30.03.2023

Kanser vakalarının 3'te 1'i önlenebilir!

Araştırmalara göre 2040 yılında 27,5 milyon yeni kanser hastası olacağı belirtiliyor. Ancak uzmanlar vakaların 3'e 1'inin önlenebileceğini belirtiyor.

Kanser, bütün dünyada görülme oranları giderek artan önemli bir sağlık problemi. Global Kanser İstatistik verilerine göre 2020 yılında tanı konulan 19,3 milyon yeni kanser hastası olduğunu ve 10 milyon hastanın da kanser nedeniyle hayatını kaybettiğini söyleyen Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Erkeklerde en sık akciğer, prostat, kalın bağırsak, mide ve karaciğer kanseri görülürken; kadınlarda meme, kalın bağırsak, akciğer, rahim ağzı ve tiroit kanserlerine daha sık rastlanıyor." dedi.

Kanser vakalarında son durum

Kanser vakalarının üçte biri farkındalık ve erken teşhisle önlenebiliyor, diğer üçte biri ise erken tanı ve uygun tedavi ile tamamen iyileşebiliyor. Tarama programları, farkındalığın arttırılması, virüslerin neden olduğu bazı kanserlere karşı koruyucu aşılama, çevresel etkenlerin azaltılması, genetik risk faktörleri bulunanlarda çeşitli önleyici önlemler alınması, erken tanı ve tedavi ile milyonlarca hayat kurtarılabilir.

Yapılan araştırmalar kanserdeki artışın devam edeceğini, 2040 yılında 27,5 milyon yeni kanser hastası olacağını ve 16,3 milyon kişinin kanser nedeniyle hayatını kaybedeceğini gösteriyor.  

Bütün dünyada en sık tanı konulan kanserin meme kanseri olduğunu, bunu akciğer kanseri, kalın bağırsak kanseri ve prostat kanserinin izlediğini paylaşan Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Kanser, genlerimizde oluşan ve ‘mutasyon’ denen değişiklikler sonrası normal hücrelerin değişmesi, kontrolsüz çoğalması sonucu oluşan bir hastalık. Tüm kanserlerin yüzde 5-10’u kalıtımsaldır, ailesel geçiş gösterir. Bu grupta kanser yapıcı genler bir nesilden diğerine genetik olarak aktarılabiliyor. Örneğin birinci ve ikinci derece yakınlarınızda meme veya yumurtalık kanseri varsa detaylı genetik testlerinizin yapılması gerekir. Ailede kalın bağırsak ve rahim kanseri olan bireyler varsa kalıtımsal kanser riskinizi belirlemek için genetik danışmanlık almanızı tavsiye ederiz” dedi.

Tarama testleri kansere bağlı ölüm oranını azaltıyor

Herhangi bir şikâyeti bulunmayan sağlıklı bireylerde kanserin erken teşhisi için yapılan testlere tarama testleri denildiğini söyleyen Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Meme kanseri, kalın bağırsak kanseri, akciğer kanseri ve rahim ağzı kanseri için önerilen tarama testleri, kanserin erken teşhisini sağlayarak kansere bağlı ölüm oranını azaltmaktadır. Kadınlara meme kanseri için 40-44 yaş arası bazal bir mamografi yapılarak başlanabilir. 45-55 yaş arasında ise her yıl düzenli mamografi önerilir. 55 yaşından sonra da 2 yılda bir mamografi ile taramalara devam edilebilir” diye konuştu.

BU HABER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR: Hangi kanser türü için nasıl bir tarama yapılmalı?
Kanser taramaları hakkında ne biliyoruz? Hangi taramalar olmazsa olmaz? İşte yanıtları...

Yüksek riskli hastalarda tarama özel olarak planlanmalı!

Rahim ağzı kanseri (servikal kanser) için taramaya 25 yaşında başlanması gerektiğini öneren Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, tarama testi olarak HPV testi ve pap smear testinin yapıldığına dikkat çekerek bazal bir HPV testi yapıldıktan sonra negatif ise her 5 yılda bir tekrarının, Pap smear testinin de her 3 yılda bir yapılmasının önerildiğini vurguladı. 

Kronik bağırsak hastalığı olmayan ya da ailesinde kolon kanseri olmayan ortalama risk grubundaki bireylerde kolonoskopi ile her 10 yılda bir tarama önerildiğinin altını çizen Medikal Onkoloji Uzmanı Prof. Dr. Yeşim Yıldırım, “Fekal immunhistokimyasal test ya da gaytada gizli kan testleri gibi  noninvazif yöntemler de tarama olarak kullanılabilir ancak pozitif sonuç gelmesi halinde kolonoskopi yapılması gerekir. Kolorektal kanser gelişimi için yüksek riskli hastalarda tarama kişisel risklere göre özel olarak planlanmalıdır. Akciğer kanseri için ise tarama, 50-80 yaş arasında en az 20 paket/yıl sigara içim öyküsü olan, halihazırda sigara içen ya da 15 yıl içinde sigarayı bırakmış hastalara yapılmaktadır. Tarama testi olarak yılda bir düşük yoğunluklu akciğer tomografisi yapılması tavsiye edilmektedir. Bu risk grubunda olan bu hastalarda tomografi ile akciğer kanserinin erken tanınması mümkün olabilmektedir” dedi.

Tedavisini tamamlamış kanser hastalarında tekrardan kansere yakalanmamak için öneriler:
 • Sigara kullanmayın.
 • Sağlıklı beslenin: Kızartmalar, doymuş yağlar, asitli ve şekerli içecekler, işlenmiş gıdalar, işlenmiş et ürünleri tüketmeyin.
 • Taze sebze ve meyvelerin farklı farklı çeşitlerinden tüketin, tek tip beslenmeyin.
 • Tam tahıldan yapılmış gıdaları tercih edin.
 • Et tüketimini sınırlayın. (Haftada 2-3) 
 • Egzersiz yapın: Düzenli egzersiz hem fiziksel hem ruhsal sağlık için oldukça önemlidir. 
 • Daha az oturun, daha çok hareket edin.
 • Her gün en az 30-45 dakika yürüyüş gibi hafif egzersizler ya da haftada 2 kez 60-75 dakika yoğun egzersizler yapmaya özen gösterin. 
 • İdeal kilonuzu koruyun, kilo almışsanız beslenme kontrolü ve egzersizle kilo kontrolü sağlayama çalışın. 

Kanser belirtileri:
 • Uzun süren geçmeyen öksürük, nefes darlığı,
 • Bağırsak alışkanlığında değişiklik, uzun süren kabızlık ya da geçmeyen ishal,
 • Kanlı balgam,
 • Büyük tuvalette kan görmek, kanlı kusma,
 • İdrarda kan görmek, 
 • Kanlı ve geçmeyen vajinal akıntı, menopozdaki kadınlarda kanama
 • Memede sertlik ve kitle ele gelmesi, lenf bezlerinde şişlik, büyüme
 • Vücutta aniden ortaya çıkan sertlik ve kitleler, karın şişliği
 • Derideki benlerde kanama, renk ve şekil değişikliği, büyüme
 • Açıklanamayan kilo kaybı, geçmeyen yüksek ateş, aşırı gece terlemesi, halsizlik
 • Ciltte ve gözlerde sararma

BU HABERLER İLGİNİZİ ÇEKEBİLİR

Meme kanseri nasıl anlaşılır?
Kimler meme kanseri riski altında? Meme kanseri hangi yaşlarda daha çok görülür? Kendi kendine meme kontrolü nasıl yapılır? Yanıtları Pudra.com’da.

Meme kanseri kadınları nasıl etkiler?
Kadınlar arasında en sık görülen kanserlerden biri olan meme kanseri; bedensel, psikolojik ve sosyal açıdan pek çok soruna yol açar.

Sıcak yemek ve içmek kanser riskini artırıyor mu?
Kahve ve çayı çok sıcak tüketiyorsanız size kötü haberlerimiz var. Yapılan araştırmalar çok sıcak yeme ve içmenin kanser riskini artırdığını gösteriyor.

Dr. Mehmet Öz'den kanseri önlemek için öneriler
Kanserden korunmak için özellikle tüketmemiz ve sakınmamız gereken besinler hangileri? Dr. Mehmet Öz kanseri önlemek için nasıl beslenmemiz gerektiğini anlatıyor.

​Yoğun meme dokusunda kanser riskine dikkat!
Meme kanserinin en önemli risk faktörlerinden biri olan meme dokusu yoğunluğunu çoğu kadın bilmiyor. İşte yoğun meme dokusu hakkında bilmeniz gerekenler.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER