@Pudra özel haberidir, izinsiz kullanılamaz. 17.02.2016

Yeni kıyafetlerinizi giymeden önce neden yıkamalısınız?

Yeni kıyafetler zararlı kimyasallar ve mikroorganizmalar barındırıyor ve giymeden önce en az bir kere yıkamak önem taşıyor.

Mağazadan yeni aldığınız bir bluzu veya pantolonu hiç yıkamadan giyiyorsanız maalesef yanlış yaptığınızı söylemek zorundayız. Bu çok sık yapılan bir hata çünkü yeni aldığınız kıyafetlerin kumaşları çok temiz ve parlak görünse de gerçekler düşündüğünüz gibi değil. New York Üniversitesi’nden Mikrobiyoloji Uzmanı Dr. Philip Tierno, yaptığı araştırmalar sonucunda yeni kıyafetlerle ilgili bazı bilinmeyenleri ortaya çıkardı. Yeni kıyafetlerin üzerinde boyalar ve kimyasallar kalmış olabiliyor ve bunlar cilt hastalıklarına yol açabiliyor. Hatta inanması güç ama nadir de olsa yıkamadan giydiğiniz kıyafetler aracılığıyla bit gibi küçük haşerelere maruz kalmanız olası. Eğer yeni kıyafetlerinizi yıkamadan giyenlerdenseniz bu bilgiler fikrinizi değiştirebilir.

Yeni kıyafetlerinizi giymeden önce neden yıkamalısınız?
 

Herkesin denediği kıyafetler bakteri yuvası

Dr. Tierno bilinen zincir giyim mağazalarından aldığı pantolon, bluz, ceket, iç çamaşırı gibi kıyafetlerin üzerinde yaptığı testler sonucunda kumaşlarda bakteri, maya, deri kalıntısı ve dışkıya rastladığını açıkladı. Aslında özellikle mayo ve iç çamaşırı bu konuda en tehlikeli olanlar. Tierno, "Bazı kıyafetler birçok insan tarafından denendiği için özellikle çok fazla bakteri ve mikrop barındırıyor. Gözle görülmediği için fark etmeseniz bile istemeden de olsa bir başka insanın kasıklarına temas ediyor olabilirsiniz" diye açıklıyor. (Külot ve sütyen alırken bunlara dikkat! başlıklı yazımızı da okumanızı öneriyoruz.)
 

Yıkanmayan kıyafetlerden hangi mikroplar bulaşıyor?

Peki, eve getirip yıkamadan giydiğiniz, birçok kişi tarafından daha önce denenmiş kıyafetlerden hangi hastalıkları kapabilirsiniz? Bu konu düşündüğünüzden de daha tehlikeli. Kıyafetlerde bulunan zararlı kalıntılar yüzünden bulaşan mikrop ve bakteriler şunlar:
  • İshal
  • MRSA Bakterisi (Hastane mikrobu)
  • Salmonella bakterisi
  • Norovirüsü
  • Mantar enfeksiyonları
  • Beta mikrobu
  • Bit ve uyuz
Bu mikropların hiçbiri hafife alınacak türden değil ancak iyi haber şu ki bağışıklık sistemimiz bunlarla mücadele edecek kadar güçlü. Dr. Tierno: "Neyse ki bağışıklık sistemimiz oldukça güçlü ve küçük miktarlarda olduğu zaman bu mikroplarla başa çıkabiliyor. Her temas ettiğiniz bakteri sizi hasta edecek anlamına gelmiyor" diyor.
kıyafetlerdeki tehlike

Kumaşlardaki kimyasal artıklar diğer tehlike!

Yeni kıyafetleriniz, hangi ülkede üretilmiş olduğuna bağlı olarak farklı türlerde kimyasal artıklar barındırıyor. Örneğin, tekstilde yangın olarak kullanılan azo-anilin boyalar ciltte çok fazla tahrişe ve alerjiye neden olabiliyor. Eğer hassas bir cildiniz varsa bunun gibi boyalar cildinizde özellikle kumaşın temas ettiği boyun, bilek, koltuk altı gibi bölgelerde kızarıklık ve kaşıntıya sebep olabiliyor. Öyle ki bu durum egzama gibi cilt hastalıklarına yol açabiliyor. Kıyafetlerde gizlenen tehlikeli maddelerden biri de bazı tekstil ürünlerinde bulunan triklosan adlı kimyasal. Dezenfektan olarak kullanılan bu kimyasal kansere yol açıyor. Aynı şekilde tekstilde kullanılan kırışıklığı önleyen kimyasallar da sağlığa oldukça zararlı. Maalesef bazı kimyasallar birkaç yıkamadan sonra bile gitmiyor. Organik kıyafetlerden söz ettiğimizde de örneğin pamuklu kumaşlarda böcek ilacı artığı kalmış olabiliyor. Pamuk dünyada en fazla haşere ilacı kullanılan tarım ürünü. Bu sebeple pamuklu kumaşların üretim süreçlerinde kullanılan ağartma, boyama ve pamuk liflerini bağlamakta kullanılan kimyasallar başlı başına bir tehlike. Özellikle pamuklu tekstilinde %100 organik sertifikalı cilt dostu ürünleri kullanmak en sağlıklısı. Bu sebeple güvenilir yerlerden alışveriş etmek ve bildiğiniz markaların kıyafetlerini satın almak çok önemli. En önemlisi de aldığınız her tekstil ürününü giymeden önce doğru sıcaklık ayarında mutlaka en az bir kere yıkamak.

Kaynak: mercola.com


Konuyla ilgili diğer yazılarımız
Sağlığımıza zarar veren 10 moda alışkanlığı
Güzel görünmek uğruna tercih ettiğimiz bazı ürünler sağlığımızı tehdit ediyor. Sentetik çamaşırdan hatalı ayakkabı seçimine kadar sağlığımıza zarar veren bu moda alışkanlıklarını mercek altına aldık.

Neden tüketim alışkanlıklarımızı gözden geçirmeliyiz?
Bitmeyen tüketim çılgınlığı, ihtiyaç olmadan alınan eşyalar, giyilmemiş kıyafetler... Sizce de alışveriş alışkanlıklarımızı değiştirmenin vakti gelmedi mi?

Bakteriler evinizde en çok nerelerde bulunuyor?
Evinizde tahmin ettiğinizden çok daha fazla bakteri bulunuyor. Evinizin en fazla bakteri barındıran bölgelerinin neler olduğunu biliyor muydunuz?

Doğru ayakkabı nasıl seçilir?
Ayakkabı seçiminde öncelik renk ve modele verilse de aslında ne kadar sağlıklı olduğu daha önemli. Babetler ayak sağlığı için uygun mu? Doğru topuk boyu ne olmalı?


POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2
EN YENİLER