› 
 › 
20.09.2018

Yatak odası aydınlatması nasıl olmalı?

Yatak odası da dahil olmak üzere evin her alanında aydınlatma büyük bir önem taşır. Bu nedenle yatak odasında aydınlatma nasıl olmalı, uzmanı ile konuştuk.

Yatak odaları dekore edilirken yatak ve mobilya seçimi ön plana çıkar ve genellikle aydınlatmanın önemi unutulur. Oysa yatak odası da dahil olmak üzere evin her alanında aydınlatma büyük bir önem taşır.

Yatak odasını dekore ederken “Başucunuza bir küçük aydınlatma, tepeye de bir avize koyarak işiniz bitti sanmak hatalı olacaktır.” diyen Bursa çıkışlı Mimarlık Ofisi f2ms Grup Mimarlarından Mimar Erdağ Demircan yatak odası aydınlatmaları ile ilgili bilgiler verdi.

Odanız aşırı derecede küçük değilse birden fazla aydınlatma elemanı kullanmanız iyi olacaktır. Tavan dışında başucu lambası, aplikler, okuma lambaları, dolap lambası gibi birçok aydınlatma odanızda sizi rahat ettirir.

Yer kazanmak istiyorsanız başucu lambaları yerine yatağın her iki tarafında da aplik kullanın.

Yatak odanızda bir koltuk varsa, koltuğun yanına bir lambader koyarak orayı dinlenme, okuma alanına dönüştürebilirsiniz.

Yatak odası dinlenmek içindir. Aydınlatma elemanlarını seçerken bunu göz önünde bulundurun. Sizi dinlendirecek, rahatlatacak şeyler seçmeye çalışın.

Tavan aydınlatmasını özenle seçin

Tavan için seçeceğiniz aydınlatmada odanın renklerini, mobilyaları da göz önünde bulundurun. Kısılıp yükseltilebilen bir anahtar ile rahatlıkla dilediğiniz oda ışığını yakalayabilirsiniz. Kristal bir avize tavan aydınlatması için uygun olabilir. Nevresim takımlarını sade tutarak, odağın tavanda olmasını sağlayabilirsiniz.

Perdelerin de aydınlatmadaki önemini unutmayın. Tam karanlıkta uyumayı ve uyanmayı tercih ediyorsanız yatak odanız için kalın perdeler ya da blackout stor tercih edebilirsiniz.

Başucu lambalarında dikkat edeceğiniz nokta yatakta okurken amacına hizmet edip etmedikleridir. Beyaz ışıktan kaçınmanız, ayrıca lambanın boyuna dikkat etmeniz gerekir. Bir diğer nokta da açma kapama anahtarının kolayca ulaşılabilir olmasıdır.

Odanızda bir çalışma masanız varsa bu masa için de bir lamba almanız gerekir. Çalıştığınız alanı doğru bir şekilde aydınlatması için birkaç deneme yapabilirsiniz.

Mum da güzel bir aydınlatmadır. Yatak odanızda dinlenmeye çekildiğinizde birkaç kokulu mum sizi rahatlatır. İyi kalitede mumlar seçerseniz is, akma gibi dertleriniz olmaz.

Yatak odanızda bir makyaj masası varsa aynanın kenarında kullanacağınız endirekt ampullerle makyaj için iyi ve gözünüzü almayacak bir ışık sağlamış olursunuz

Yatak bazanızın altına yerleştirilecek ledlerle odanızda farklı bir ambiyans yakalayabilirsiniz.

Örnekler için fotoğraf galerimizi gezebilirsiniz...

İlgili haberler:

İlham verici 50 yatak odası
Pudra.com her zevke uygun, renkli ve ilham verici 50 yatak odası seçti. Her birinde farklı bir detay bulacaksınız. Bakalım siz içlerinden hangisini beğeneceksiniz?

​5 adımda yatak odası detoksu
Farkında olmasak da yatak odamız kansere yol açabilen zararlı ürünlerle dolu. Yatak odası detoksu ile bu ürünlerden kurtulmanın yolları Pudra.com’da.

​Feng Shui'ye göre yatak odası dekorasyonu
Aşk hayatınızı canlandırmak ya da hayatınıza aşkı çekmek için dekorasyondan nasıl faydalanabilirsiniz? Feng Shui Akademisi'nden Feng Shui Uzmanı Zeynep Akçay aşk ve mutluluk için dekorasyon önerilerini Pudra.com'a anlatıyor.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2