selen serdaroglu profil foto2
@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz.

Çok gezentiler için 4 seyahat kitabı önerisi

Seyahat etmeyi çok fazla şehre gitmek değil; yaşadığı gezegenin insanlarına ve kültürlerine bir yolculuk olarak gören gezentiler için işte 4 rehber kitap!

İlk okul yıllarımda başucu kitabım olan Çocuk Kalbi'nde vurulmuştum Floransa'ya. Henüz Floransa'nın muhteşem bağlarından ve doğasından haberdar değildim ama Enrico orada yaşamıştı ve bu, oraya gitmek için yeterli bir sebepti. Çocuk Kalbi ile anlamıştım ki gideceğim ilk ülke İtalya olacak. Yıllar sonra, gerçekten de ilk yurtdışı seyahatimi İtalya'ya yaptım. Önce Roma'ya, ardından Floransa'ya gittim. 

İtalya seyahati sırasında "çok gezentilerin" en sevdiği şeylerden biri olan uzun araba yolculuğunu da gerçekleştirme fırsatımız olmuştu. İtalya dönüşünde anladım ki, bir şehre varmaktan ziyade yolcuğun kendisiydi seyahat tutkunlarını yollara düşüren. O günden sonra içimdeki gitme duygusu hiç azalmadı. Pek çok yer gördüm, pek çok farklı insanla, kültürle tanıştım. Her seyahatte elimden geldiğince günlükler tuttum, mekan notları aldım. Çünkü Dünya diye bir gezegen vardı ve o gezegende insanoğlunun her toprak parçasında bıraktığı farklı bir izi görmek, onu anlamaya çalışmak, onların hiç bilmediğimiz yönlerine şahitlik etmek müthiş bir deneyimdi.

Ben seyahatlerde kendimi hiçbir zaman 4 günde 7 ülke 14 şehir sıkıştıran turlara yakın hissetmedim. Bu nedenle bir şehirde olması gereken kaç günse, o kadar gün kalmaya çalıştım. Çünkü ben bir yere gidiyorsam, tek bir şehirde, oralı gibi olabilmeyi, oranın manavından alışveriş yapabilmeyi, birkaç gün sonra aynı kahvaltıcıda, yerel bir insanla günaydınlaşabilmeyi sevdim. Ancak bunun için de iyi rehberlerim oldu. Birlikte seyahat ettiğim arkadaşlarım ya da seyahat öncesi okuduğum kitaplar harika rehberler oldular. Üstelik biraz da edebiyata, sanata meraklıysanız bir şehre gittiğinizde neler yapmanız gerektiğini çok kolay bir şekilde keşfedebiliyorsunuz. 

Gelelim neden bunları anlattığım konusuna. Bir seyahati sadece müze gezip, o şehrin en ünlü caddesini elinizde dondurmanızla turlamak olarak görmüyorsanız, size 4 adet güncel seyahat kitabı önereceğim.

İlk kitap önerim Hande Çilek'ten: Amerika Yolcusu Kalmasın! 

Amerika yolcusu kalmasınDünyayı gezme serüveni henüz 6 yaşındayken, ailesiyle birlikte Amerika'nın Florida eyaletine yerleşmesiyle başlayan Hande Çilek'in yazdığı bu kitapla, Çilek'in yabancı kültürlere ve edebiyata olan tutkusuna şahitlik ederken aynı zamanda çok detaylı bir Amerika rehberine sahip olduğunuzu anlayacaksınız. Seneler içerisindeki tüm Amerika deneyimini, Coachella'dan Grand Canyon'a kadar her yönü ile aktardığı bu kitabı okurken, kendi seyahatlerimden de izler buldum ve kesinlikle Hande'nin dilini çok sevdim. 

Dilerseniz sadece "resimlerine de bakabileceğiniz" bol fotoğraflı bu kitabın aynı zamanda "15 Adımda New York Nasıl Gezilir?" gibi eğlenceli kısımları da var. Çok fazla zamanı olmayan ya da iş nedeniyle gittiği için şehirde sıkıştırılmış bir programa ihtiyacı olan gezginler için de hap bilgilerin yer aldığı bu bölümlere bayıldım. 

Bu arada, kitabın tüm geliri Türkiye Korunmaya Muhtaç Çocuklar Vakfı'na (Koruncuk) bağışlanıyor. Bu anlamda satın alacağınız her kitap KORUNCUK'a da destek olacak. 

İçindekiler: Laguna, Big Bear, Amerika ve Parklar, New York, Coachella, Joshua Tree, Las Vegas, Grand Canyon, San Francisco, Highway 1, Los Angeles, Malibu, Oregon, Route 66, Kaliforniya, Solvang, Yosemite, Tijuana, Yucatan, Peru Amazonları, Cusco, Machu Picchu, Los Cabos, Cartagena, Küba, Nasıl Fotoğraf Çekiyoruz?

Amerika Yolcusu Kalmasın
Yazar: Hande Çilek
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 280
Ebat : 13,5 x 21
İlk Baskı Yılı : 2019
Baskı Sayısı : 1. Basım
Fiyat: 39TL
dr.com.tr'de yüzde 40 indirimle 23.40TL.

İkinci kitabımız Ayhan Sicimoğlu'ndan geliyor: Kargadan Başka Kuş Tanımam

Kargadan Başka Kuş TanımamGezgin, radyocu, TV programcısı Ayhan Sicimoğlu'nun "hastası olduğumuz" sempatik tavırlarını, sevimli telaffuzunu artık bilmeyen yoktur diye tahmin ediyorum. Çeşitli televizyon kanallarında hem yapımcılığını, hem sunuculuğunu üstlendiği gezi-kültür programları sayesinde özellikle Latin kültürünü çok daha iyi anladık. Kurduğu Latin All Stars grubu ile perküsyon performansları sergileyen, Joy FM'de Latin Lovers programı ile evlerimize, arabalarımıza, işyerlerimize konuk olan Sicimoğlu, bir yandan gezi programları ile ilgilenirken, diğer yandan yazmaya devam etti. Her pazar günü Hürriyet'in seyahat ekinde okuyucuları ile buluştu.

Önereceğim kitap da çok okuyan mı çok gezen mi sorusuna "çok okuyarak gezen bilir" cevabını veren Sicimoğlu'nun bu seyahat yazılarının derlemesinden oluşuyor. Kuzey Akdeniz, Adriyatik limanları, Yunanistan ve Ege adalarının anlatıldığı bu kitapta hem Sicimoğlu'nun kendi hayatından izler görecek hem bu bölgede yaşayanları anlayacak hem de mutfak kültürleri hakkında bilgi sahibi olacaksınız. Özellikle de "komşularımızı" daha iyi tanıyacaksınız. Ben, hayatın getirdikleri nedeniyle her pazar okuyamadığım bu yazıların tek bir kitapta toplanmış olmasına çok sevindim. Üstelik bol fotoğrafla da desteklenmesi harika olmuş. Umarım siz de seversiniz. 

İçindekiler: Yunanistan, Atina, İstanbulya, Kavala, Mikonos, Patmos, Rodos, Sakız Adası, Simi, Sisam Adası; Fransa, Cote d'Azur, Nice, Otriv; Hırvatistan; İspanya, Bilbao, Getaria, San Sebastian; Portekiz, Porto; İtalya; Floransa, Parma, Positano, Puglia, Taormina, Umbria; Karadağ;  Malta.

Kargadan Başka Kuş Tanımam
Yazar: Ayhan Sicimoğlu
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 232
Ebat : 19,5 x 21
İlk Baskı Yılı : 2019
Baskı Sayısı : 1. Basım
Fiyat: 39TL
dr.com.tr'de yüzde 40 indirimle 23.40TL.

3. kitap Serkan Ocak'tan: Gezeceğin Varsa, Göreceğin de Var!

Gezeceğin Varsa Göreceğin de VarAyhan Sicimoğlu, Serkan Ocak için "bu kitapta dünya ile dans ediyor, imreniyorum" diyor. Düşünün, Sicimoğlu, Ocak'ın gezdiği gördüğü yerlere ve oralarda deneyimlediklerine imreniyor... İşte okuyacağınız kitap böyle bir gezginin. Baştan söyleyelim.

Gazeteciliğe Radikal'de çevre muhabirliği ile başlayan Ocak, adam olacak çocuk olduğunun sinyalini daha o yıllarda veriyor ve Kazdağları'nı bugün değil, o yıllarda konuşmaya başlıyor. Sadece kitabın arka kapağına baktığınızda bile bu kitabın, içine birkaç şehir haritası ekleyip, kentin en popüler restoranlarını listelemekle seyahat rehberi yaptığını zannedenlerden farklı olduğunu anlıyorsunuz. Önce Ertuğrul Özkök, ardından yine seyahatin ustası, rehberlerin rehberi Saffet Emre Tonguç övüyor ve son olarak Ayhan Sicimoğlu ile kapanışı yapıyoruz. 

Gezeceğin Varsa Göreceğin de Var kitabının tamamı, Serkan Ocak'ın yurtdışı gezilerinden oluşuyor. Bir kısmı ise belki de kimsenin aklına gelmeyeceği, gelse bile gidemeyeceği yerlerden... Örneğin Hindistan'da bir zamanlar savaştıkları kişilerin kafasını kesen son kafatası avcısı "Nagay" kabilesinin yaşadığı Nagaland Eyaleti ya da her gün açlıktan yüzlerce insanın hayatını kaybettiği Somali. Buralara gitmek isteyip istememenizin çok önemi yok. Ocak, bize gerçekleri anlatıyor. Doğrudan gerçekleri. Bu anlamda bu kitabı bir gezi rehberi dışında dünyaya açılan bir kapı olarak da görebiliriz. Çünkü bu kitapla kendi küçük dünyamızdan çıkıp, başka dünyalara adım atacağız ve öğrendiklerimiz sadece orada hangi müzelere gitmemiz ya da neler yememiz gerektiği ile sınırlı olmayacak. 

İçindekiler: Ruanda, Küba, Dominik, Kırgızistan, İsviçre-Interlaken, İtalya-Dolomitler, Fransa-Provence, Maldivler, İtalya-Etna Yanardağı, Karadağ, Hindistan, Somali, Kenya, Avusturya-Viyana, Avusturya-Çocukla Viyana, İsviçre-Eiger, Norveç-Svalbard, Yunanistan-Midilli, Kuzey Kıbrıs, Yunanistan-Halkidiki, Fransa, Avignon, İtalya-Sestriere, Fransa-Val Cenis, Fransa-Noel Pazarları, Finlandiya-Laponya

Gezeceğin Varsa Göreceğin de Var
Yazar: Serkan Ocak
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 280
Ebat : 13,5 x 21
İlk Baskı Yılı : 2019
Baskı Sayısı : 1. Basım
Fiyat: 39TL
dr.com.tr'de yüzde 40 indirimle 23.40TL.

4. ve son kitabımız yine televizyondan aşina olduğumuz Burak Akkul'dan: Çok Gezenti - Şehirler ve İnsanlar.

Çok Gezenti-Şehirler ve İnsanlarBurak, 2014 yılından bu yana seyahat programları hazırlıyor, izlenimlerini aktarıyor. Bu kitap da Burak Akkul'un dünyaya gelişi ile başlayan yolculuk sürecini ve bu gezegende başına gelenleri anlatıyor.

Akkul, bize sadece klasik bir yurtdışı rehberliği yapmıyor, aynı zamanda yaptığı seyahatlerle zenginleşen, büyüyen, genişleyen iç dünyasını da bize açıyor. Bu anlamda Çok Gezenti - Şehirler ve İnsanlar'ı sadece bir gezi kitabı olarak değil, neredeyse tüm dünyayı dolaşmış bir insanın bu dünyadan kendine göre aldıklarını öğrenmek olarak görüyorum. Umarım sizin de hoşunuza gider.

İçindekiler: Hazırlık, Yolculuk, Paris, Bulgaristan, Küba, Sırbistan, hollanda, Lübnan, Tayland, Dubai, Berlin, New York, Hong Kong, Barselona, Liverpool, Kopenhang, Karadağ, Budapeşte, Slovenya, Fas, İskoçya, Japonya, Londra, Dönüş.

Çok Gezenti-Şehirler ve İnsanlar
Yazar: Burak Akkul
Yayınevi: Hürriyet Kitap
Hamur Tipi : 2. Hamur
Sayfa Sayısı : 264
Ebat : 13,5 x 21
İlk Baskı Yılı : 2019
Baskı Sayısı : 1. Basım
Fiyat: 39TL
dr.com.tr'de yüzde 40 indirimle 23.40TL.

Bonus: Çocuk Kalbi, Edmondo De Amicis.

Çocuk KalbiYazının başında bahsetmiştim Çocuk Kalbi'nden... Tıpkı benim onu okumaya başladığım gibi, ilkokul çağındaki Enrico adındaki İtalyan bir çocuğun okul ve sosyal yaşamını, çocuğun kendi ağzından anlatan bir roman Çocuk Kalbi. İtalyan yazar Edmondo De Amicis bu romanı yazarken kendi çocuğundan, oğlunun yazdığı günlüklerden esinlenmiş.

Çocuk Kalbi'nde, ilkokul üçüncü sınıfa yeni geldikleri küçük kasabada başlayacak Enrico, bir günlük tutmaya başlar. Bu sınıfta yeni bir öğretmeni, yeni arkadaşları vardır. Enrico kısa sürede sınıftaki her çocuğun farklı bir hikayesi olduğunu keşfeder. Bazılarının ailesi çok zengin, bazılarının ailesi ise çok fakirdir.

Enrico defterine yazdıkça, okulda sadece dersleri değil hayatı da öğrenmeye başladığını fark edecektir. Bu süreçte farklı koşullarda yaşayan arkadaşları ile dostluğuna annesi ve babası da destek olur. Bana kalırsa, doğru zamanda, doğru koşullarda okutursanız, Çocuk Kalbi kitabını okuyan bir çocuğun kötü bir insan olması mümkün değil. Bugün, bu yaşımda tekrar keyifle elime aldığım bu harika kitabı umarım siz ve varsa çocuklarınız da okuma fırsatı olur.

Çocuk Kalbi
Yazar: Edmondo De Amicis
Çevirmen: Nurhan Özaltın, Mehmet Aydın
Yayınevi : Yalçın Yayınları - Roman Dizisi
Sayfa Sayısı: 292
Baskı Yılı: 2016
Dili: Türkçe
Yayınevi: Yalçın Yayınları
Sayfa Sayısı : 292
İlk Baskı Yılı : 1980
Dil : Türkçe
 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2