük ve kendine has bir yapısı olan eşyalar tercih ediliyor

Çekici yapısıyla herkesi kendine çeken maksimalist dekorasyondan yola çıkarak lüks mobilya ve dekorasyon konusunda zengin seçenekler sunan Asortie Mobilya, birçok mimari projede bu çizgiyi özenle geliştirip kullanıcıya sunuyor. 

İLGİLİ HABERLER

​Akıllı ev sistemleri ile dekorasyonda teknolojik çözümler
Teknoloji hızla gelişirken, giyilebilir teknolojiler günlük hayatımızın bir parçası olmuşken, ev dekorasyonu da teknolojiden nasibini aldı.

​Minimalist dekorasyona geçmek için öneriler
Tekzen'den minimalist düşünerek göz yormayan bir yaşam alanı oluşturmak isteyenler için kolaylıkla uygulanabilecek minimalist dekorasyon fikirleri...

​Dekorasyonda parke seçiminin mekana etkisi
Dekorasyonun temelini oluşturan zemin kaplamaları tarzımızı yansıtırken, mekanın aldığı ışığın en iyi şekilde değerlendirilmesine de yardımcı olur.

​İskandinav stili ev dekorasyonu fikirleri
Sade, minimalist, modern ve çok işlevsel... İşte İskandinav tarzı ev dekorasyonunu en iyi tanımlayan dört kelime. Üstelik temizlemesi çok daha kolay!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER