› 
 › 
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 01.12.2015

Güzellik standartları ülkelere göre nasıl değişiyor?

18 farklı ülkenin grafik tasarımcılarından aynı kadın fotoğrafına kendi kültürünün ideal güzelliğini yansıtmaları isteniyor. Deneyin sonuçları haberimizde.

Superdrug tarafından yapılan çalışma güzellik algılarımızın toplumlara göre nasıl değiştiği ile ilgili şaşırtıcı sonuçlar sunuyor.

Projeye için dünyanın değişik bölgelerinden 18 grafik tasarımcısıyla iletişime geçilmiş ve tasarımcılara bir kadın fotoğrafı gönderilmiş. Her bir tasarımcıdan kültüründe yerleşik olan güzellik ideallerine göre, Photoshop kullanarak fotoğraftaki kadın vücudunu biçimlendirmeleri istenmiş. Ülkelerin güzellik algısını ve toplumun kadınlar üzerindeki baskılarını ortaya çıkarmak için projede daha çok kadın grafik tasarımcılara ağırlık verilmiş.   
Projenin sonuçları oldukça şaşırtıcı. Bazıları ufak bir inceltme dışında çok büyük farklılıklar yapmazken bazı tasarımcılar orijinal fotoğrafı neredeyse tanınmayacak hale getiren, adeta yepyeni bir kadın ortaya çıkaran çalışmalara imza atmış. Kuzey, Güney ve Orta Amerika ülkeleri kum saati görünümü ortaya çıkarırken Avrupa ve Asya'daki bazı tasarımcılar anoreksik olarak kabul edilebilecek kadınlar tasarlamış.

Farklı ülkelerin güzellik algılarını incelemek için galerimize tıklayın.

Toplumların dayattığı farklı güzellik standartları var ve bu projedeki tasvirler "güzellik görecelidir" sözünü doğruluyor. Her kadın güzeldir!

Konuyla ilgili diğer yazılarımız:
Dünyada her renkte insan var!
Fotoğrafçı Angelica Dass'in Humanae projesi, farklı ten renginden insanları bir araya getiriyor. Bu ilginç projenin detayları Pudra.com'da.

Instagram fenomeni neden sosyal medyayı bıraktı?
Sosyal medya hakkındaki bilinmeyen gerçekleri açıklayan 18 yaşındaki Instagram fenomeni Essena O'Neill genç kızlara önemli mesajlar veriyor.

Yoganın sınırlarını zorlayan kadın
Valerie açtığı biggalyoga adlı Instagram hesabında paylaştığı yoga fotoğraflarıyla sınırları zorluyor. Gelin bu fotoğraflara beraber bakalım...

Vücudunu sev!
Bütün kadınlar tüm kusurlarıyla kusursuzdur. Instagram'daki @loveyourlines isimli bir hesap kadınları ameliyat izleri, çatlaklar, selülit gibi cilt kusurlarını sevmeye teşvik ediyor.
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2