pudra.com 12.05.2009

Detoks: Toksinleri nereden alırız?

Hava, su, yiyecekler, ilaçlar, kimyasallar, stres ve hareketsizlik toksin kaynağı...

The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi Program Yöneticisi Mirey Yuhay, detoksla vücuttan atılan toksinlerin nereden alındığını, vücudun neden detoksa ihtiyaç duyduğunu ve detokstan sonra neler olacağını anlatıyor:


Toksinleri nereden alırız?

1- HAVA
Dışarı çıkarsınız soluduğunuz hava kirlidir, egsoza boğulmuştur. Ve dahası tüm dünyada oksijen oranı azalmıştır. Detoks en çok beslenme ile birlikte konuşulur. Halbuki yiyeceklerden önceki en önemli 3 gıdamız IŞIK (Güneş) - HAVA (oksijen, nefes) ve SU’dur. Biliyorsunuz güneş olmayan ülkelerde depresyon ve intihar oranı daha yüksektir. Havasız (nefessiz) sadece birkaç dakika yaşayabiliriz.

2- SU

Vücudumuzun %75’i sudur. Bu oranı da bu seviyede tutmamız gerekir. Genelde su yerine maalesef çay, kahve, asitli içecekler tüketiyoruz ve vücudumuz su kaybediyor. Yeterince su tüketmeyince vücuttan atılması gerekenler atılamıyor, içimizde kuruyup kalıyor. Aynen uzun süre yıkanmayan, sudan geçirilmeyen tabaklarda katılaşan yemek kalıntıları gibi…

3- YİYECEKLER
Yiyeceklere gelirsek, maalesef antibiyotikli ve hormonlu yemeye alıştık. Bu gereksiz büyüme hormonlarından dolayı artık kızlar 10 yaşında adet görmeye başladılar. Erkek çocukların göğüsleri çıkmaya başladı. Ne yersek O’yuz. Tadı tuzu olmayan ama rahat elde ettiğimiz yiyecekler bizi de aynı ruh ve beden haline taşıyor: Fiziksel olarak konforlu ancak içsel olarak tatsız tuzsuz.

Ambalajlı yiyecekler koruyucular, renklendiriciler, tatlandırıcılarla dolu.

Lifsiz yiyecekler, beyazlar (un, şeker, tuz) ve hayvansal proteinler (et, süt ürünleri) vücudumuzdan çok zor atılıyor. Vücuda yük bindiren yaptığımız diğer bir yanlış da protein ile karbonhidratı bir arada tüketmek. Hem çok büyük ağırlık yapıyor hem de sindirimi çok uzun sürüyor.

Şeker başlı başına bağımlılık yaratan bir madde. Yedikçe yiyesi geliyor insanın.

4- İLAÇLAR

Kullanılan ilaçlar kimyasal ve vücut bunların tamamını atamıyor.

5- EGZERSİZ

Hareketsizlik çağımızın en kötü alışkanlıklarından. Artık her şeyi yaptırıyoruz, yapmıyoruz. Günlük hayattaki hareketi kaybettik. İşyerlerimizde yan masamıza e-mail atıyoruz. Genellikle oturduğumuz yerden kalkmamıza gerek bırakmayan bir yaşam yaşamaya başladık. Bu yüzden hareket etmek için özellikle spor salonuna gitmek gerekiyor. Ancak, parasını ödememize rağmen yine de gitmiyoruz.

6- KİŞİSEL BAKIM ÜRÜNLERİ
Kişisel bakım ürünleri (şampuan, diş macunu, makyaj malzemeleri, traş kremleri, nemlendiriciler, vücut kremleri vs.) kimyasallar içeriyorlar ve bunlar cildimizdeki porlardan %60 oranında kana karışıyorlar. Bu da yıllar içinde toksik bir birikim yaratıyor.

7- EV BAKIM ÜRÜNLERİ
Deterjanlar, ev temizlik malzemeleri bunlar hep kimyasallarla dolu. Ev temizlik ürünleri dokunma ve koklama yoluyla yine vücudumuza nüfuz ediyor. Yıkanan bulaşıklardan bu kimyasal artıkları azar azar yiyoruz içiyoruz.

8- STRES

Günümüzde her an stres yaratacak durumlarla karşı karşıyayız. Stresli olduğunuzda vücut kasılır kalır ve atması gerekenleri atamaz tutar.

9- ELEKTROMANYETİK DALGALAR
Cep telefonları, bilgisayarlar, baz istasyonlarının ve diğer tüm elektrikli aletlerin yaydığı dalgaların etkisi altındayız görmesek de. Bir alışveriş merkezine gittiğinizde enerjinizin hemen tükendiğini hissedersiniz. Sebep bu dalgalardır. Bizim biyoenerji alanımıza girerek enerjimizin ve konsantrasyonumuzun düşmesine, uykusuzluğa ve strese sebep olurlar.

10- SİGARA, ALKOL, KAHVE, ÇAY
Bunların zararları zaten belli!


Neden Detoks?

Tüm bu toksin yaratan faktörler 50 yıl önce yoktu. Vücut, modernleşmenin getirdiği yüklerle boğuşmak durumunda kalıyor. Ancak, bu vücudun kendi doğal mekanizmalarıyla yapabileceğinden çok daha fazla bir yük. İşte bu sebeple ekstra bir detoks programına ihtiyaç duyuluyor. Bir detoks programında tüm bu noktalardan toksin girişini engelleyecek veya azaltacak çözümler var.

Kimler Detoks Yapamaz?

Hamileler ve emzirenler
Çocuklar
Kanser olan ve kemoterapi tedavisi görenler veya diğer tıbbi tedavi sürecinde olanlar.
Son 6 ayda ameliyat geçirmiş olanlar

Detokstan Sonra Neler Olur?
Bir detoks programının en önemli amacı vücudunuzu toksinlerden temizleyerek enerjinizi yükseltmek ve beden-zihin-ruh üçlemesini en yüksek verimde kullanabilmenizi sağlamaktır. Bununla birlikte gelişen faydalar da şöyledir.
 • En başta vücudunuzun performansını düşüren toksinler temizlenir.
 • Enerjiniz yükselir.
 • Kilo verilir. 7 günlük bir programda genel ortalamada kadınlar 4-6 kg, erkekler ise 6-12 kg arası verebilirler. Tabii ki verilecek kilo yaş, metabolizma, bulunulan kilo, genetik gibi faktörlere de bağlıdır.
 • Uyku düzeni dengelenir. Sabah daha erken, dinç ve kolayca kalkılabilir.
 • Kan temizlenir.
 • Kalınbağırsaklar büyük ölçüde temizlenir. Dolayısı ile kabızlık, gaz, şişkinlik gibi sorunlar iyileşmeye başlar.
 • Cilt güzelleşir, parlar.
 • Gözümüzün beyazı daha beyazlar, daha canlı bakar.
 • Vücut şekillenir.
 • Gençleşilir, yaşlanma yavaşlar.
 • Güçlü bir fizik yapınız olduğunu hissetmeye başlarsınız.
 • Vücudunuz esner. Eklemlerin arasında birikmiş kristalize kalıntılar temizlenir.
 • Sindirim daha rahatlar.
 • Daha atik ve hareketli olursunuz
 • Kolesterol sorununuz varsa dengelenir.
 • Farkındalık, algılama ve duyarlılık artar.
 • Zihin berraklaşır.
 • Bağışıklık sistemi güçlenir.


Mirey Yuhay
The LifeCo Bodrum Detoks Merkezi
Detoks Uzmanı ve Program Yöneticisi
mirey.yuhay@thelifeco.com
(532) 793 89 73

Mirey Yuhay'ın detoksla ilgili bu yazısının devamı için lütfen tıklayınız...
Detoks hakkında bilmek istedikleriniz
Detoksa nasıl hazırlık yapmalı?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER