@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 10.11.2015

Sıcak suyla mı, soğuk suyla mı yıkanmak daha sağlıklı?

Sıcak suyla mı yoksa soğuk suyla mı yıkanmak sağlığımız için daha faydalı? Şok duş nedir? Sağlıklı yıkanma şekli nasıl olmalı? Pudra.com yazdı.

Hepimize yıkanırken aniden ısının değiştiği ve duştan bir anda buz gibi suyun aktığı zamanlar olmuştur. Bu soğuk su dalgasının yarattığı şok etkisi ilk aşamada rahatsız edici gelebilir ama araştırmalara göre sıcak suyla yıkandıktan sonra kısa bir süreliğine vücutta soğuk su ile bu etkiyi yaratmanın oldukça faydası var.

Sıcak suyla mı, soğuk suyla mı yıkanmak daha sağlıklı?

Peki, hangisi daha sağlıklı? Sıcak suyla mı, yoksa soğuk suyla mı yıkanmak? Soğuk su derken buz gibi akan suyu değil, hafif ılık suyu kastediyoruz elbette. Her insanın vücut sıcaklığına göre rahat yıkandığı bir su derecesi var, bu kimilerine göre sıcak, kimilerine göre ılık, kimilerine göre soğuğa yakın ılık olabiliyor. Daha önce yayınladığımız Sabah mı akşam mı yıkanmak daha sağlıklı? başlıklı konumuzda bunun biraz da size bağlı olduğunu belirtmiştik. Bu yazımızdaysa soğuk ya da sıcak su ile yıkanmanın sağlık için faydalarını araştırdık.
 

Sıcak suyla yıkanmanın faydaları

 • Kasları gevşetir. Sıcak su kasların gevşek ve esnek olmasını sağlar, sizi rahatlatır.
 • Sıcak suyla yıkanmak uykusuzluğa iyi gelir. Yatmadan önce duş almak uykuya daha kolay dalmanızı sağlar.
 • Tansiyonu düşürür. Bunun yanı sıra diyabet hastalarının kandaki şeker seviyesini düzelttiği de bilimsel araştırmalarla kanıtlanmıştır.
 • Migreni olanlara iyi gelir, baş ağrısını azaltmada etkilidir.
 • Terlemeyi azaltır.
 • Sıcak suyla yıkanmak daha fazla temizlik ve hijyen demektir. Yüksek ısıda bakteriler daha kolay ölür bu sebeple sıcak suyla yıkanmak gözenekleri açar ve cildi temizler.
 • Doğal burun açıcıdır. Sıcak su solunum yollarınızın açılmasını sağlar.
 

Soğuk suyla yıkanmanın faydaları

 • Bağışıklık sistemini güçlendirir, soğuk algınlığını önler.
 • Uyanık kalmaya yardımcı olur. Güne soğuk duşla daha hızlı başlar ve daha çabuk uyanırsınız.
 • Soğuk suyla yıkanmak metabolizmayı hızlandırır. Bunun yanı sıra erkeklerde testosteron hormonunun daha iyi çalışmasına yardımcı olur.
 • Zihninizi boşaltmaya yardımcı olur. Soğuk duş endorfin salgılatır ve depresyonu azaltır.
 • Cildi dirileştirir.
 • Saç dökülmesini önler.
Sıcak suyla mı, soğuk suyla mı yıkanmak doğru?

Şok duş faydalı mı?

Sıcak suyla yıkanmanın ardından çok soğuk veya biraz ılık suyla yapılan kısma şok duş deniyor. Bu yöntemi uygulayan birçok insan var. Şok duş adından da anlaşıldığı üzere ani ısı değişiminden dolayı vücutta şok etkisi yaratıyor. Şok duş selülitlerin azalmasına, kan dolaşımının ve kalp ritminin düzenlenmesine ve metabolizmanın hızlanmasına yardımcı oluyor. Günün sonunda ayaklara tutulan soğuk su ayakların dinlenmesine, vücudun rahatlamasına faydalı.
 

Sağlıklı yıkanma şekli nasıl olmalı?

Yıkanmak aceleye getirilmemeli. Mümkün olduğunca detaylıca temizlenmekte fayda var. Yıkanmak hem hijyen hem de rahatlamak için oldukça önemli. Hindistan’daki Ayurveda sağlık sistemine göre eğer soğuk suyla yıkanılıyorsa eller ve ayaklar ilk olarak yıkanmalı ardından baş bölgesine geçilmeli ve aşağı doğru inerek vücudun diğer bölümleri yıkanmalı; eğer sıcak suyla yıkanıyorsa bu süreç ayaklardan yukarı doğru olmalı. Günümüzde ise genellikle insanlar duş esnasında kafadan akan pis suyu temizlemek için önce saçlarını sonra vücudun geri kalanını yıkıyor. Bazı uzmanlar saçların her gün yıkanması gerektiğini savunurken, bazıları da bunun yanlış olduğunu söylüyor. Saçları her gün yıkamak doğru mu? başlıklı yazımızda da daha önce bu konuyu araştırmıştık. Yıkanırken yüzümüzü, kulak arkamızı ve ensemizi de çok iyi temizlemeye dikkat etmek gerekiyor. Banyo yaparken organik sabun veya şampuanlar tercih edilmeli ve banyo sonrasında yağ ile vücuda masaj yapılmalı. Yıkanma süresinin uzun tutulması çok tavsiye edilmiyor. Günde bir veya sıcak günlerde iki kere yıkanmak normal.


Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Vajinal duş sağlıklı mı?
Vajinal duş nedir? Kadınlar neden vajinal duş yaparlar? Peki bu sağlıklı mıdır? Dr. Alper Mumcu vajinal duşun sağlıklı olmadığını söylüyor. Neden mi? Okuyun...

​Parlak saçların sırrı: Doğru yıkamak!
Saçların iyi temizlenebilmeleri için, sıradan bir şampuanlamadan çok daha fazlası lazım...

​Saç bakımında en çok yapılan hatalar
Saç bakımında çevrenizden aldığınız tavsiyeler her zaman işinize yaramaz, çünkü saç bakımında doğru sandığımız birçok yanlış söz konusu. 

​Rahat bir uyku için ne yapalım?
Uyku problemlerinizi, nefes hareketleriyle ve bazı alışkanlıklarınızı değişiktirerek yenmeniz mümkün.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER