@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 30.01.2017

Kambur durmak ruh halimizi olumsuz etkiliyor

Bilgisayar ve akıllı cihaz kullanımı yüzünden birçoğumuz farkında olmadan yanlış duruyoruz ve araştırmalara göre ruh halimiz bundan olumsuz etkileniyor.

Artık çoğumuz teknoloji bağımlılığı nedeniyle hareketsiz yaşam tarzını benimsiyoruz. Elimizden hiç düşürmediğimiz akıllı telefonlarımız nedeniyle birçoğumuzda Tech-Neck hastalığı görülmeye başladı bile. Bu teknoloji alışkanlıkları, bize doğru ve dik durmayı unutturdu neredeyse. Peki, dik durmak neden önemli? Çünkü her yamuk, kambur ve öne doğru eğilmiş şekilde durduğumuzda omurgamıza ve boynumuza ağırlığımızı veriyoruz. Kafamızın sürekli bu şekilde öne doğru eğik durması kronik boyun ve kas ağrılarına, kollarda ve ellerde uyuşmaya, sinirlerin sıkışmasına ve hatta sağlıksız nefes alıp vermeye yol açıyor. Yeterince ciddi değil mi? Yalnızca bu da değil. Öne doğru eğik duruş yalnızca fiziksel olarak değil, psikolojik olarak da ruh halimizi etkiliyor. Akıllı telefon bağımlılığımız sayesinde sürekli bir şekilde omurilik ve boynumuza baskı uyguluyoruz ki bu farkında olmasak da ruh halimizi oldukça etkileyen bir durum.

Kambur durmak ruh halimizi olumsuz etkiliyor

İlgili yazımız: İnternet bağımlılığı nasıl anlaşılır?
 

Depresyon duruşu etkiliyor

Harvard Üniversitesi’nden Profesör Amy Cuddy yaptığı TED konuşmasında günümüz teknoloji bağımlılığı sonucunda oluşan yanlış duruş hakkında şu önemli bilgilerden bahsediyor: "Duruşunuzun beyin sağlığınızı etkilemenin yanı sıra stres seviyeniz, duygularınız, ruh haliniz, hafızanız ve hatta davranışlarınızın üzerinde bile etkileri var. 2010 yılında Brezilya’da majör depresyon hastası kişilerin duruşları üzerinde bir çalışma yapıldı. 10 hafta boyunca 34 depresyon hastası ve 37 sağlıklı gönüllünün duruşları değerlendirildi. Araştırmacılar depresyonun evreleri boyunca kişilerin duruşunu değiştirdiğini, depresyondaki kişilerin duruşlarının git gide öne doğru ve kambur bir hal almaya başladığını gözlemledi."
Kambur durmak ruh halimizi olumsuz etkiliyor 2
 

Yanlış duruş davranış bozukluklarına yol açıyor

Almanya’daki Hildesheim Üniversitesi’nde 30 depresyon hastası üzerinde yapılan bir başka araştırmada ise, kambur ve yanlış duran kişilerin negatif anılarını hatırlama oranının daha yüksek olduğu görüldü. Daha sonra bu kişilerinden duruşlarını düzeltmeye çalışmaları istendi ve daha dik durmaya başlayan hastaların eskiye göre daha az olumsuz anıları hatırladıkları görüldü. Bu araştırma da duruşumuzun hafızamız üzerinde de ne kadar etkili olduğunu gösteriyor. Amerika’da yapılan ve Amerikan Psikoloji Birliği tarafından yayınlanan bir başka çalışmada ise, 74 denek farklı şekillerde durmuş veya oturmuş. Duruşu bozuk, öne doğru ve kambur olanların daha stresli, daha özgüvensiz ve verilen sorulara daha olumsuz cevaplar verdiği gözlemlenmiş. Fakat aksine dik duran kişilerin daha özgüvenli ve olumlu bir ruh hali içinde olduğu görülmüş. Bu araştırmalar yanlış duruşun kronik stresi, negatif düşünceyi ve depresyonu arttırdığını gözler önüne seriyor. Bunların sürekli hale gelmesi ise davranışlarımızı oluşturuyor, yani daha stresli ve olumsuz davranan bireyler haline geliyoruz. Üstelik bu yanlış duruş şekilleri kullandığımız elektronik cihaza göre de farklılık gösteriyor. Bilgisayar kullanırken, akıllı telefon ya da tablet kullanırken farklı yanlış duruşlarımız var. Düşünülenin aksine bilgisayar başında otururken değil, küçük cihazları kullanırken omurga ve boynumuza daha fazla zarar veriyoruz.
 

Duruşumuzu nasıl düzeltebiliriz?

Bu araştırmaların sonuçlarına baktığımızda da doğru ve dik durmanın hem fiziksel hem de ruhsal olarak olumlu etkileri olduğu ortada. Duruşumuzu düzeltmek için çeşitli egzersizler de mevcut. Bunları düzenli olarak yapmak, gün içinde de bilgisayar ve akıllı cihazları kullanırken dikkat etmek duruşumuzu düzeltmeye yardımcı olabilir. Pudra.com'un Masa başında yapabileceğimiz kolay egzersizlerini veya Düzgün duruş için pratik egzersizlerini uygulayarak duruşunuzu düzeltmeye ve dolayısıyla ruh halinizi de daha olumlu bir yönde değiştirmeye yardımcı olabilirsiniz.

Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Teknoloji uykusuzluğa neden oluyor
Dizüstü bilgisayar ve akıllı telefonların uykuyu bozduğu belirtiliyor. Ayrıca uzmanlar kötü bir uykunun obezite, diyabet, kalp hastalıkları ve depresyon ile bağlantılı olabileceği konusunda uyarıyor.

Teknolojik cihazlar çocukların uyku düzenini nasıl etkiliyor?
Cep telefonu, tablet ve elektronik oyunlardan yayılan beyaz ışık, beynimize uyku sinyallerinin gitmesini engelleyip uyku kalitesini olumsuz yönde etkiliyor. Bu durum özellikle çocukları daha çok olumsuz etkiliyor. Mobil cihazların uyku düzenine etkileri Pudra.com’da.

Duruş bozukluğunuzu düzeltin
Yanlış duruş sağlık açısından ciddi problemlere neden olabilir. İşte doğru bir duruş için yapmamız gereken herşey…

Cep telefonlarını yatak odanızdan uzak tutun!
Uyumadan önce telefonumuzu kontrol etmemiz sağlığımıza zarar veriyor. Akıllı telefonları yatak odamızdan neden uzak tutmamız gerektiği bu yazıda.


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER