23.02.2018

Dikkat! Kafein vücutta çatlak yapıyor

Diyetisyen Çağatay Köşkeroğlu, hızlı kilo verip alan ve spor yapan kadınların çatlak oluşumunu engellemek için yapması gerekenleri anlattı.

Çatlak oluşumunun en büyük nedenlerinden biri fazla kafein ve asitli besinler tüketmektir. Fazla alınan kafein ve asit vücutta deformasyonlara sebep olacağından tüketimine dikkat edilmelidir. 

Kafein ve asitli besinlere dikkat!
Bu yüzden kahve ve kola gibi içecekler ile çikolata gibi besinler sınırlı sayıda tüketmelidir.

Tüketimine dikkat edilmesi gereken besinler arasında yer alan tuz, fazla miktarda alındığında vücutta fazla su tutup, ödeme sebep olduğundan derinin gerilmesini ve çatlak oluşumuna sebep olacaktır.

​Daha az tuz tüketmenin 10 yolu
Hipertansiyon, kalp ve böbrek hastalıklarının tetikleticisi olan fazla tuz tüketimini önlemek için daha az tuz tüketmenin yollarını sizler için sıraladık.

Çatlakların önlenmesinde dikkat edilmesi gereken bir diğer besin ise şekerdir. Ani kilo artışlarına sebep olacağından tüketimine dikkat edilmelidir. 
 
kafein

Cilt çatlaklarının oluşmasının başka bir nedeni kollajen ve elastin seviyesinin azalmasıdır. Çatlakların oluşumunu önleyebilmek için özellikle A, B ve C vitaminlerinden zengin besinler tüketilmelidir. A vitamini dokuların onarılmasını sağlayacağından dolayı çatlakların izlerinin azalmasında rol oynayacaktır.

Havuç ve marul A vitamini içeriği bakımından zengin olduğu için salatalarına ilave ederek tüketebilirler. B5 ve B3 vitamininlerinin cilde doğrudan temas etmesini sağlamak amacıyla vücuda sürülmesi çatlak oluşumunun azalmasını sağlayacaktır. Cilde sürülerek uygulanmadığı takdirde mantar, yağlık balıklar ve yumurta tüketimine dikkat edilmelidir.

C vitamini yaş ilerledikçe vücutta üretimi azalan kolajenin sentezinin artmasını sağlayarak ciltte bulunan kırışıklıkların, sarkmaların ve çatlakların giderilmesini sağlar. Bu yüzden sabah kahvaltılarına mutlaka rezene çayı, ara öğünlerden birine ise mutlaka papaya eklemeleri gerekmektedir. Vücut çatlaklarının önlenmesinin en faydalı yollarından biride günlük su alımıdır. Özellikle de spor esnasında kaybedilen su miktarının spor da tekrardan alınmasına özen gösterilmelidir.

İlgili haberlerimiz:

​Detoksa ihtiyacınız olduğunu gösteren 10 belirti
Detoksun zihne ve bedene katkısı büyük fakat vücudunuz detoks ihtiyacını bazı belirtilerle göstermeye çalışıyor ancak siz onu duymuyor olabilirsiniz.

​Cildi hızla yaşlandıran 4 beslenme hatası
Sağlıklı cilde sahip olmak için tüketilen gıdalar önem taşıyor. Dr. Seda Erdoğan, genç ve güzel bir cilde sahip olmanın yollarını Pudra.com için anlattı.

​Yaşlanmaya neden olan 8 yiyecek
Her gün zararını bilmeden tükettiğimiz besinler bizi yaşlandırıyor. Diyetisyen Melis Destereci'nin uyarıları ile yaşlandıran 8 yiyecek Pudra.com'da!


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER