07.03.2017

Evli kadınlar daha stresli!

Evli kadınların stres düzeyi bekar kadınlara göre daha fazla. Peki bunun nedenleri neler? Detaylar Pudra'da.

Kronik stres, yaşamın bir bölümünde veya yaşam boyu maruz kalınan travmaların yoğun çaresizlik, çözümsüzlük hissi ile birlikte yaşanması, sonucunda da kronikleşen bir endişe, korku ve panik halidir. Kronik stresin kişinin bedensel ve ruhsal bütünlüğünü tehdit ettiğini söyleyen Anadolu Sağlık Merkezi Uzman Psikolog Selin Karabulut "Stres her yaştan insanı etkileyen bir durum ancak kronik stres diyebilmemiz için belirli bir yaşın üzerinde ve en az bir yıl aynı koşullarda bulunuyor olmak gerekiyor. Amerikan Psikoloji Cemiyeti’nin yaptığı araştırmalara göre kadınlar, özellikle de evli kadınların stres düzeyi bekar kadınlara göre yüzde 33 daha fazla" diyor.

Evli kadınlar daha stresli

Bazı kişilerin strese ve stresin olumsuz etkilerine daha yatkın olduğunu belirten Selin Karabulut “Bu kişiler yaşadıkları olaylardan çok daha çabuk ve çok daha fazla olumsuz etkilenirler. Yapılan araştırmalar madenci, polis, gardiyan ve gazetecilerin, stresi daha çok deneyimlediklerini bildiriyor. İkinci sırada ise diş hekimi, doktor, hemşire gibi sağlık çalışanları bulunuyor” diye açıklıyor.
 

Kadın ve erkekler strese tepkileri farklı

Stresle başa çıkma yolları ve kronik stresten kurtulmanın tedavisi stres faktörlerinin ne olduğuna, kişinin stresi nasıl yaratıp nasıl algıladığına ve işlevselliği nasıl etkilediğine göre farklılıklar gösterdiğine değinen Psikolog Selin Karabulut “Bazen psikiyatrik ilaçlar kullanmak gerekebilir, artan kaygıyı azaltmak için psikoterapötik yöntemler fayda sağlayabilir. Bunun dışında düzenli egzersiz yapma, dengeli beslenme, doğal yaşam ve stres faktörlerinden uzak durma oldukça önem taşır. Yapılan araştırmalar strese verilen tepkinin kadın ve erkeklerde farklı olabileceğini bildirir nitelikte. Özellikle ağlama-ağlayacak gibi olma kadınların yüzde 44’ü tarafından verilen bir tepki iken erkeklerin sadece yüzde 15’i bu tepkiyi veriyor. Evli kadınların stres düzeyi bekar kadınlara göre yüzde 33 daha fazla” diyor.
 

Stresi önlemenin yolları

 • Strese sebep olan durum, kişi veya işlerin tespit edilmesi
 • Aşırı miktarlardaki endişe ve hırslardan uzak durmak
 • Benzer durumlarda daha önceden işe yaramış stratejilerin gözden geçirilmesi
 • Uzak durmak
 • Uzak durulamıyorsa yol-yöntem değiştirmek. Aynı şekilde davranarak farklı sonuçlar beklememek
 • Zaman, iş gücü ve para kaybı olan işlerden uzak durmak
 • Sadeleşmiş bir yaşam sürmek
 • Hayatı kolaylaştırıcı ip uçları elde etmek ve bunları uygulamak
 • Beden sağlığımıza da özen göstermek
 • Düzenli egzersiz yapmak
 • Kısa ve uzun vadeli hedefler belirlemek, plan yapmak
 • Günlük rutinin dışına çıkabilmek, mümkünse doğala yakın yaşayabilmek
 • Sevgiyi yaşamak, artırmak ve paylaşmak
 

Konuyla ilgili diğer yazılarımız

Negatif düşünceler bizi hasta ediyormuş!
Her şeyden şikayet etmek ve sürekli negatif düşünceler içinde olmak hem ruhsal hem de fiziksel olarak beynimizi etkiliyor.

​Değişim için gerekli motivasyonu nasıl bulursunuz?
Hayatımızı değiştirmek için gerekli motivasyonu nasıl bulabiliriz? Yazar Leo Babauta Zen Habits’teki yazısında bu motivasyonu nasıl bulduğunu anlatıyor.

Üzerinizdeki gerginliği atmanın yolları
Hepimiz çok gergin ve stresliyiz. Gevşemenizi ve kendinizi daha pozitif hissetmenizi sağlayacak basit yöntemler Pudra.com'da.

Mutlu ve sağlıklı olmak için 9 öneri
Hepimiz hayatımız boyunca sağlıklı ve mutlu olmanın peşinden koşuyoruz. Prof. Dr. Hüseyin Nazlıkul sağlıklı ve mutlu olmanın sırlarını anlatıyor.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER