Aşka mistik yağlarla yelken açın

Astrologlar "Temmuz'un sonuna kadar aşkı bulamayanlar da ne bileyim" yorumları yaparken biz de sizler için aşka yelken açtıracak uçucu yağları listeledik.

Astroloji, pek çok insan tarafından bin yıllardır pek çok kültürde dünü, bugünü ve yarını yorumlamak için kullanılan ve birden fazla bilim dalının yanı sıra kadim bilgilerden yararlanılarak oluşturulan bir kehanet sistemi olarak görülüyor.

Astroloji her ne kadar bilim dünyası tarafından somut bir bilim dalı olarak görülmese de örneğin, araştırmalara göre bazı burçların belli başlı satın alma alışkanlıklarına sahip oldukları gözlemlenmiş. Bu da bir burca ait olmanın kişide yarattığı psikolojik etkiyi kullanarak çeşitli pazarlama faaliyetleri yürütülmesini sağlamış. Yani reklam dünyası bu fırsatı da kaçırmamış...

"Temmuz'un sonuna kadar aşkı bulamayanlar da ne bileyim..."

Neden bunları anlatıyorum? Temmuz'un başından bu yana astrologlar aşkı henüz bulamayanlar için Temmuz'un muhteşem bir ay olduğunu söylüyor. Hatta, aralarında biraz daha ileri gidip "Temmuz'un sonuna kadar aşkı bulamayanlar da ne bileyim" yorumu yapanlar bile var :) Ben de bu nedenle astrolojiden bağımsız olarak, alternatif tıpta kendine yer bulmuş; migren vb. kronik sorunların tedavisinde dahi kullanılabilen şifalı yağlardan bahsetmek istedim. Madem havada aşk kokusu var, neden o kokuyu güçlendirmeyelim? :)

Duyguları harekete geçirmek için aromaterapiden yararlanabilir miyiz?

Binlerce yıllık geçmişe sahip olan aromaterapi öğretileri, söz konusu aşk olduğunda elbette ki önemli bir kaynak olarak karşımıza çıkıyor.

Bitkilerin kök, yaprak veya çiçeklerinden damıtma yoluyla elde edilen yağları kullanarak yaşam kalitesini yükseltmeyi amaçlayan aromaterapi, çiftlerin hediye alternatiflerinde yer alan en özel seçeneklerin başında gelirken, yalnız olan ve kalbinin sahibini aramaya çıkanların da kurtarıcısı olabilir mi acaba?

Koku en etkili uyarıcıların başında geliyor

Kokular, vücudumuzda hayati önem taşıyan hormonların salgılanmasını kontrol eden ve beyinde yer alan limbik sistemi uyaran en etkili uyarıcılar arasında. Bu nedenle aromaterapi, olumsuz duygulardan kaynaklanan hormon seviyelerini dengeleyerek hem kişilerin ruh hallerine denge kazandırıyor hem de ilişkisine pozitiflik katmak isteyen herkesin gözdesi oluyor.

Radika Aromaterapi’nin kurucularından Aromaterapist Derya Acar beyinde duygularımızı kontrol eden limbik sistemi etkileyerek aşk ve sevgi motivasyonunun kontrol edilebileceğini söylüyor. 
 
Oksitosin hormonu aşkın ve sadakatin yapı taşı

Aşk hormonu olarak bilinen ve aşık olacağımız zamanı, kişiyi ve sadakat duygumuzu yöneten oksitosin hormonu çiftler arasındaki aşk ve sadakatin yapı taşı olma görevini üstleniyor. Hatta, 2013 yılında Oxford Üniversitesi araştırmacılarının yürüttüğü bir çalışma, oksitosinin ilişkilerde güven, empati, pozitif ilişki anıları ve sadakat üzerinde olumlu etkilere sahip olduğunu gösteriyor.

Oksitosin hormonunun salgılanmasını teşvik etmenin en önemli yolu kortizol, yani stres hormonunu azaltmaktan geçiyor. İşte aromaterapi ve uçucu yağlar da bu noktada devreye giriyor.

Aromaterapist Derya Acar konuyla ilgili yapılan araştırmalara dikkat çekerek şözlerine şöyle devam ediyor: "Araştırmalar, misk adaçayı yağı da dahil olmak üzere bazı uçucu yağların hormonları dengelemeye yardımcı olabileceğini ve aşk hormonu üretimini teşvik edebileceğini gösteriyor” diyor.

O halde biz de Radika Aromaterapi uçucu yağ koleksiyonunda da yer alan ve aşk hormonunun salgılanmasını destekleyen uçucu yağlara bir göz atalım. 

Konu aşk olunca en etkili 4 uçucu yağ
 
1. Kalbinizi stres yerine aşka açmanız için: Misk adaçayı uçucu yağı

Kişinin aşkla bütünleşmesinde hormon değerleri büyük önem taşıyor, stres seviyesi azaldığı zamanlarda kişinin oksitosin hormonu yükseliyor. Research Trusted Source araştırması misk adaçayı uçucu yağının stres hormonlarını azaltabileceğini ve bu yolla da aşka sıkıca bağlanabileceğini gösteriyor. 
 
2. Kaygı ve stresi bir tarafa bırakın: Zarif lavanta uçucu yağı

Zarif Lavanta yani Lavandula Angustifolia uçucu yağının kaygı ve stresi önemli ölçüde azalttığını birçok araştırma kanıtlıyor. Aşkın ihtiyaç duyduğu ruh hali ise tam da bunu gerektiriyor. 
 
3. Daha coşkulu olun: Ylang Ylang uçucu yağı 

Yapılan birçok araştırma Ylang Ylang uçucu yağını koklamanın coşku duygusuyla ilişkili olduğunu ve depresyonu hafifletmeye yardımcı olduğunu gösteriyor.  
 
4. Afrodizyak etkiyi artırın: Gül uçucu yağı 
Kaygı giderici, sakinleştirici bir etkiye sahip olan gül uçucu yağı geleneksel olarak afrodizyak olarak da kullanılıyor. Gülün bu etkisinden faydalanmanın en kolay yolu ise gül suyu kullanmak. 
 
Yazımızın sonuna gelirken, Radika Aromaterapi’nin kurucularından Derya Acar'ın uçucu yağların kullanım yöntemleri konusunda yaptığı uyarıyı paylaşmam gerek. Derya Acar, uçucu yağlar için “Uçucu yağlar direkt olarak tene sürülmemeli ve koklanmamalıdır. Etkilerinden faydalanmak için masaj yağına karıştırabilir ya da difüzörde kullanılan suya damlatarak kullanabilirsiniz.” diyor. 

Bu arada... Temmuz'un sonuna kadar aşkı bulamazsanız üzülmeyin. Yaz aşkı için önümüzde halen koca bir Ağustos ayı var :)

İlgili haberlerimiz:

Tam bana göre! dediğiniz kişiyi bulmak için 4 ipucu
Teknolojinin nimetlerinden faydalanarak yeni ilişkilere yelken açmanın tam zamanı. İşte OkCupid’den "tam bana göre" dediğiniz kişiyi bulmak için 4 ipucu...

​İlişkilerde mutluluğu korumanın 6 yolu
Sağlıklı ilişkinin 6 yolunu Pudra.com kadınları için açıklıyoruz! Uzman Psikolog Selin Karabulut'tan ilişkinizi mutlu bir şekilde sürdürmenin yolları...

​Sağlıklı ilişkinin olmazsa olmazı: Açık görüşlülük
Türkiye'de evlilik yolunda ciddi ilişki kurmak isteyenler partnerlerinde en fazla hangi özellikleri arıyor? Cevabı Hawaya'nın araştırma sonuçlarında...

​Aşıkken yapılan hatalar
Aşık olduğumuz zaman gözümüz hiçbir şey görmez. Bu durum zamanla bize zarar verebilir. Aşıkken sık yapılan hataları yazdık.
 
POPÜLER GALERİLER
gelinlik modelleri pudra
mac mbfwi pioneering designersi 10
lenzing ecovero mehtap elaidi mbfwi 01
korean beauty kore guzellik sirlari
new york fashion week 26
paris fashion week pudra 12
mac mbfwi pioneering designersi 10
oleg cassini collection 2117 2